Urządzamy sypialnię funkcjonalną i estetyczną

W sypialni spędzamy bardzo dużo czasu - aż ponad 1/3 doby. Sypialnia jest też jednym z najintymniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. Z tych powodów aranżacja sypialni powinna być w pełni dopracowana, nawet gdy pomieszczenia jest małe.
 • Aranżacja sypialni

  Wybierając łóżko drewniane do naszej sypialni zwróćmy uwagę na twarde gatunki drewna, takie, jak dąb czy buk. Są one znacznie bardziej wytrzymałe niż gatunki iglaste, choć należy się liczyć z tym, że za łóżko dębowe czy bukowe zapłacimy dużo więcej, niż za sosnowe.

  Beds
 • Aranżacja sypialni ze skosami

  W sypialni spędzamy aż 1/3 naszego życia. Dlatego mebel do spania powinniśmy wybierać z niezwykłą starannością. Musimy też zadbać o odpowiadającą nam aranżację sypialni, by odpoczynek w niej był dla nas prawdziwą przyjemnością.

  Komandor
 • Aranżacja sypialni

  W aranżacji sypialni ważne jest, by nie była ona przytłoczona niepotrzebnymi sprzętami, nagromadzonymi przypadkowymi bibelotami.

  Stolmar
 • Aranżacja sypialni w stylu klasycznym

  Wnętrza klasyczne to niezmiennie domena stonowanych barw: beżowego, brązu, szarości i kremowego. Najważniejszy w sypialni mebel - duże łoże - dobrze jest dopełnić w stylu klasycznym gustowną ławeczką.

  Dekoral
 • Aranżacja sypialni

  Beds
 • Aranżacja sypialni

  Sypialnię udekorujmy w zgodzie z naszymi upodobaniami, ale wykorzystajmy również ciekawe rozwiązania aranżacyjne podejrzane w gotowych projektach wnętrz.

  D-ZONE Beata Bielawska/zdj.Tomirri Photography Tom Kurek/www.homebook.pl
 • Sypialnia ze ścianami pokrytymi tynkiem wapiennym

  Baumit
 • Aranżacja sypialni

  Beds
 • Aranżacja sypialni

  Dodatki dekoracyjne są elementem zmiennym w pomieszczeniu. Możemy wymieniać je w zależności od pory roku czy też naszego samopoczucia. - Latem zrezygnujmy w sypialni z ciężkich zasłon i grubych, ciemnych materiałów. Zastąpmy je zwiewnymi tkaninami w jasnych odcieniach, które dodatkowo rozświetlą wnętrze, dodając mu lekkości - radzi Agnieszka Rybka, dyrektor handlowy Dekoria.pl.

  Dekoria.pl
 • Aranżacja sypialni

  – Łóżko, a dokładnie jego rama może być wykonana z metalu lub drewna. To wersja klasyczna. Bardziej niestandardowe są modele z zagłówkiem, który obudowany jest np. materiałem o wytłaczanej lub gładkiej fakturze – mówi ekspert z Homebook.p.

  Safranow/www.homebook.pl
 • Aranżacja sypialni

  Beds

W sypialni dużo trudniej niż w kuchni, czy salonie zaaranżować mniejszą przestrzeń. W przypadku aranżacji kuchni czy salonu mamy duży wybór rozwiązań zarówno jeśli chodzi o dobór mebli, jak i ich rozmieszczenie. W sypialni jest nieco inaczej. W tej przestrzeni z założenia powinny się znaleźć: duża szafa oraz sporych rozmiarów, wygodne łóżko. Równocześnie sypialnia powinna odzwierciedlać temperament właściciela mieszkania, gdzie estetyka nie powinna tracić na rzecz funkcjonalności.

Zobacz: Jak urządzić sypialnię przyjazną alergikowi 

– Dla jednych sypialnia powinna być oazą spokoju, w której największe znaczenie mają elementy budujące delikatność i subtelność danej przestrzeni. Dla osób z dynamicznym charakterem sypialnia powinna być przede wszystkim wyrazista. Na przeszkodzie nie stoi wielkość pomieszczenia, gdyż nawet na małej powierzchni można znaleźć miejsce na pojemne i nierzucające się w oczy schowki – mówi Monika Szczęsny, projektantka z firmy Komandor.


Łóżko z szufladą
Szuflada w łóżku pomoże w utrzymaniu porządku w sypialni. W sypialni dla dwojga warto mieć mebel z dwiema szufladami - po jednej dla każdego.fot. mk 

By sypialnia była pomieszczeniem, które sprzyja wypoczynkowi i regeneracji siły już od początku zwróćmy uwagę na odpowiednie rozmieszczenie przedmiotów i oświetlenie wnętrza. Istotną rolę odgrywa strona, na którą wychodzą okna w sypialni. Osoby, które lubią wcześnie wstawać, powinny wybrać sypialnię po wschodniej stronie, a te, które wolą dłużej pospać – po zachodniej. 

Łóżko i szafa główni bohaterowie naszej sypialni

– We współczesnych aranżacjach sypialni zdecydowanie zwycięża nowoczesność i minimalizm. Meble sypialniane, zwłaszcza przy małej przestrzeni powinny być „lekkie", czyli nieprzytłaczające wnętrza zarówno ciężką zabudową, jak i dobraną kolorystyką – uważa Katarzyna Drabik, specjalista z firmy Komandor.

Łóżko to jeden z najważniejszych mebli w domu, a w sypialni nie ma sobie równych – jest jej sercem. Niemal każdy z nas marzy o dużym łożu, jednak nie zawsze przekłada się to na funkcjonalność sypialni. Czasami warto zrezygnować z jego olbrzymiego rozmiaru i wybrać to mniejsze, które nadal będzie wygodne. Nie stracimy na komforcie snu, zyskamy natomiast na codziennej wygodzie korzystania z pomieszczenia.

W małej sypialni warto również pomyśleć o łóżku, które będzie miało dodatkowo różnorodne schowki. Co ważne, wybierając poszczególne meble zarówno łóżko, szafki nocne oraz komoda powinny nawiązywać do jednej, spójnej stylistyki. Nie naruszy to harmonii wnętrza.

W domach lub dużych mieszkaniach możemy pokusić się o połączenie przestrzeni sypialnianej z garderobianą. Alternatywą dla garderoby, która jednak zajmuje przynajmniej kilka metrów kwadratowych z całkowitej powierzchni mieszkania, może być funkcjonalna zabudowa wnęki. Szafa z drzwiami przesuwnymi w zależności od wielkości pokoju i ustawienia ścian, może zajmować całą przestrzeń między dwoma ścianami, stanowić zabudowę wnęki lub być umiejscowiona w narożu pomieszczenia.

– Drzwi szafy powinny zostać wykonane z takich materiałów, aby pasowały do kolorystyki i stylistyki pomieszczenia. W tego typu aranżacjach, odległość pomiędzy szafą a łóżkiem nie musi być duża, a ponadto otwarcie drzwi szafy nie jest dla niej formą blokady. Należy jednak pamiętać, że w przypadku drzwi przesuwnych, konieczna wolna przestrzeń przed szafą wynosi 70 cm, w przypadku drzwi otwieranych w sposób tradycyjny 120 cm – mówi Katarzyna Drabik.

Kolorystyka, oświetlenie i aranżacyjne detale w sypialni

Kolory ścian w pomieszczeniach mniej doświetlonych powinny być przede wszystkim jasne. W najmniejszych pomieszczeniach najlepiej sprawdza się niezawodna biel. Można ją zrównoważyć intensywnym kolorem mebli. Z kolorami w sypialni nie należy jednak przesadzać. Warto zachować umiar i wykorzystać maksymalnie cztery barwy.

Zobacz równieżPomysły na urządzenie i udekorowanie sypialni 

W aranżacji sypialni dobrze sprawdzi się biel z akcentami beżu, szarości lub granatu. Wybór kolorystyki należy przede wszystkim od naszych preferencji. Aranżacja sypialni w bielach gwarantuje uzyskania efektu klasyki oraz elegancji jednocześnie, jednak przełamanie jej wyrazistą kolorystyką na pewno wprowadzi powiew oryginalności. Kolor ten doskonale wpisuje się w styl nowoczesny, minimalistyczny, a także klasyczny.

Narzędziem pomocnym do tworzenia optycznie większych przestrzeni jest również gra światłem oraz powierzchnie lustrzane. Odpowiednie oświetlenie ważne będzie ze względów praktycznych dla osób, które lubią czytać w łóżku. Powinniśmy zadbać również o estetykę oświetlenia, aby w sypialni zapanował odpowiedni nastrój. W sypiali powinno jednak dominować światło ciepłe i miękkie. Nie zapominajmy również o świetle naturalnym, które odgrywa istotną rolę w aranżacji wnętrz. Powinno ono rozświetlać całą sypialnię. Jeśli w sypialni jest duże okno, to może ono stać się ważnym elementem dekoracyjnym wnętrza. 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy