Układanie glazury: jak robić to dobrze i z wyobraźnią

Glazura jest eleganckim i praktycznym materiałem, szczególnie przydatnym przy wykończeniu kuchni i łazienek. Ale aby uzyskać pożądany efekt, nie wystarczy ją tylko kupić i po prostu położyć.
 • Pytki o małym formacie ułożone w kuchni

  Glazura ułożona na wzór rozpryskujących się cząstek wody

  ewk
 • Wstępny projekt ułożenia glazury i jego realizacja

  ewk
 • Kontrastowe zestawienie płytek ceramicznych

  Podstawowa zasada dobrego kontrastu brzmi: żeby był efektowny, powinien być silny. O tej sile może decydować odwaga zestawień kolorystycznych czy geometrycznych.

  Ceramstic
 • Połączenie wyposażenia łazienki z glazurą za pomocą różnej kolorystyki i fantazyjnego cięcia

  ewk
 • Połączenie kontrastowych kolorów i różnych kształtów

  Połączenie płytek o kontrastowych kolorach i różnych kształtach daje ciekawy efekt

  ewk

Podstawą przy, nazwijmy to „niestandardowym" układaniu glazury powinien być dobry projekt.
I nie znaczy to wcale, że koniecznie musi on być wykonany przez profesjonalną firmę. Może go wykonać każdy, wystarczy trochę znajomości podstawowych zasad, czasu, cierpliwości i wyobraźni.

Zobacz również: Kuchenne inspiracje: różne efekty uzyskane z płytek 

Wybór płytek

Planowanie rozpoczynamy od wyboru rodzaju, kolorystyki i wielkości glazury. Najczęściej do pomieszczeń takich jak łazienka czy kuchnia polecane są płytki szkliwione. Mają one gładką powierzchnię i są całkowicie wodoodporne, dzięki temu łatwo jest je utrzymać w czystości. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na takie rozwiązanie. Obecnie dostępne są na rynku preparaty przeznaczone do impregnacji każdego materiału, który chcielibyśmy wykorzystać do położenia na ściany (np. marmur czy gres naturalny).

O ile wybór kolorystyki zależy od naszych indywidualnych upodobań i gustu o tyle przy wyborze rozmiaru glazury dobrze jest się kierować zasadą, im mniejsza powierzchnia i więcej załamań tym mniejsze powinny być płytki.

Projekt

Ściana pokryta glazurą wykonana wg własnego projektu będzie wyglądać doskonale. Jednak projektując ją uwzględnijmy następujące zasady:

 • jeżeli to możliwe, planujemy wysokość układania glazury, która jest wielokrotnością rozmiaru płytki, jeśli nie jest to możliwe całe płytki projektujemy od góry, a przycięte płytki tuż przy podłodze,
 • jeśli płytki ścienne i podłogowe mają te same wymiary lub są swoją krotnością, ich spoiny powinny się stykać,
 • planując płytki na załamaniach ścian i słupach należy je tak rozmieścić, by całe płytki wypadały na narożnikach zewnętrznych, zaś docięte – na wewnętrznych,
 • przy tworzeniu projektu trzeba uwzględnić grubość spoin i dodać tą wielkość do wymiaru płytek.

Uzbrojeni w znajomość tych zasad i wzory wybranych płytek, możemy przystąpić do projektowania.  Pliki z wzorami płytek dostępne są na stronach internetowych producentów. Można je skopiować do programu graficznego, w którym tworzymy projekt i popuścić wodze fantazji.

Wizualizacja projektu pozwoli nam wybrać:

 • sposób układania: prosto, w karo a może na zrąb lub jako mozaikę;
 • rozmieszczenie dekorów i listew ozdobnych;
 • rozmieszczenie płytek o różnej kolorystyce;
 • sposób połączenia glazury z innymi elementami (np. lustra, wnęki, elementy wyposażenia wnętrz);
 • ustalić linie cięcia glazury.

Wykonanie

Przy układaniu glazury musimy przede wszystkim zadbać o:

 • prawidłowe przygotowanie podłoża – powinno być mocne i odpowiednio równe, oczyszczone z brudu, kurzu, wapna, tłuszczu, starych powłok malarskich, dobrze zagruntowane, a w przypadku pomieszczeń „mokrych" (łazienki, pralnie) wykończone dodatkowo warstwą folii w płynie;
 • odpowiedni dobór zaprawy klejącej; wybór kleju do płytek zależy od materiału, z którego są one wykonane oraz ich wielkości
 • odpowiedni dobór zaprawy spoinującej (tzw. fugi) – ważny jest nie tylko dodór koloru, ale też klasy (obciążenia wodą, mechaniczne, termiczne) i granicznych szerokości spoin możliwych do uzyskania przy użyciu fugi (producenci najczęściej podają te wielkości na opakowaniu).

Decydując się na niestandardowe układanie płytek musimy pamiętać o tym, że w takim przypadku trzeba przy zakupie uwzględnić pewien naddatek materiału. Z reguły określa się go na poziomie 15–20%. 

 


Aranżacja łazienki
Deseń przypominający ognistą lawę, rozpali każde pomieszczenie. Odpowiednie zestawienie go z kontrastującą bielą pozwoli stworzyć eleganckie, a zarazem oryginalne wnętrze z charakterem.fot. Ceramistic 

 

Warto wiedzieć: Jak wybierać materiały do remontu

Autor: ewk
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

Zakup glazury to najmniejszy problem. Trzeba zasiąść do komputera i poczytać wszelkie instrukcje zanim zatrudnimy ''fachowca'', który ceny ma z sufitu, a znikome pojęcie o zadaniu. Podczas rozmowy z majstrem, trzeba sprawdzić czy ma zarejestrowana firmę i opłaca ubezpieczenie, by w razie jakiegoś wypadku nie płacić mu odszkodowania, kiedy np; potknie się o wiadro z farbą i nabije sobie guza. Odradzam zlecanie jakichkolwiek prac panom ''trunkowym'', spadnie taki z drabiny ''po piwku'' i nawarzy piwa, którego nie chcemy.
Glazura kładziona na łuskę rybią/?/, 16.06.2012, 10:46
widze ze masz male pojecie o ukladaniu glazury .a jesli chodzi o fachowca to najlepiej bys chcial zeby polozyl ci plytki po 10 zloty przy wygorowanych wymaganiach .na plytki nie szkoda ci 100 zlotych za metr ale dla fachowca ,to najlepiej za dziekuje.ale jest sposob połóż sobie sam nie będziesz miał do nikogo pretensji
miki, 17.06.2012, 12:05
Miał 3 poziomice i z żadnej z nich nie skorzystał. Płytki nie trzymają ani pionu, ani poziomu i wystają. Wiele z nich popękało, bo klej był kładziony ''na kleksa'' i płytki nie przylegają do zaprawy. Teraz czekamy tylko na skargę sąsiada,że woda zalewa mu sufit..i podamy ''fuchmajstra'' o odszkodowanie za narażenie nas na straty. Wielokrotnie zwracaliśmy mu uwagę, żeby starannie przyklejał glazurę, a jemu robiło się słabo biło mu serce..i z ulgą odetchnęliśmy kiedy wreszcie sobie poszedł. Dziś na wspomnienie remontu mamy dreszcze. Czeka nas kolejny remont, ale NIE ZLECIMY ŻADNEJ PRACY BEZ UMOWY.
Glazura kładziona na łuskę rybią/?/, 18.06.2012, 08:27
Zgadzam się z Tobą w 100% . Najlepiej by chcieli żeby robić za darmo .Ale swoje wyroby chce sprzedać za krocie
kosiorek, 18.06.2012, 21:08
To połóz sobie sam frajerze glazure i nie ujadaj jak kundel bo jesteś żałosny.
Maciej, 19.06.2012, 09:33
A ja mam inny problem.
Nadwyżki płytek (całe paczki) nie mogę oddać do sklepu BOZ ul. Reytana w Rzeszowie.
Powód: "tych płytek nie ma na stanie i trzeba było zamawiać". Od razu dodam, że płytki są z Opoczna i prawie wszystkie rodzaje tutaj się zamawia !!!
filo, 18.06.2012, 08:17
daj gdzieś fotki tych płytek
darek, 18.06.2012, 08:41