Ustawienie łóżka w sypialni według zasad feng shui

Według starożytnych chińskich praktyk feng shui, zdrowy sen nie zależy tylko od rodzaju łóżka, ale też od ustawienia mebli w sypialni. Z tego względu należy zaaranżować wystrój sypialni i wiedzieć, gdzie postawić łóżko.
 • Sypialnia w łóżkiem ustawionym zgodnie z feng shui

  Chińczycy wierzą, że ustawienie mebli w sypialni ma wpływ na jakość snu.

  Bydgoskie Meble
 • Sypialnia

  Sypialnia to nie tylko miejsce gdzie śpimy, tutaj przygotowujemy się do kolejnego dnia.

  Klose
 • Feng shiu w sypialni

  Łóżko ustawione wezgłowiem w kierunku ściany

  Bydgoskie Meble

Chińczycy uważają, że najlepsze łóżko to takie bez metalowych ram. Ramy bowiem przyspieszają energię chi w sypialni, co zakłóca spokojny sen. Łóżka wodne ich zdaniem też nie są dobre, ponieważ powodują wilgoć, tym samym prowadząc do stagnacji chi.

Chi to istniejąca i krążąca w ludzkim organizmie niewidzialna "energia", "siła życiowa". Mają ją również rośliny, zwierzęta, zjawiska przyrody i materia.

W sypialni urządzonej według zasad feng shui zmysły są jednocześnie rozbudzane i uspokajane. Takie wnętrze sprzyja harmonijnemu przepływowi energii psychicznej i fizycznej. Zadbaj, by twoja sypialnia wabiła do środka i zachęcała do odpoczynku.

Warto przeczytaćCo siedzi w naszych materacach i pościeli 

Bardzo ważna jest konstrukcja łóżka i rodzaj materaca. Muszą być one zrobione z materiałów naturalnych. Jeżeli z łóżka korzysta para, to na łóżku powinien być jeden duży materac, a nie dwa jednoosobowe. Dwa materace są odrębnymi przestrzeniami, czyli  praktycznie odrębnymi łóżkami. Dlatego według wierzeń Chińczyków, może być przyczyną kłótni, nieporozumień a nawet rozpadu związku. 

Nad łóżkiem nie powinny znajdować się lampy i inne elementy wiszące, bo zgodnie z feng shui mogą nas "uciskać". A w tych miejscach ciała, nad którymi wiszą, mogą powodować choroby. 

Jeżeli nie wyobrażamy sobie sypialni bez lustra, to na czas snu powinniśmy je zasłaniać. Dlaczego? Według wierzeń Chińczyków obraz odbity w zwierciadle działa pobudzająco, przez co negatywnie wpływa na jakość naszego snu.

Gdzie ustawić łóżko według zasad feng shui

Najlepsze ustawienie to skierowanie łóżka głową do ściany w taki sposób, żeby zapewnić sobie dostęp do niego z trzech stron. Ściana  za wezgłowiem daje poczucie bezpieczeństwa. Musimy jednak zwrócić uwagę na to, żeby w ścianie tej lub za nią nie było rur wodociągowych, odpływów wody i pieców kuchennych.

Łóżko można również ustawić w innej zalecanej przez feng shui pozycji. To znaczy – wzdłuż ściany, prostopadle albo równolegle do drzwi w pokoju.

Takiego ustawienia kanapy unikaj

Ustawienie łóżka na wprost drzwi Chińczycy nazywają pozycją trumienną, więc lepiej z takiego położenia zrezygnować. Co zrobić, gdy w małej sypialni łóżko nie może stać inaczej? Wtedy warto ustawić przegrodę między drzwiami a łóżkiem (np. parawan). 

Znawcy feng shui radzą ustawić łóżko jak najdalej od okna, aby wpadająca do pomieszczenia energia nie zakłócała spokoju snu. Nietrafionym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka między oknem a drzwiami. Wtedy tworzy się, jak to mówią Chińczycy „tunel powietrzny", który negatywnie odbija się na naszym wypoczynku.

Telefon i komputer powinniśmy przed położeniem się spać wynieść z sypialni. Pozostawione niedaleko łóżka sprzęty nawet, gdy są wyłączone, emitują promieniowanie elektromagnetyczne. Zakłóca ono wypoczynek nocą i może powodować rozdrażnienie w ciągu dnia.

Przeczytaj teżAranżacja mieszkania a feng shui 

– Zdrowy sen to podstawa dobrego samopoczucia. Na niektóre czynniki mogące zakłócać jego przebieg nie mamy wpływu: stresujący dzień albo całonocne przyjęcie u sąsiadów, ale właściwe zaaranżowanie sypialni to wartość niezmienna, o którą możemy i powinniśmy zadbać – zaznacza Paweł Pawełkiewicz.

Jak polscy producenci odnoszą się do chińskich wierzeń

Jeśli chodzi o materiały sprzyjające spokojnemu wypoczynkowi, najlepszy wybór pada na naturalne drewno. Co do kształtu, łóżko powinno być bez ostrych kantów. Popularne są modele z zaokrąglonym wykończeniem.  

Autor: Katarzyna Piojda
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Ale ładne bzdury. To trzeba mieć chałupę jak stadion piłkarski
Toś, 11.04.2013, 12:30
Wcale nie. Mam maleńką sypialnię z oknem i dwoje drzwi. Trochę pomyślunku, przestawienia kilku rzeczy i można. Żeby było ciekawiej dzieci (3) mają w ten sam sposób poustawiane meble w pokojach. W jednym przypadku trzeba było tylko przerzucić rury z centralnego. To wszystko. Chałupa ok 72m kw.
Kajtek, 11.04.2013, 13:24
"Łóżko można również ustawić w innej zalecanej przez feng shui pozycji. To znaczy – wzdłuż ściany, prostopadle albo równolegle do drzwi w pokoju."
Co za kretyn to napisał. Sądzę, że 99% pomieszczeń mieszkalnych ma kształt prostokąta i raczej trudno ustawic łózko
vini, 20.04.2013, 17:16
To jest okultyzm w zlagodzonej formie choc rownie grozny
Adam, 29.04.2013, 12:51
No z tej tylnej ściany wyjdzie szatan i przeciągnie cię na ciemną stronę mocy
masakra, 07.06.2013, 18:45
W artykule piszecie o szkodliwości lustra w sypialni a na zdjęciu szafa
ma chyba kilka luster?...
Witkacy, 08.11.2013, 12:29
Komentarz został usunięty.
Łóżko można również ustawić w innej zalecanej przez feng shui pozycji. To znaczy – wzdłuż ściany, prostopadle albo równolegle do drzwi w pokoju. Takiego ustawienia kanapy unikaj
Ustawienie łóżka na wprost drzwi Chińczycy nazywają pozycją trumienną, więc lepiej z takiego położenia zrezygnować. ???????
fakt faktem, kiedys lozko mialam ustawione centralnie na wprost drzwi i zle sie czułam, albo ciągle spałam, albo w ogóle nie spałam. Jakiś czas temu powróciłam do tego ustawienia i jest to samo.. Teraz nie wiem jak mam wszystko poprzestawiać, bo ułożenie mebli które jest w tej chwili jest najbardziej korzystnego dla mojego niewielkiego pokoju.
Chi, 07.09.2016, 15:13
Włączam się w dyskusję o sypialni feng shui, bo jestem praktykiem i to mój chleb powszedni. Zapraszam na bloga, gdzie piszę o najczęściej spotykanych przeze mnie błędach w sypialni właśnie www.studiofengshui.pl Pozdrawiam
Gabriela Wagner, 22.09.2016, 14:07