Pokój ucznia – praktyczna i modna aranżacja (ZDJĘCIA)

Pokój dla dziecka w wieku szkolnym warto urządzić z uwzględnieniem kilku zasad. Radzimy, jaki pokój dla ucznia sprawdzi się najlepiej bez względu na wiek dziecka.
 • Pokój ucznia

  W pokoju nastoletniego ucznia biurko może zajmować mniej miejsca, bo na jego blacie nie będą zalegały zabawki, jak u młodszych uczniów. Dodatkowo mniejsza powierzchnia blatu mobilizuje do utrzymania porządku.

  janeb13 (Pixabay.com)
 • Aranżacja pokoju dla nastolatka

  materiały prasowe JANPOL Fabryka Materacy
 • Pokój nastolatka

  materiały prasowe JANPOL Fabryka Materacy
 • Aranżacja pokoju ucznia

  Eurofirany
 • Pokój ucznia na poddaszu

  W pokoju ucznia warto zadbać o dostęp odpowiedniej ilości światła dziennego. Jest to szczególnie ważne w strefie do nauki.

  Komandor
 • Kolory w pokoju nastoletniego ucznia

  Komandor
 • Pokój ucznia urządzony w miejskim stylu

  lrainero (Pixabay.com)
 • Wizualizacja pokoju o małym metrażu

  lrainero (Pixabay.com)

Jak urządzić pokój dziecka w wieku szkolnym? Pytanie to zaprząta głowy rodziców, których dzieci wybierają się do pierwszej klasy, ale także i tych, których pociechy już dawno rozpoczęły edukację. Co zatem niezbędne jest w pokoju ucznia i jak zaaranżować sypialnię, miejsce do nauki, zabawy i rozrywki w jednym wnętrzu? Oto kilka wskazówek.

Pokój ucznia z podziałem na strefy

Bez względu na to, jak dużym metrażem dysponujemy, pamiętajmy o wydzieleniu trzech najważniejszych stref w pokoju dziecka. Pierwszą z nich jest sypialniano-relaksacyjna, w której to powinno znaleźć się nie tylko łóżko, ale także lampka, dzięki której nocne marki nie popsują sobie wzroku, czytając nowe przygody komiksowego bohatera. Jeśli pokój jest nieduży, dobrym pomysłem będzie wybór rozkładanej sofy, zamiast łóżka albo tzw. mebli modułowych. Dzięki temu unikniemy bałaganu w ciągu dnia, a kanapa przyda się podczas przyjmowania gości.

Pamiętajmy żeby wyeliminować wszelkie źródła sztucznego światła, pochodzące od telewizora lub komputera. Do odgrodzenia stref możemy posłużyć się ścianką działową albo meblem, który przy okazji pomieści wszelkie bibeloty w pokoju dziecięcym.

Przeczytaj poradnik: Pokój dla ucznia urządzony z głową

Kolejną ważną strefą jest ta, przeznaczona do nauki. Najlepiej, jeśli można zagospodarować ją w okolicy okna. W ciągu dnia dziecko będzie miało możliwość nauki przy świetle dziennym. W obszarze przeznaczonym do edukacji powinny znaleźć się biurko z szufladami oraz wygodne krzesło. Musi być ono szczególnie dobrze dopasowane do wzrostu i potrzeb kręgosłupa dziecka.


Kącik do nauki
Kącik do nauki urządzony na podwyższeniu to idealny pomysł na wydzielenie strefy, która będzie sprzyjać skupieniu się.Fot. Komandor 

Stół powinien być pusty z dużą ilością wolnego miejsca. Nie zapominajmy także o lampce biurowej, która po zachodzie słońca zapewni optymalne warunki do czytania. Komputer powinien umieszczony być na jednym z końców biurka tak, aby nie rozpraszał podczas odrabiania lekcji.

Bez względu na to, czy pociecha jest małym brzdącem czy też nastolatkiem, musi posiadać miejsce do zabawy lub uprawiania hobby. W przypadku dzieci, które dopiero poszły do szkoły telewizor nie powinien stanowić wyposażenia pokoju, a bajki i inne programy powinny być oglądane pod nadzorem rodziców. Mile widziany jest także stół lub kącik do układania puzzli, klocków i innych zabaw. Do tego celu przyda się zatem dywan, na którym dziecko może usiąść. Popularne są również maty piankowe, które są lekkie, ciepłe i zajmują niewiele miejsca, gdy są złożone. Młodzież z kolei powinna mieć miejsce poświęcone hobby. I tak, malarka ucieszy się na pewno ze sztalug, wielbiciel szybkich samochodów z fotela kubełkowego, a wiecznie dbająca o figurę córka, np. z małej trampoliny.

Gadżety aranżacyjne do pokoju ucznia

Aranżując pokój dziecka, na pewno trzeba uwzględnić jego preferencje, niekiedy modę, ale także tempo, z jakim pociechy dorastają i zmieniają swoje upodobania. Nie ma sensu aranżować pokoju księżniczki dziewczynce, która raz bawi się w gwiazdę muzyki rockowej, by za chwilę przemienić się w szalonego chemika, po godzinach będącego królową wszystkich bajek.

Jeśli nie chcemy odnawiać pokoju dziecka co chwilę, warto postawić na klasykę, którą wzbogacimy o ciekawe, rozwijające dodatki. Jeśli nasz syn uwielbia rowery, dobrym pomysłem jest uczynienie z tego hobby wystroju wnętrza i zawieszenie na specjalnym stelażu na ścianie jednego z nich. W mało rozkładowych pokojach, ciekawie wyglądają wyspy i segmenty, z których wyznaczamy strefy. I tak łóżkowy zagłówek po drugiej stronie może stać się tablicą korkową w naszym biurze.


Pokój małego ucznia
Pokrywając ścianę lub inną dużą powierzchnię farbą tablicową stwarzamy dziecku miejsce do kreatywnych zabaw. Dla małego ucznia będzie to idealne pole do ćwiczenia nowych literek, a dla nastolatka - do robienia notatek i zapisywania choćby terminów klasówek.Fot. Raumplus

Godnym uwagi jest pomysł pomalowania jednej lub nawet wszystkich ścian w pokoju farbą tablicową oraz magnetyczną. Na rynku dostępne są już nie tylko te w kolorze czarnym, ale także w wielu pastelowych barwach. Efekt ten nie tylko ucieszy dzieci, które wreszcie do woli będą mogły malować po ścianach, ale także przyda się do nauki, przy zrozumieniu czy utrwaleniu skomplikowanych wzorów matematycznych czy nowych słówek obcego języka.

Polecamy: Ciekawe pomysły na zastosowanie farby tablicowej w mieszkaniu

Dziewczynki mogą mieć w pokoju lustro oraz mini toaletkę, gdzie mogą uczyć się pierwszych, często w formie zabawy, tajników makijażu.


Toaletka w pokoju dziecka
W pokoju nastolatki można ustawić biurko toaletkę.Fot. materiały prasowe JANPOL Fabryka Materacy

Modne ostatnio w pokojach młodszych dzieci są tipi, które za pomocą filmików instruktażowych możemy wykonać samodzielnie. Zawsze sporą frajdę sprawiają hamaki i bujane fotele, które idealnie sprzyjają relaksowi najmłodszych. Skoro o odpoczynku mowa, wspaniałe wrażenie robią pościele z malunkami różnych bohaterów: baletnicy, astronauty, rowerzysty itp., które po przykryciu się, sprawiają wrażenie owego ubioru dziecka.

Bez względu na to, jakie rozwiązania wybierzemy do pokoju naszego dziecka, pamiętajmy, że dzieciństwo dość szybko przemija i czasem warto pójść na ustępstwa i spełnić marzenia najmłodszych, nawet jeśli wkrótce z czegoś wyrośnie. Wspomnienie piętrowego łóżka niczym fortecy pozostanie na zawsze. 

Autor: Nina Romanek
1komentarzy