Urządzamy łazienkę. Co jest teraz modne (ZDJĘCIA)

Alternatywą dla zabudowanych wanien umieszczanych w rogach łazienek są wanny wolnostojące. W łazienkach królują teraz kolory ziemi, duże płytki i kanciaste lub owalne kształty.
 • Łazienka z czarną wanną

  Czarna wanna dla odważnych przyciąga wzrok w tej nowoczesnej łazience.

  Array
 • Modna łazienka

  Do małych blokowych łazienek połączenie wanny z elementem kabiny prysznicowej wydaje się idealnym rozwiązaniem.

  Array
 • Modna łazienka

  Wanna wolnostojąca o prostokątnym kształcie obudowana płytkami imitującymi drewno może stać się królową łazienki.

  Array
 • Wybieramy wannę do łazienki

  Wybór wanien w owalnych kształtach jest spory.

  Array
 • Płytko w łazience

  Duże pytki to "must have" w nowoczesnych łazienkach. Na zdjęciu jedna z propozycji autorstwa Macieja Zienia.

  Array
 • Łazienka

  Nowoczesne kształty obowiązują też w przypadku kranów.

  Array
 • Nowoczesna armatura łazienkowa

  Nowoczesne kształty kranów do umywalek.

  Array
 • Modna łazienka

  Owalne wyposażenie łazienki. Stojąca obudowa umywalki i wisząca muszla.

  Array
 • Łazienka z wanną wolnostojącą

  Wanna wolnostojąca coraz częściej pojawia się w nowoczesnych łazienkach.

  Array
 • Nowoczesna wanna wolnostojąca

  Aranżacja nowoczesnej łazienki z wolnostojącą wanną.

  Kaldewei
 • Aranżacja łazienki z wanną wolnostojącą

  homebook.pl/EG projekt

Na ścianach łazienek, nawet tych małych, królują dziś duże płytki w kolorze białym, szarym, beżowym czy czarnym, niekoniecznie o gładkiej fakturze. – Trendy nakazują powrót do natury, co daje możliwości zaaranżowania uniwersalnej, ponadczasowej łazienki, ale z mocnym designem – mówi Katarzyna Brylczak z firmy Cermag w Opolu. – Modne są m.in. płytki imitujące drewno, kamień czy surowe betonowe powierzchnie. Można nimi wyłożyć całe powierzchnie lub zastosować je jako ozdobniki przyciągające wzrok.


Modna łazienka
Ciekawym, choć wymagającym sporo zachodu pomysłem jest umieszczenie w łazience roślin. Szczególnie w przypadku dużych pomieszczeń, proponowanym rozwiązaniem, nawiązującym do trendu inspirowanego naturą są tzw. „żywe ściany", tworzone za pomocą wiecznie zielonych pędów. Łatwiejsze w utrzymaniu będą jednak pojedyncze rośliny doniczkowe, dla których wysoka temperatura i wilgotność stanowią optymalne warunki, np. filodendron lub fikus.fot. Grupa Armatura 

Polecamy: Sprytne rozwiązania do przechowywania przedmiotów w łazience

Uwagę na łazienkowych ścianach zwrócą także płytki sygnowane przez znanych projektantów, niekoniecznie wnętrz, np. Maciej Zień – projektant mody – zaprojektował specjalne linie płytek z portretami kobiet.

Zdaniem Katarzyny Brylczak przy wyborze designu i wyposażenia pomieszczenia klienci stosują odmienne kryteria dla łazienki dla gości, która bywa bardziej efektowna i dla rodziny, w której bardziej stawiają na funkcjonalność.

Wyposażenie. Świat rzeczy półokrągłych i kwadratowych

Także wybór umywalek i toalet i wanien jest obecnie ogromny. Generalnie obowiązuje podział całych kolekcji na kształty: półokrągłe i kwadratowe. Najnowsze propozycje umywalek nakazują, aby miały one duże, ustawne powierzchnie i zapewniały swobodę korzystania z nich. Najczęściej takie umywalki zabudowane są wiszącymi szafkami, pod którymi można ukryć odpływ. Maskowane bywają także otwory odpływowe w samych umywalkach - projektanci nie lokują ich pośrodku, tylko są ukryte w brzegach.

– Duże umywalki są też płytsze niż ich odpowiedniczki sprzed lat, więc koniecznie jest dobranie odpowiednich kranów, aby woda nie rozpryskiwała się po pomieszczeniu – podpowiada Katarzyna Brylczak. Ich wybór także jest ogromny nie tylko pod względem kształtów, ale także ekonomiki w zużywaniu wody.         

Zobacz poradnik: Remont łazienki krok po kroku

Ukoronowaniem łazienek bywają dziś wolnostojące wanny, które w dużych pomieszczeniach zastępują tradycyjne lokowane w rogach. Kształtem są dopasowane do umywalek i toalet (bywają kanciaste i owalne), ale także do stylu wyposażenia: od stylizowanych na retro po nowoczesne. Wanny wolnostojące wykonane są żeliwa, stali, akrylu, sztucznego marmuru. 


Wanna wolnostojąca
Przedstawiciele National Kitchen and Bath Association prognozują, że w 2015 roku szczególnie polecanym w przypadku łazienek o dużym metrażu trendem będzie wolnostojąca wanna. fot. Kaldewei

Także toalety dopasowane są kształtami do pozostałych elementów wyposażenia łazienki, a modele stojące na ziemi zastępowane są przez wiszące – przymocowane do ścian bocznych. Meble wiszące są o tyle praktyczne, że łatwo utrzymać podłogę w czystości – dużo łatwiej, niż w przypadku mebli stojących.

W nowoczesnych łazienkach także grzejniki stylem, kształtem i kolorem mogą być dopasowane do wystroju wnętrza. W pomieszczeniach ogrzewanych przez podłogę coraz częściej pełnią one funkcje ozdobne.

Co się da, kryjemy pod tynkiem

Nowoczesne projekty zakładają minimalizm w łazienkach, jak najmniej form ma być widocznych - co się da kryjemy pod tynkiem. Projektanci starają się, żeby jak najmniej elementów było widocznych (np. wanny napełniane przez korek), ale równocześnie mają być one bardzo funkcjonalne.

Proste kształtem są także współczesne kabiny prysznicowe, w których coraz rzadziej, szczególnie w domach jednorodzinnych stosuje się brodziki. Zamiast nich pojawiają się odpowiednio wyprofilowane płytki podłogowe z odpływem. W łazienkach "blokowych" zastosowanie brodzika jest bezpieczniejsze, jeśli nie  mamy pewności, czy stropy zostały dobrze odizolowane między poszczególnymi poziomami mieszkań.

Warto przeczytać: Hydroizolacja w łazience

Nowością są kabiny w stylu walk-in, do których można wejść z dwóch stron zbudowane z dużych przeszklonych ścian, często bez tradycyjnych drzwi, ustawione bezpośrednio na posadzce z odpływem liniowym lub na wielkim płaskim brodziku. Jest w nich jednak chłodniej niż w tradycyjnych kabinach.  

Zamiast tradycyjnych słuchawek prysznicowych w kabinach coraz częściej albo wraz ze słuchawką pojawiają się deszczownice o różnym kształcie zawieszone na ścianie, suficie, umocowane na stałe albo na przegubie. 

Modnym w aranżacji wnętrz stylem jest obecnie minimalizm. Styl ten króluje też w wystroju łazienek. Przybory pielęgnacyjne i płyny zwykle ukryte są w meblach, często wiszących, czy stojących efektownych szafach.

W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się meble z frontami lakierowanymi na wysoki połysk. Bardzo modne są także chromowane dodatki do mebli.

 Światło w łazience

Coraz częściej podobnie jak w innych pomieszczeniach, także w łazienkach pojawia się energooszczędne oświetlenie ledowe. Sprawdza się ono podczas kąpieli, czy innych czynności pielęgnacyjnych, ale już nie podczas robienia makijażu, do którego potrzebne jest mocniejsze i wyrazistsze światło halogenowe lub tradycyjne. Listy z diodami LED możemy umieścić w podwieszanym suficie czy wokół lustra a pojedyncze punkty w fugach. Konieczne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, by nie doszło do porażenia prądem podczas korzystania z kąpieli.  

Zobacz: Nowoczesna armatura w łazience

Technologia ledowa wykorzystywana jest również w bateriach czy w prysznicach. Niektóre firmy proponują specjalne baterie, z których płynie kolorowy strumień wody.

Autor: Edyta Hanszke
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Nie co jest modne ale na co nas jest stac.
Jak duza jest lazienka aby mozna bylo zainstalowac dane wyposazenie !
robol z bloku, 11.01.2015, 10:11
warto jest postawic na stelaz podtynkowy ktorydodaje nowoczesnego wygladu i jest bardzo funkcjonalny, wysokiej jakosci stelaze z gwarancja na 10 lat ma Roca
kamill, 29.10.2015, 19:28
jeśli chodzi o nowoczesną łazienkę bardzo mi się podobają łazienki w stylu retro. Chciałam taką właśnie stworzyć, szukałam i w końcu natrafi łam na piękne wanny wolnostojące właśnie retro w Swissliniger. Solidne, no bajka
aleksandra pęksa, 27.06.2019, 19:38
modne są też baterie łazienkowe s tylu skandynawskim, w Sotbe takie dostalismy i to w dobrej cenie
aneta wilawska, 30.06.2019, 19:38