Poddasze z charakterem - współczesna architektura sięga po przeszklenia

Dzięki przeszklonemu poddaszu, w naszym pomieszczeniu pojawi się światło słoneczne, które każdego dnia pozytywnie nas nastroi. Dodatkowo elegancko zaaranżowane wnętrze, ze skosami, szybko zamieni się w upragnioną przestrzeń relaksu.
  • Poddasze z charakterem - współczesna architektura sięga po przeszklenia

    archiwum MM
  • Poddasze z charakterem - współczesna architektura sięga po przeszklenia

    Fakro

Promienie słoneczne wnoszą do naszych domów i mieszkań ciepło oraz pomagają ożywić każde z pomieszczeń. Umiejętnie wykorzystane pozwalają na stworzenie warunków idealnych do pracy i nauki, a dodatkowo pozytywnie nastroją wszystkich domowników i pozwolą cieszyć się komfortowym wypoczynkiem.Pamiętajmy, że pełne wykorzystanie zalet naturalnego światła osiągniemy wtedy, kiedy będziemy je kontrolować. Uzyskanie optymalnych efektów, w zależności od pory dnia i roku, nie jest trudne - potrzeba do tego kilku nowoczesnych dodatków.

Zobacz także: Wybieramy szklane drzwi na taras 

Wykończ pracę prawidłowo

Zanim zajmiemy się wyborem dodatkowych elementów wyposażenia okien dachowych, zwróćmy uwagę na to, czy zostały one prawidłowo zamontowywane i obrobione od strony pomieszczenia. Wysoką funkcjonalność zapewni ich odpowiednie wykończenie, które pozwoli na bezpieczną i bezproblemową eksploatację.

- Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji paroszczelnej wokół okna - wyjaśnia Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku Polskie Okna i Drzwi - Każde zawilgocenie stosowanej do zaizolowania dachu wełny mineralnej powoduje znaczny spadek jej właściwości. Dlatego, tak ważne jest wyeliminowanie wszelkich możliwych nieszczelności - dodaje.

Dobry sposób na uzyskanie optymalnych efektów stanowi zastosowanie do montażu okien specjalnych kołnierzy paroszczelnych. Produkty renomowanych producentów są łatwe i szybkie do zamontowania. Gwarantują również prawidłowe połączenie okna z instalowaną wewnątrz pomieszczeń folią, chroniącą izolację dachu przed ciepłym i wilgotnym powietrzem oraz parą wodną. - Rozwiązaniem ułatwiającym wykonanie prawidłowej izolacji, które bardzo dobrze współgra z kołnierzami paroszczelnymi są szpalety wewnętrzne - przekonuje Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu firmy FAKRO.

- Pozwalają one na szybkie wykonanie odpowiedniej wnęki okiennej wewnątrz pomieszczenia, zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza po szybie oraz optymalny dostęp światła do wnętrza - oddaje. Decydując się na montaż okna dachowego, kołnierza paroszczelnego i szpalety, warto wybrać rozwiązania jednego producenta. W ten sposób zyskamy pewność, że poszczególne elementy będą ze sobą dobrze współgrały.

Warto zobaczyć: Zakup nowej rolety. Jak wybrać najlepszą, by chroniła nas przed światłem (ZDJĘCIA) 

Zabaw się światłem i cieniem

Wyposażenie okien dachowych w zaprojektowane specjalnie do nich akcesoria wewnętrzne, ułatwi sterowanie ilością i intensywnością wpadających do wewnątrz promieni słonecznych oraz pomoże uzyskać niepowtarzalny klimat. Do wyboru mamy m,in. rolety wewnętrzne, żałuje lub też plisowane zasłony. Poszczególne materiały, o różnych fakturach i barwach, dają zupełnie inne efekty świetlne czy też kolorystyczne. Te rzeczy możemy wykorzystać do twórczej zabawy światłem i cieniem, dzięki której słońce posłuży nam jako narzędzie do "pomalowania" pomieszczeń. Poszczególne rozwiązania pozwalają osiągnąć zupełnie inne efekty - od delikatnego rozproszenia wpadającego do wewnątrz światła, aż do niemal zupełnego zaciemnienia.

To ostatnie przyda się zwłaszcza w sypialniach, gdyż znacznie ułatwi wysypianie się. Rolety wewnętrzne będą pomocne, gdy zależy nam na ochronie przed mocnym światłem. Ich piękne kolory dodadzą wnętrzom subtelnej elegancji. Żaluzje, oprócz funkcji osłony przed słońcem czy wzrokiem niepowołanych osób, dzięki swojej specyficznej budowie umożliwiają również sterowanie kierunkiem padania promieni słonecznych. Z kolei plisowane zasłony pięknie rozpraszają wpadające do wnętrza światło, przez co nadają kolorom wyrazu. 

Ochrona i obsługa, czyli 2w1

Latem, kiedy temperatura na dworze jest bardzo wysoka, przyjemnie jest się schować w chłodnym wnętrzu własnego domu. Niestety, zazwyczaj im wyżej mieszkamy, tym w naszym lokum jest cieplej. Dobrze wiedzą o tym zwłaszcza użytkownicy poddaszy. Istnieje prosty i bardzo skuteczny sposób na zapewnienie odpowiedniego klimatu nawet w momencie, kiedy niestety nie posiadamy klimatyzacji. Ochronę zapewni nam montaż rolet lub markiz zewnętrznych.

- Żaluzje czy zasłony wewnętrzne chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem jedynie w ograniczonym stopniu - wyjaśnia Janusz Komurkiewicz - Zamontowana na oknie dachowym markiza zewnętrzna dobrej jakości zapewnia do ośmiu razy skuteczniejszą ochronę - dodaje. Nowoczesne osłony przepuszczają do wnętrza jedynie małą część energii cieplnej, natomiast pozostałą emitują na zewnątrz. Dzięki temu, w pełne słońca letnie dni, bardzo dobrze strzegą poddaszy przed upałem. - Co ważne, markizy choć zacieniają wnętrza, zapewniają również widoczność na zewnątrz. Dodatkowo pozwalają na równomierny rozkład światła, a w czasie deszczu redukują hałas spadających kropel - tłumaczy przedstawiciel firmy FAKRO.

To też cię zaciekawi: Czas na metamorfozę wnętrza. Wybierz idealne okna na długie lata (ZDJĘCIA) 

Wybór padł

Wybierając markizę zewnętrzną możemy zdecydować się na model, który będzie obsługiwany ręcznie lub elektrycznie. Ze względu na komfort użytkowania, szczególnie godne uwagi są markizy sterowane elektrycznie. W zależności od ich typu, obsługa urządzenia może odbywać się za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Najbardziej zaawansowane modele zasilane są z akumulatorów solarnych, a ich sterowanie jest w pełni zautomatyzowane. Markizy tego typu rozwijają i zwijają się samoczynnie, zależnie od stopnia nasłonecznienia na zewnątrz. W razie potrzeby mogą być również obsługiwane pilotem. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: Fakro
0komentarzy