Salon w stylu nowoczesnym (ZDJĘCIA)

Styl nowoczesny to jasne kolory, drewno, proste meble, minimum dekoracji i sporo przestrzeni. Podpowiadamy, jak urządzić salon w nowoczesnym stylu.
 • Salon

  W salonie urządzonym w stylu nowoczesnym dominują jasne kolory.

  Homebook
 • Salon

  BRW
 • Salon

  Dekoral
 • Salon

  Dekoral
 • Salon

  Benjamin Moore
 • Salon

  Ikea
 • Salon

  Westwing
 • Salon

  Polopony

Styl nowoczesny jest uważany za połączenie stylu skandynawskiego, minimalistycznego i industrialnego. A jednak sam w sobie wygląda inaczej. Drewno, szkło, metal i inne materiały (np. sztuczna skóra, satyna, aksamit, welur, czasem wełna) dominują we wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu. Tutaj nie ma miejsca na bogato zdobione meble, kolorowe dywany, wielobarwne tapety.

Ściany w nowoczesnym stylu

Im prościej, tym lepiej. Ściany w nowoczesnym salonie są sterylnie białe albo pastelowe. Mogą być dwukolorowe. To znaczy: dwie ściany naprzeciwległe, choćby ta przy drzwiach wejściowych oraz ta przy oknie są białe, natomiast dwie pozostałe pomalowane na jasny popiel, błękit, beż czy jasną zieleń. Jedyną ozdobą salonu urządzonego w nowoczesnym stylu bywa ściana wykonana z cegły, stylizowana na starą, nawet przedwojenną. Wygląda, jakby tynk spadł i odsłonił czerwone cegły.

Warto też zobaczyć: Wnętrze w stylu industrialnym 

Zamiast cegły mogą być na ścianie biało-czarne lub biało-czerwone grafiki, trójwymiarowe widoki czy fototapety nawet na prawie całą długość i szerokość ściany lub zegar jak z wolno stojącymi cyframi i wskazówkami. Inny pomysł stanowi szkło albo beton na ścianie. Przypomina styl industrialny. O ile jednak w aranżacjach industrialnych wszystko wygląda surowo, niemal fabrycznie, o tyle w stylu nowoczesnym zdarzają się ciepłe akcenty. Inne rozwiązanie dosyć często spotykane w aranżacjach nowoczesnych to luksfery jako ozdoba np. w ściance działowej. Gdy ściana ma taką dekorację, zbyteczne są inne ornamenty.

Podłoga w salonie w stylu nowoczesnym

Podłoga jest drewniana, marmurowa albo z płytek czy tworzywa imitującego beton. Niedawno w sprzedaży pojawiły się podłogi z żywicy. Jeżeli podłoga jest tradycyjna, niech polegnie na niej dywan w szachownicę albo taki w jednym kolorze, np. pastelowym, o dłuższym włosie.

Nowoczesne meble do salonu

Meble do salonu w nowoczesnym stylu zbudowane są z prostych elementów. Brak w nich fantazji, witryn, rzeźbień, ale jednak przyciągają uwagę. To dlatego, że właśnie pozbawione są ozdób. Często nie mają nawet uchwytów, a liczba półek ograniczona jest do minimum. Meble są drewniane lub z płyty MDF, pokryte matowym albo błyszczącym (efekt lakierowania) laminatem. Stół ma blat w kształcie prostokątnym lub owalnym. Nogi stołu i krzeseł nie są zdobione.

To także ciekawe: Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim 

Na sofie nie leży wiele poduszek, najwyżej dwie, za to większych rozmiarów, jednokolorowe, najlepiej szare, granatowe, brązowe lub jasnozielone bez ozdób. W tym samym kolorze są – jeśli w ogóle są – serwetki na kredensie.

Jakie ozdoby do salonu w stylu nowoczesnym

Na parapetach i półkach nie ma kwiatów w ażurowych doniczkach, wazoników, figurek i innych "przeszkadzajek". Jedyną ozdobę może stanowić ceramiczna, metalowa albo szklana, ale pozbawiona rzeźbień, misa, nawet pusta. Inny pomysł: prosty w budowie zegar wolno stojący pod ścianą albo pionowe półki, niczym drabinka, na książki.

Autor: Katarzyna Piojda
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

nowoczesnego powiewu do przestrzeni może dodac ciekawa struktura dekoracyjna np magnat grassi lub perla sabbia
owik, 25.08.2016, 09:14