Mały przedpokój: urządzamy modnie i praktycznie

Przedpokój to wizytówka mieszkania. Warto zaaranżować go nie tylko modnie, ale i funkcjonalnie. Podpowiadamy, co warto uwzględnić podczas projektowania wnętrza małego przedpokoju.
 • Meble w przedpokju

  W przedpokoju powinien panować porządek. Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie.

  www.przedpokoje.pl
 • Lustro w przedpokoju

  W małym przedpokoju zadbaj o lustro. Jednak, by spełniało ono dobrze swoją funkcję, musi być oświetlone.

  Atlas
 • oryginalny przedpokój

  Zastosowanie jasnych kolorów w przedpokoju optycznie go powiększy.

  www.przedpokoje.pl
 • nagrodzona aranżacja

  Meble obrotowe w aranżacji przedpokoju to nowoczesne rozwiązanie.

  www.przedpokoje.pl
 • mocne akcenty w przedpokoju

  Kolor czerwony w nowocześnie urządzonym przedpokoju jest idealnym rozwiązaniem.

  www.przedpokoje.pl
 • Garderoba w przedpokoju

  Odpowiednie meble w przedpokoju pomogą w okiełznaniu wierzchnie okrycia i obuwie.

  Extra Punkt
 • czerwone akcenty w przedpokoju

  W nowoczesnym przedpokoju przede wszystkim panuje minimalizm.

  www.przedpokoje.pl
 • modny przedpokój

  Jasne kolory w przedpokoju świetnie pasują do eleganckiego wnętrza.

  www.przedpokoje.pl

Zazwyczaj przedpokój w bloku jest bardzo mały. Często też przybiera różne kształty, począwszy od podłużnych korytarzy, po małe kwadraty a także zupełnie nieforemne figury. Dlatego by jak najmniejszą przestrzeń wykorzystać jak najlepiej należy skorzystać z kilku wskazówek i sprawdzonych sposobów. Dziś podpowiadamy, co warto zrobić żeby przedpokój był urządzony modnie i praktycznie.

Podczas projektowania pamiętajmy, że dla naszych gości liczy się pierwsze wrażenie, w związku z tym przedpokój zawsze powinien być urządzony z dobrym gustem i smakiem.

Przeczytaj także: Naklejki ścienne w przedpokoju 

Powiększ optycznie mały przedpokój

W małym przedpokoju ściany powinny być jasne, to optycznie powiększy pomieszczenie. Bardzo ciekawie w przedpokoju wyglądają na ścianach różne motywy czy wzory jednak te mogą go pozornie zmniejszać – więc z tym ostrożnie. Ściany w przedpokoju są, niestety, narażone na zabrudzenia i uszkodzenia spowodowane ocieraniem, często właśnie tu dzieci pozostawiają odbicia swoich dłoni. Dlatego podczas malowania należy użyć wyrobów o wysokiej odporności na szorowanie. To pomoże nam zachować czystość na dłużej.

A może zamiast farby?: Tapeta natryskowa do malowania ścian pistoletem 

W przedpokoju koniecznie trzeba pomyśleć o lustrze, to wbrew pozorom bardzo ważny element. Powiększa optycznie pomieszczenie. Lustro powinno być jak największe, by mieszkańcy, i co ważne goście, mogli obejrzeć całą swoją sylwetkę. Często jednak nie ma miejsca na takie luksusy, a lustra odbijają naszą postać tylko do połowy. W pomieszczeniu podłużnym warto powiesić lustra na wprost drzwi, pamiętając jak ważną rolę będzie spełniała nad nim odpowiednie oświetlenie.

Dekoracja małego przedsionka powinna być skromna, ale wyrazista. Wystarczy jedna lub kilka konkretnych ozdób koniecznie w jednym stylu, oczywiście powinny być też dobrane kolorystycznie. Przedpokój bowiem to doskonałe miejsce na mocne w wyrazie i kolorystyce akcenty.

Tu świetnie będą sprawdzały się czerwone kolory. W związku z tym wszystko, co jest zbędne, powinniśmy usunąć. Stawianie niepotrzebnych ozdób, rzeczy, koszy, pudełek, pomniejszy wnętrze. Kolejnym elementem powiększającym optycznie małe pomieszczenie będzie lustrzana szafa wnękowa typu komandor. Dzięki niej nie będziemy zmuszeni montować dodatkowego lustra. Pamiętajmy, że do małego pomieszczenia warto wybierać szafki wąskie. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca. Na szczęście wybór takich szafek jest dość spory. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów posiadających małe przedpokoje. I tak powstał cały wachlarz mebli, które łatwo można dopasować do każdego wnętrza.

Warto zobaczyć: Oryginalne wieszaki na ubrania w twoim przedpokoju 

Podłoga i dobre oświetlenie dobrze dobrane rozjaśnią wnętrze bez okien

Przedpokój z reguły nie posiada okien. Rozdziela bowiem pomieszczenia mieszkania. Dlatego dobre oświetlenie w tym miejscu jest bardzo ważne. W zależności od gustu można zainstalować oświetlenie nastrojowe bądź jasne. Najlepiej jednak połączyć obie opcje i wybrać wersję lamp z regulowaną siłą natężenia światła. Pamiętajmy jednak, żeby lampy zawieszone były na ścianie lub bezpośrednio na suficie, tu najlepiej sprawdzą się konkiety. Bardzo nowocześnie wyglądałyby pojedyncze lampki wmontowane w sufit. Pamiętajmy, by co najmniej dwa zamontować koniecznie nad lustrem. Taki układ będzie wyglądał modnie.

Wybór materiałów na podłogę do małego przedpokoju jest duży. Drewno, PVC, płytki ceramiczne, gresowe, kamienne, a nawet żywica (zobacz: posadzki żywiczne). Jednak najpopularniejsze z nich to płytki i panele, gdyż są dość łatwe do pielęgnacji i czyszczenia. Przedpokój jest pierwszym miejscem w mieszkaniu, do którego wnosimy wszelkie nieczystości z zewnątrz. Mimo że ta cześć mieszkania najbardziej narażona jest na brud, warto by wybrany materiał podłogowy był jasny. Wtedy jasne będzie całe pomieszczenie. Dodatkowo podłoga powinna kolorystycznie pasować do ścian i innych dodatków. Chaos w przedpokoju negatywnie wpłynie na wygląd i estetykę całego mieszkania.

Minimalizm ilościowy w zastosowaniu mebli

Dekoracja i wyposażenie przedpokoju w meble to bardzo ważna sprawa. Jak już wspomnieliśmy nie należy wprowadzać do tego pomieszczenia chaosu. Elementy dekoracyjne, szafki powinny być w jednym stylu. Chaos spowoduje, że pomieszczenie zamiast optycznie być większe, na pewno zmniejszy się. Ale sytuacja organizujących przestrzeń przedpokoju jest w obecnych czasach o tyle komfortowa, że wszelakie meble wieszaki są tworzone tak, by jak najbardziej przylegały do ściany czyli były wąskie.

Podobnie jest z innymi elementami, np. szafkami na buty. Dzięki takim meblom uda nam się wygospodarować więcej miejsca. Hitem ostatnich miesięcy są szafki obrotowe, które najlepiej prezentują się w przedpokojach. Żeby schować buty czy płaszcz wystarczy odwrócić szafkę włożyć rzeczy i z powrotem odwrócić. Taka szafka z jednej strony posiada wydzielone półki, z drugiej stanowi doskonały element wizualizacji.

Czytaj: Dzięki kilku czarnym naklejkom ten szaro-brązowy przedpokój nabrał wyrazu

Kilka ważnych porad. Warto o nich pamiętać urządzając przedpokój:

 • Redukuj do minimum wszelkie przedmioty powodujące, że pomieszczenie staje się mniejsze
 • Niepotrzebne kurtki, płaszcze zalegające na wieszakach, gromadź w szafie wnękowej
 • W małym przedpokoju nie urządzaj miejsca dla swojego pupila
 • Nie są wskazane dywany i wykładziny dywanowe w przedpokoju, gdyż tam najczęściej wnoszony jest brud z zewnątrz
 • Gdy witasz gości przedpokój powinien być maksymalnie oświetlony

A zatem modnie, wygodnie i elegancko zorganizowany przedpokój powinien mieć:

 • dobre oświetlenie,
 • skromne dekoracje,
 • wąskie meble,
 • jasne kolory,
 • jeden wyraźny styl.
Autor: Agata Kaźmierczak
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

ładne przedpokoje na tych zdjęciach, ale pewnie cena takiej obracalnej szafy jest wygórowana. Ciekawe, ile kosztuje???Możesz ktoś wie?
Sinema, 30.11.2012, 12:38
kosztuje taka szafka, ale opłaca się......
Bellla, 30.11.2012, 17:14
kosztuje 10.000 tys.
olok, 05.04.2013, 21:33
zapewne kilka tysięcy ;) co zrobić skoro idiota próbuje wcisnąć coś co kosztuje kilkadziesiąt złotych w produkcji a chce sprzedać na siłę za kilka tysięcy..
dfa, 30.11.2012, 20:06
czy autor wie co to jest maly przdpokój,mam wrazenie ze nie byl w bloku mieszkalnym tylko domku,patrzac na fotki to kanape w pokoju mozna zmiescic nie w korytarzu
rob, 30.11.2012, 21:19
Wie, to kolekcja allhall. Cena szafy to ok. 1000 zł.
Waldek, 02.12.2012, 17:31
Mały przedpokój to może być np. jedna mała ścianka, gdzie można ew. postawić szafkę , małą szafę + jakiś kącik w domach zagracony niezbędnym grzejnikiem na ścianie.Kawałek ściany na lustro bądź wieszak. Gdybym miała miejsce na sofę nie szukałabym pomysłu wśród propozycji małych przedpokoji.
Trzeciak, 07.02.2013, 22:21
Szukam inspiracji do małego korytarza w bloku i zawsze trafiam na takie gnioty jak na tej stronie. Czy ludzie mają pojęcie jak wygląda mały korytarz w bloku?! Przez takie kretyńskie podejście do sprawy tracę tylko cenny czas i dalej nic nie wiem. Zna ktoś normalne strony z inspiracjami dla przeciętnego kowalskiego czyli 90 % społeczeństwa na aranżacje pomieszczeń w mieszkaniu 50 m2 w bloku??
Misiopysio, 07.07.2013, 17:32
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.

Polecamy