Urządzamy pokój dziecięcy - jak to zrobić. Poradnik (ZDJĘCIA)

Jak urządzić dziecięcy pokój jak marzenie? Gdy urządzamy go samodzielnie, posiłkujmy się wiedzą ekspertów. Dzięki temu będziemy wiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę, aby efekt pozytywnie zaskoczył nie tylko nas, ale i małego domownika.
 • Kolorowy pokój dziecka

  Pokój powinien być dopasowany do charakteru dziecka, odzwierciedlać jego małe pasje, a jednocześnie kreatywnie wpływać na jego rozwój i być za razem miejscem wypoczynku. Niech łóżko, półka na ulubione zabawki i książki znajdą się w pobliżu okna. Światło sprawi, że to miejsce będzie słoneczne.

  Dulux
 • Pokój dla dziecka w wieku szkolnym

  Urządzając pokój dla dziecka należy podzielić go na strefy. Musimy znaleźć w nim miejsce do nauki, wypoczynku, ale także zabawy.

  Komandor
 • Pokój dziecka w wieku predszkolnym

  My Room
 • Kolory w pokoju dziecka

  Liczba kolorów w pokoju dziecka powinna być dobrze przemyślana, by barw nie było zbyt dużo.

  Atlantic Polska
 • Pokój dla małego chłopca

  My Room
 • Pokój dla dziecka

  Dziecięcy pokój powinien pobudzać wyobraźnię i rozwijać kreatywność malucha.

  IKEA
 • Pokój niemowlaka

  Urządzając pokój dla najmłodszego dziecka, warto zainwestować w meble, które będą rosły wraz z naszą pociechą. Na przykład łóżeczko może mieć opcję przerobienia go na wygodny tapczanik.

  ATB
 • Pokój dla małej dziewczynki

  Kolorystyka ścian w pokoju dziecka i znajdującego się w nim wyposażenia musi być stonowana, a jednocześnie na tyle barwna, aby wprowadzić do wnętrza odrobinę dziecięcej beztroski.

  ATB
 • Pokój starszego dziecka

  Z upływem lat zmieniają się gusta naszej pociechy. W okresie dojrzewania barwne, bajkowe motywy, ustępują miejsca wyrazistym dodatkom.

  Dekoria.pl

Pokój dziecięcy to jedna z najtrudniejszych przestrzeni do urządzenia w całym domu. O jego wyglądzie wspólnie decydują dorośli i dzieci, czyli dwie strony, które bardzo często mają przeciwstawne oczekiwania.

Przeczytaj również: Jak zaprojektować pokój dziecięcy, by rósł razem z dzieckiem

Urządzanie pokoju dziecka to sztuka kompromisu 

Projekt dziecięcego pokoju musi stanowić kompromis między rodzicami i małoletnimi „gospodarzami". – Należy pamiętać, że pokój dziecięcy skupia w sobie szereg zastosowań, które również rzutują na skalę trudności jego projektowania. Przekładając to na życie dorosłych, w czterech ścianach mamy zlokalizowany pokój dzienny, gabinet, sypialnię i garderobę. To wszystko wymaga dużej pracy koncepcyjnej. Dodatkową trudnością jest takie urządzenie pokoju dziecięcego, aby z jednej strony był spójny z wystrojem całego mieszkania lub domu, z drugiej zaś pozostał w dziecięcym, radosnym klimacie – podkreśla Magdalena Zielińska, właścicielka My Room.

Które pomieszczenie wybrać na pokój dziecięcy

Na początku trzeba podjąć decyzję, który pokój w domu lub mieszkaniu będzie najlepszy dla dziecka. W przypadku małych dzieci bardzo ważne jest, aby ich pokój znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie sypialni rodziców. Zapewni to dziecku poczucie bezpieczeństwa, a rodzicom ułatwi codzienną pielęgnację malucha.

– Przy wyborze pokoju dla naszego dziecka powinniśmy wziąć również pod uwagę jego położenie względem stron świata, a co za tym idzie jego nasłonecznienie w ciągu dnia. Optymalny będzie pokój z oknami na południowy zachód, z jednoczesnym zwróceniem uwagi na ustawienie łóżka w taki sposób, by promienie słoneczne nie przeszkadzały dziecku w jego codziennej drzemce – dodaje Magdalena Zielińska. Taka lokalizacja gwarantuje dużą ilość światła dziennego, które pozytywnie wpływa na samopoczucie dziecka, a zarazem jest korzystna podczas nauki i zabawy.

Polecamy poradnik: Odpowiednie światło w domu zwalczy jesienną apatię 

Pokój dziecka urządzony z głową

Aranżując pokój dziecięcy pamiętajmy głównie o jego funkcjonalność. Na początku musimy zastanowić się, jaki rozkład mebli będzie optymalny, aby pomieszczenie było jednocześnie przystosowane do zabawy, odpoczynku, ale i nauki. Musimy mieć również ogólną wizję pokoju, do której sukcesywnie będziemy dobierali kolejne elementy i dekoracje.

Najlepiej będzie, jeżeli wystrój dziecięcego pokoju to nie tylko realizacja naszych pomysłów. Powinien nawiązywać również do zainteresowań dziecka, bo to przede wszystkim ono ma się w nim czuć dobrze.

 Dostępne są dekoracje nawiązujące do nawet najbardziej oryginalnych dziecięcych hobby. Gdy wybierzemy motyw przewodni pokoju to z powodzeniem znajdziemy dywan, zasłonki, pościel czy dekoracje ścienne w tym klimacie – podkreśla Magda Zielińska. Warto uwzględnić w projekcie dużą liczbę szaf, półek i organizerów do przechowywania ubrań, zabawek, książek itp. Pamiętajmy, że dziecięcych rzeczy przybywa w niesłychanie szybkim tempie i jeżeli na samym początku tego nie zaplanujemy to szybko staniemy w obliczu ponownej zmiany wystroju.

Kolejną kwestię jest bezpieczeństwo naszych dzieci. W kontekście urządzania pokoju dziecięcego oznacza to rozsądne decyzje przy zakupach i wybór tych produktów, które uzyskały atesty i certyfikaty.

– Elementy wyposażenia pokoju, w tym meble, powinny spełniać wymagania europejskiej normy EN-71:1994/3 „Bezpieczeństwo zabawek", która decyduje o przydatności produktu do użytkowania przez dzieci – dodaje Magdalena Zielińska.

W pokoju dziecięcym równie ważna jest też kwestia utrzymywania czystości. Jest to miejsce w domu wyjątkowo narażone na zabrudzenia. Starajmy się wybierać meble, wykładziny czy farby, które nie absorbują brudu i z których stosunkowo łatwo usunąć można ewentualne plamy.

– Przy urządzaniu pokoju małych dzieci nie można zapomnieć o zakupie różnego rodzaju zabezpieczeń, takich jak m.in.: blokady szuflad i kontaktów czy silikonowe nakładki na ostre narożniki mebli. Przy starszych dzieciach warto pamiętać, aby szuflady wyposażone były w prowadnice z systemem automatycznego domykania. Zastosowanie tego typu prowadnic to bezpieczeństwo użytkowania. Dziecko podczas częstego otwierania i zamykania nie jest narażone na przytrzaśnięcie palców – zauważa Magdalena Zielińska.

Co za dużo, to niezdrowo – szczególnie w pokoju dziecka

Brak umiaru i przesada są jednymi z największych wrogów aranżacji wnętrz, w tym również pokoju dziecięcego. Podczas aranżacji przestrzeni dla naszej pociechy możemy popełnić dwa zasadnicze błędy.

Część rodziców chcąc sprawić, żeby pokój był jak najbardziej radosny i sprzyjający zabawie, przesadza z liczbą użytych dekoracji, kolorów i wzorów. W efekcie powstaje często bardzo pstrokate i niespójne stylistycznie wnętrze, w którym nawet dziecko nie czuje się komfortowo.

Przeczytaj: Jak wybrać kolory do pokoju dziecka

Drugie podejście do urządzania pokoju dziecięcego jest diametralnie różne. Jego zwolennikami są rodzice, którzy za wszelką cenę dążą, aby wystrój pokoju dziecka stanowił wierne odwzorowanie wystroju innych pomieszczeń w domu. Bardzo wstrzemięźliwie podchodzą do wszelkich dziecięcych akcesoriów i dekoracji. Również w takim miejscu dziecko ma prawo czuć się wyobcowane. Naprawdę nie wiele trzeba, aby w pokoju dziecięcym zapanowała przyjazna atmosfera. Nawet w najbardziej ascetycznej przestrzeni, klimat zbuduje wielkoformatowe zdjęcie naszego malucha lub tablica, na której eksponowane będą jego prace plastyczne z przedszkola. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Magdalena Zielińska, właścicielka marki My Room
0komentarzy