Styl boho – czym się charakteryzuje (ZDJĘCIA, WIDEO)

Lata 70. powracają w wielkim stylu. To za sprawą modnej wówczas epoki dzieci kwiatów. Teraz aranżacje hippisowskie goszczą w naszych domach. Pokazujemy, jak wygląda styl boho we wnętrzach.
 • Styl boho

  Styl boho w aranżacji wnętrz to połączenie prawie wszystkich stylów.

  Ikea
 • Urządzanie wnętrz w stylu boho

  Im bardziej zagracony wydaje się pokój w stylu boho, tym lepiej.

  Benjamin Moore
 • Ekspresja barw we wnętrzu

  Jeden kolor to w stylu hippisowskim zdecydowanie za mało.

  Dekoral
 • Kolory w aranżacji wnętrz

  Kolory dominują w stylu boho. Im bardziej intensywne, soczyste, tym bardziej przyciągają uwagę.

  Dulux
 • Tekstylia w aranżacji wnętrz

  Tekstylia w aranżacji pomieszczeń pozwalają ocieplić wnętrza.

  Dulux
 • Detale aranżacyjne

  Detale w stylu boho są nieco podobne do dekoracji w stylu orientalnym.

  Dulux
 • Łączenie kolorów i faktur

  Łączenie kolorów i faktur oraz kształty rodem z lat 70. to jedno z rozwiązań.

  Ikea
 • Kolory w stylu boho

  Wielobarwne meble i ozdoby są charakterystyczne dla tego typu aranżacji.

  Tikkurila

Śmiałe kolory, dużo wzorów, różnorodność tkanin – tak w skrócie można określić styl dzieci kwiatów, który na całym świecie bił rekordy popularności w drugiej połowie lat 60. i w pierwszej połowie lat 70. A że moda powraca, to i ten styl powrócił. Nie tylko w tym, co nosimy na sobie, ale również w tym, co mamy w domu. Styl boho to połączenie stylu etnicznego, rustykalnego, vintage i orientalnego. Właściwie to mieszanka prawie wszystkich stylów, z wyjątkiem skandynawskiego, w którym panuje biel oraz minimalistycznego, w którym ozdoby i detale prawie nie występują.


Źródło: Agencja TVN/x-news

Polecamy wideo: Piękne mieszkanie pełne staroci

Kolory grają pierwsze skrzypce

W aranżacjach boho istotna jest gra kolorów. Wchodzisz do pokoju i barwy oraz wielość przedmiotów uderzają cię w oczy. To tylko na pierwszy rzut oka wygląda na nieporządek, jednak jest to przemyślane. Kolory w stylu dzieci kwiatów nie muszą do siebie pasować. Żółty łączy się z fioletowym, granatowy z brązowym, a zielony z różowym.

 Zobacz też: Mieszkanie w stylu vintage 

Ta przypadkowość jest zamierzona. Podobnie jest ze wzorami. Poduszka uszyta z materiału w kratkę i kropki posiada wstawki z tkaniny w paski i esy-floresy. Koc we wzory geometryczne na środku ma coś na kształt pejzażu. Tkaniny też są jakby z różnych źródeł. Tutaj nikogo nie zdziwi, że flanela łączy się z satyną, a koronki – z ortalionem. Im więcej tekstyliów, pledów, poduszek, narzut, tym lepiej. Mile widziane są przy nich frędzle, falbany, plisy, zakładki. Etniczne czy ludowe dekoracje nadadzą pomieszczeniom charakteru. Jak dywany, to kwieciste albo w wielokolorowe paski. Do łask powracają także te we wzory tureckie.

Od przybytku głowa nie boli

Wnętrze sprawia wrażenie celowo zagraconego, jak w myśl zasady: „Od przybytku głowa nie boli". Jedyne, co jest jednokolorowe, to meble. Najlepiej, aby wykonane były z naturalnego, masywnego drewna. Mogą być to kredensy, witryny i szafki po dziadkach. I dobrze byłoby, gdyby nie były od kompletu. W tym przypadku równie ważny jest zamierzony nieład. Tapicerowany głęboki fotel, krzesła każde inne przy okrągłym stole albo komoda, która spełnia tym razem rolę stolika pod telewizor też pasują do stylu boho.

Ściany, sufit, podłoga

Ściany są pomalowane standardowo na biało, ewentualnie na pastelowe kolory. Równie dobrze mogą być na nich kolorowe, jaskrawe, mieniące się przy słońcu tapety, a na nich – nawet po kilkanaście obrazków w kolorowych ramkach. Na białym suficie wisi mosiężny żyrandol z kolorowymi kloszami albo równie barwna pojedyncza lampa z abażurem z tkaniny oraz z dużą żarówką. Na podłodze leżą masywne, skrzypiące deski wyglądające na takie, jakby miały przynajmniej 40 lat. W oknach niekoniecznie wiszą firany, ale kolorowe zasłony – jak najbardziej.

 Polecamy: Styl wiejski (rustykalny) w aranżacji 

Dekoracje w takim misz-maszu też spełniają swoją rolę. Nie ma tutaj jednak kryształów czy mosiądzu lub porcelany. Często natomiast ozdoby są metalowe, z wieloma detalami, nierównymi powierzchniami i zakończeniami. Zdarzają się także dekoracje plastikowe. 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy