Meble i sprzęt AGD: odpowiednie rozmieszczenie w kuchni

Projektując naszą kuchnię powinniśmy odpowiednio dobrać i ustawić w niej meble oraz sprzęt AGD. Należy kierować się zasadami ergonomii, żeby odciążyć kręgosłup przy wykonywaniu codziennych czynności.
  • Kuchnia

    O kręgosłup możemy dbać nie tylko poprzez codzienną porcję ruchu, ale także poprzez tworzenie wokół siebie przyjaznego otoczenia, zgodnego z zasadami ergonomii.

    Candy
  • Kuchnia

    Meble i sprzęt AGD w kuchni powinny być prawidłowo rozmieszczone.

    Hoover

To ważne, żeby meble kuchenne i urządzenia AGD dostosować do swoich potrzeb. Dzięki temu przygotowywanie posiłków będzie przyjemniejsze i nie nabawimy się bólu kręgosłupa podczas gotowania czy mycia naczyń.

Ergonomicznie zaprojektowana kuchnia

Podstawą jest dobór odpowiedniej wysokości blatów roboczych. Można przy nich swobodnie i wygodnie pracować, jeżeli znajdują się one 6–8 cm poniżej linii łokci. W przypadku zamontowania blatów kuchennych na zbyt nieskiej wysokości, nawet wykonywanie prostych i krótkich prac może powodować ból i napięcie karku. Pamiętajmy, że pozycja zgięta z pochyloną przez dłuższy czas głową powoduje nacisk na odcinek szyjny kręgosłupa. Równie niekorzystnie może wpływać na nas konieczność zbyt częstego podnoszenia rąk, gdy szafki lub półki w kuchni umieszczone są na zbyt dużej wysokości. Wchodzenie na stołek w celu wyjęcia czegoś z wiszącej szafki kuchennej również nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zobacz: Sprzęt AGD dla singla

Podobnie ma się rzecz z urządzeniami AGD do zabudowy, takimi jak: piekarnik, kuchenka mikrofalowa, czy zmywarka, które również warto umieścić na komfortowej dla nas wysokości. – Coraz częściej sprzęt AGD montowany jest w bloku szafek w tzw. wysokiej zabudowie słupkowej. Przykładowo umieszczenie piekarnika w takim słupku na wysokości 90 cm spowoduje, że nie będziemy musieli się schylać podczas wkładania i wyjmowania potraw. Ponadto wnętrze piekarnika na tej wysokości ułatwi nam stałe obserwowanie procesu pieczenia. W zabudowie słupkowej można umieścić również inne urządzenia – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka Candy Polska.

Wygodny w użytkowaniu sprzęt AGD

Kupując nową lodówkę warto wybrać model z zamrażalką na dole, ponieważ dzięki temu rzadziej będziemy musieli się schylać. Przecież dużo częściej korzystamy z chłodziarki niż z zamrażalnika. Warto także stosować sposoby umożliwiające odciążanie kręgosłupa przy wykonywaniu codziennych czynności w domu. Na przykład podnosząc ciężkie przedmioty powinniśmy uginać nogi w kolanach. Jeśli przez dłuższy czas wykonujemy daną czynność, zmieńmy od czasu do czasu pozycję ciała, by nie przeciążać kręgosłupa. Gdy odkurzamy, dostosujmy długość rury tak, aby nie musieć się nadmiernie schylać. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Candy
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Aktualnie mebluję kuchnię i zastanawiam się właśnie, jakie kupić sprzęty AGD i jak je rozmieścić w kuchni. Bardzo pomógł mi w wyborze ten poradnik weranda.pl/urzadzamy/kuchnia/dodatki-i-akcesoria-kuchenne-jak-dopasowac-male-agd-do-stylu-kuchni . Kuchnia dla mnie jest ważnym miejscem, bo lubię gotować i spędzam w niej dużo czasu.
Olga Turska, 17.12.2019, 22:20