Styl eklektyczny: pomysł na ciekawą aranżację wnętrza

Stworzenie wnętrza eklektycznego wymaga od nas umiejętności łączenia stylów z wykorzystaniem mebli i akcesoriów dla nich charakterystycznych. Zobaczcie proste sposoby na eklektyczny wystrój wnętrz.
 • Przytulne eklektyczne wnętrze

  Styl eklektyczny opiera się przede wszystkim na umiejętnym łączeniu nowoczesnego z klasycznym. Istnieją przydatne drogowskazy, które pomogą osiągnąć spójny efekt i uniknąć efektu niekontrolowanego chaosu.

  Prakto
 • Elektyzm

  Urządzając wnętrze w stylu eklektycznym uważajmy, by nie zrobić grochu z kapustą. Nie dopuszczajmy do sytuacji, że każda rzecz jest z innej bajki

  Homebook/EG Projekt
 • Dekoracje w ekeltycznym wnętrzu

  Eklektyzm wziął się z historii architektury. Teraz słowo to wraca w odniesieniu do wnętrz. Mieszanie starego z nowym, nowoczesnego z klasycznym lub orientalnego z krajowym.

  Dzień Dobry TVN/x-news
 • Eklektyczne wnętrze zimową porą

  Pozwólmy sobie na eklektyzm w mieszkaniu, dzięki któremu nasze wnętrza będą jedyne w swoim rodzaju.

  home&you
 • Wnętrze w stylu eklektycznym

  Fabryka Wnętrz

Eklektyzm to forma wyjątkowo pojemna, która potrafi zaakceptować wiele przedmiotów, bibelotów od lat gromadzonych w naszych mieszkaniach – mówi Agnieszka Jabłońska, projektantka wnętrz, właścicielka biura projektowego Fabryka Wnętrz. – Ale mimo, że styl dopuszcza wiele sentymentalnych dodatków, o ich rozmieszczeniu nie może decydować przypadek.

Zobacz wideoMiszmasz totalny, czyli eklektyczne mieszkanie z nutą orientu 

Dlatego jeśli dużo podróżujemy i chętnie przywozimy pamiątki z wszelkich wypraw, lub mamy mnóstwo bibelotów po babci, wcale nie musimy ich chować głęboko do szafy czy wynosić do piwnicy. Więcej – we wnętrzu z nowoczesnymi meblami może zamieszkać nawet pasjonat targów staroci. Wszystko da się pogodzić – i stary, ozdobny kryształowy żyrandol, i nowoczesny stół z hartowanego szkła.

Jest pewne ale – usytuowanie każdego przedmiotu musi być przemyślane i zaplanowane. W przeciwnym razie zamiast przytulnie urządzonego wnętrza powstanie pokój, w którym mamy wrażenie, że jest wieczny bałagan. 

Ewa Mierzejewska – dekoratorka wnętrz – wyjaśnia, czym jest eklektyzm i jak można go wprowadzić do swojego mieszkania. 


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Utrzymać wizualny porządek pomogą na przykład dobrze dobrane kolory ścian. – We wnętrzach eklektycznych mile widziane są ściany i podłogi w jasnej kolorystyce – radzi Agnieszka Jabłońska.

 Zobacz: Projekt kuchni w stylu eklektycznym

Umiejętne połączenia w aranżacji wnętrz eklektycznych

Czym konkretnie charakteryzuje się styl eklektyczny?
– Wyróżnienie konkretnych cech tego stylu jest niezwykle trudne, gdyż większość mieszkań urządzonych współcześnie korzysta właśnie z eklektyzmu – uśmiecha się Agnieszka Jabłońska.

Okazuje się, że śmiałe zestawienie antyków z meblami bardzo nowoczesnymi może wyglądać niezwykle ciekawie. Stary, ciężki mebel połączony umiejętnie z przedmiotem o delikatnej, awangardowej linii, nabierze lekkości i nowego charakteru, a nasze mieszkanie zyska na oryginalności.

Jednak wejście w posiadanie nobliwego mebla nie jest jeszcze gwarancją sukcesu. W eklektycznej aranżacji wnętrza trzeba postarać się, by odnowiony eksponat nie wyglądał obco pośród współczesnych rzeczy.

– Nie ma konkretnego przepisu na umiejętne łączenie stylów – mówi architekt. – Operowanie kontrastami jest trudne i w dużej mierze zależy od wrażliwości i wyobraźni osoby aranżującej wnętrze.
Jeśli zgromadzone w mieszkaniu meble mają tworzyć harmonijną całość, dobrze jest na przykład podporządkować ich rozmaite formy wspólnej kolorystyce. Należy znaleźć złoty środek, by utrzymać w równowadze przeszłość ze współczesnością. A możliwości jest wiele. 

 Zobacz zdjęcia: Wnętrza w stylu eklektycznym 

Autor: Agata Sawczenko
1komentarzy