Sauna w domu - podaruj sobie odrobinę luksusu

Zagraniczne podróże sprawiły, że coraz więcej Polaków wraca z eskapad z mocnym postanowieniem zbudowania sobie sauny w warunkach domowych.
  • Domowa sauna

    Ci, którzy żyją w mniejszych mieszkaniach, nie muszą rezygnować z marzeń – wystarczy chcieć (i mieć nieco gotówki), aby cieszyć się własną sauną.

    Koperfam

Część osób stawia na zewnętrzne konstrukcje nieopodal domu. Jednak ci, którzy żyją w mniejszych mieszkaniach, nie muszą rezygnować z marzeń – wystarczy chcieć (i mieć nieco gotówki), by cieszyć się własną sauną, kiedy tylko się zechce.

Do małego domu też pasuje

Najmniejsze sauny zajmują niewiele więcej niż 5 metrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to, że jeżeli ktoś jest pasjonatem saunowania i może sobie pozwolić na zagospodarowanie takiej powierzchni w domu lub mieszkaniu, może bez przeszkód to zrobić. Nie jest przeszkodą nawet mieszkanie w bloku czy kamienicy, bo obecnie sauny to pomieszczenia o zamkniętym obiegu.

Poczytaj też: Urządzamy saunę w domu 

W części budynków montowane są nawet tradycyjne sauny na drewno. Sprawdzają się tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. One jednak dla bezpiecznego użytkowania wymagają osobnego przewodu kominowego. Znacznie częściej stosowane są piece elektryczne, są bezpieczniejsze i pozwalają na użytkowanie w mniejszych saunach. Te opalane drewnem wymagają większej przestrzeni i większej odległości od źródła ognia.

Taka powinna być sauna

Gdy już wybierze się piec, czyli „serce" do domowej sauny, trzeba zastanowić się, z czego ma być zbudowana. Zwykle proponowaną opcją jest drewno cedrowe lub świerkowe. Wnętrza – zwłaszcza droższych modeli – tworzone są z wykorzystaniem abachi, czyli afrykańskiego drewna, które nie nagrzewa się do wysokich temperatur. Dostępne na rynku modele zaopatrzone są w szklane drzwi, kolorowe oświetlenie i półki. W środku jest radio i wejście USB pozwalające przynieść ze sobą ulubione utwory do słuchania w czasie saunowania.

Standardem są dwa panele sterowania. Zewnętrzny pozwala ustawić zadaną temperaturę, aby wejść do „gotowego" pomieszczenia. Wewnętrzny pozwala natomiast dokonać zmiany, gdy przyjdzie na nie użytkownikowi ochota.

Sauny infrared - co to takiego

Często na wyposażeniu sauny są specjalne, terapeutyczne leżaki z masażerami. Nieco mniej powszechne są sauny infrared, czyli działające na promienie podczerwone. Zamiast tradycyjnego pieca do ocieplenia pomieszczenia, wykorzystywane są promienniki podczerwieni: ceramiczne albo węglowo-magnezowe. To oferta dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą instalować w domu mokrych łaźni fińskich. Sauny infrared wytwarzają też znacznie niższą od nich temperaturę wewnątrz, która nie przekracza 65 stopni Celsjusza. Mimo tego działają, dzięki promiennikom podczerwieni, bardzo intensywnie na organizm. Podkreśla się walory odchudzające sauny infrared oraz skuteczne działanie przeciw cellulitowi i toksynom zanieczyszczającym organizm.

Dobrze wiedzieć: Bania ruska w polskim ogrodzie 

Producenci twierdzą również, że regularne poddawanie się zabiegom w saunie poprawia kondycję fizyczną, reguluje pracę serca, dobrze wpływa na ciśnienie krwi, działa uspokajająco i przeciwbólowo. Nic więc dziwnego, że po sauny na promienie podczerwone najchętniej sięgają kobiety. Co ważne dla potencjalnych użytkowników: nie potrzeba do tych urządzeń specjalnych instalacji, a najsilniejsze modele (na przykład sauny kilkuosobowe) wymagają zasilania 230V i zaledwie 2500W – trzy razy mniej niż mocna płyta indukcyjna w kuchni.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem sauny

Na to, żeby pomieszczenie, w którym powstanie sauna, miało dostęp do bieżącej wody. Po wyjściu z sauny każdy chce przecież szybko wziąć zimny, orzeźwiający prysznic, a nie biegać po całym domu w poszukiwaniu wody. Kolejna sprawa to odpowiednia wentylacja w pomieszczeniu. Pomoże nie tylko dobrze czuć się w saunie, ale też uniknąć kłopotów z zawilgoceniem. Czasem wystarczy duże, uchylne okno.

Ceny domowej sauny? Zależne od potrzeb, wyobraźni i zasobności portfela. Ceny sauny infrared zaczynają się od 3 tysięcy złotych. Za największe, najlepiej wyposażone, luksusowe modele można zapłacić nawet 60 tysięcy złotych. 

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy