Urządzanie łazienki. Jakich błędów się wystrzegać? Poradnik

Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, a czego unikać przy aranżacji łazienki?
  • Funkcjonalna łazienka

    Meble w łazience powinny organizować przestrzeń, a przy tym wyglądać estetycznie.

    Grupa Armatura

Niezależnie od tego, czy łazienkę urządzamy od podstaw, czy planujemy tylko kosmetyczne zmiany, wszelkie działania powinny być zaplanowane. 

Źle dobrana glazura

Dobór koloru glazury i fug to jedna z głównych kwestii. O ile ściany można łatwo przemalować, z kaflami problem jest poważniejszy. We wzory czy gładkie, matowe czy błyszczące? Aby uniknąć wszędzie widocznego brudu i zachlapań, fachowcy radzą zrezygnować z jasnych, matowych płytek podłogowych. Białe fugi też nie są dobrym rozwiązaniem. Później szarzeją i brzydko to wygląda.

Obejrzyj film: Jak urządzić funkcjonalną łazienkę 

Decydując się na płytki, należy zwrócić uwagę na ich ścieralność. Na podłogę najlepsze będą te trzeciej i czwartej klasy. W łazience nietrudno o mokrą podłogę, więc tutaj sprawdzą się płytki antypoślizgowe. Są dobrym sposobem na zachowanie bezpieczeństwa domowników.

Niewłaściwe oświetlenie

Najpopularniejsze w łazience są punktowe światła na suficie oraz dodatkowe – przy lustrze. Ważne, aby było ono jak najbardziej naturalne. Podstawą jest światło ogólne, równomiernie padające na całe pomieszczenie. Dodatkowo można zainstalować oświetlenie boczne, też dekoracyjne. Wieczorami zapewni odpowiedni nastrój.

Najważniejszym punktem jest jednak światło przy lustrze, oświetlające twarz. Powinno być równomierne, nie może powodować cieni i zmieniać koloru skóry. To szczególnie przydatne dla pań, które w łazience robią makijaż.

Ciasno w łazience

- Abstrahując od wielkości pomieszczenia, aby łazienka była funkcjonalna, należy odpowiednio rozmieścić elementy wyposażenia. Zapewni nam to wygodę i komfort w korzystaniu z nich. Powinniśmy przemyśleć to już na etapie projektu – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Istnieje kilka prostych zasad, które ułatwią nam planowanie. Przestrzeń przed umywalką powinna mieć minimalne wymiary 65 na 110 cm, a w przypadku WC - 50 na 50 cm. Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej to minimum 70 na 90 cm, natomiast przy wannie 70 na 100 cm. Zagwarantuje to wygodne rozebranie się i osuszenie po kąpieli. Jeśli planujemy umieszczenie pralki w łazience, przestrzeń ułatwiająca wkładanie i wyjmowanie prania powinna mieć wymiary 90 na 100 cm.

Lustra w łazience

Lustro może optycznie powiększyć pomieszczenie. Powinno jednak być dostosowane do naszych potrzeb. Nad umywalką należy zamontować je tak, żeby górna krawędź kończyła się na minimum 180 cm od podłogi. To jednak zależy od wzrostu osób korzystających z pomieszczenia. Warto także umieścić je w pewnej odległości od umywalki. Wówczas unikniemy ciągłych zachlapań i zabrudzeń na powierzchni lustra. Należy również pamiętać o jego równomiernym oświetleniu.

Urządzenie małej łazienki

Małe pomieszczenie nie przesądza o jego złej funkcjonalności. Są metody na jego optyczne powiększenie i praktyczne urządzenie. Aby łazienka wydawała się większa, należy zrezygnować z przytłaczających wzorów na płytkach. Mozaika też się nie sprawdzi.

Zobacz też: Jaki styl zastosować w łazience 

Rozwiązaniem są jasne, zimne kolory i delikatne ornamenty. Lustra także się przydadzą. Duże tafle, odbijając światło, dodadzą wnętrzu głębi. Łazienkę optycznie powiększą też połyskliwe materiały, np. metal i szkło. Praktyczne są podwieszane meble i sprzęty. Są one bardzo praktyczne, bo umożliwiają wygodne sprzątanie podłóg.

Niewłaściwy dobór ceramiki

Istotną kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę planując urządzenie pomieszczenia, stanowi liczba domowników. Już na etapie projektu łatwo można uniknąć przyszłych kłótni o dostęp do łazienki. W domu dużej rodziny, rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch umywalek. Należy jednak pamiętać o minimalnych wymiarach, zapewniających wygodę użytkowania, np. przestrzeń 65 na 110 cm.

Przeczytaj również: Jakie płytki ceramiczne kupić do mieszkania 

Warto zastanowić się, czy montaż bidetu jest konieczny. Zużywa stosunkowo mało wody, ale jest to woda ciepła. W dużym domu, gdzie kocioł jest oddalony od łazienki, oznacza to większe koszty jej podgrzania. Istotny jest również dobór armatury do ceramiki. Wspólnie z umywalką lub np. bidetem baterie powinny tworzyć harmonijną całość.

Niedopasowane meble do ceramiki

Meble w łazience powinny organizować przestrzeń, a przy tym wyglądać estetycznie. Rozwiązaniem będzie zakup mebli i ceramiki tego samego producenta. Zwykle proponuje on gotowe zestawy, które pozwolą uniknąć niedopasowania. Gdy jednak decydujemy się na propozycje różnych firm, zakup powinniśmy rozpocząć od mebli. Z pomocą sprzedawcy łatwo dobierzemy umywalkę do szafki, zarówno pod względem kształtu i wielkości, jak i estetyki.

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Grupa Armatura
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

zupełnie bezwartościowy materiał, po co pisać coś co nie ma w sobie treści tylko masło maślane!
Gość, 30.07.2013, 09:33