Małe mieszkanie - jak je optycznie powiększyć

Jest kilka trików, które można zastosować, żeby wprowadzić harmonię oraz optycznie powiększyć pomieszczenie. Jak to zrobić? Podpowiadamy kilka niezawodnych sposobów.
 • Optycznie powiększone mieszkanie

  Przestrzeń będzie wydawać się większa poprzez wydłużenie perspektywy. Taki efekt można osiągnąć dzięki fototapecie.

  DCN Gallery Foto&Design
 • Mieszkanie z charakterem

  Dzięki takim rozwiązaniom nudne miejsca można zamienić w stylowe wnętrza.

  DCN Gallery Foto&Design
 • Kolory w małym mieszkaniu

  W aranżacji ważną rolę odgrywa również kolor. W małych pomieszczeniach najlepiej stosować jasne, pastelowe barwy.

  DCN Gallery Foto&Design

Urządzenie małego mieszkania to wyzwanie dla jego właścicieli. Nie jest ono łatwe w aranżacji, ale nie oznacza to, że nie może być funkcjonalne i przestronne. Takie pomieszczenia mogą mieć nie tylko ciekawy wygląd, charakter, harmonię, ale także można optycznie je powiększyć. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Projektantka wnętrz oraz stylistka Iza Skorupka doradza, co zrobić, aby optycznie powiększyć małe wnętrze. Ekspertka radzi postawić na jasne ściany oraz oszczędność w kolekcjonowaniu bibelotów –zbieractwo lokatora nie służy małym mieszkaniom. 


Źródło: TVP/x-news 

Liczy się każdy centymetr 

W małych przestrzeniach liczy się każdy centymetr. Podstawowym błędem w aranżacji mieszkania jest jego zagracenie. W przypadku małych pomieszczeń mniej oznacza więcej. Dobrze trzymać się zasady minimalizmu i nie zaśmiecać wnętrz niepotrzebnymi przedmiotami. Dobrze zrezygnować z ciężkich zasłon, foteli, ozdób. Zbyt obciążone ściany sprawiają, że pokój wydaje się jeszcze mniejszy.

Bardziej zdecydowane rozwiązanie to wyburzenie niektórych ścian działowych. – Połączenie kuchni z pokojem dziennym to funkcjonalne rozwiązanie w małych mieszkaniach. Powiększa ono przestrzeń i pozawala na lepszy kontakt domowników. Kuchnię można odgrodzić od pokoju podwójnymi przesuwnymi drzwiami, zamykanymi tylko okazjonalnie lub po prostu aneksem – radzi Agnieszka Domańska, architekt pracowni projektowej Dacon Design. – Starajmy się także dobierać meble tak, aby były tej samej wysokości. Taki zabieg wydłuża perspektywę, a co za tym idzie, powiększa wnętrze. Tę samą zasadę zastosujmy przy dekoracji wnętrza obrazami. Niech krawędzie ram znajdują się na tej samej wysokości. Wnętrze staje się wówczas bardziej przejrzyste. Pamiętajmy jednak, żeby dodatków nie było zbyt dużo, ponieważ uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego.

Fototapeta odmieni twoje wnętrze

Następny pomysł do małych pomieszczeń to fototapeta. Kiedyś symbol kiczu i tandety, a dziś jeden z najnowszych trendów, stosowanych przez wielu projektantów. Będzie nie tylko ozdobą pomieszczenia, ale optycznie powiększy wnętrze.

Jaki motyw na fototapecie powiększy optycznie małe pomieszczenie?

Źródło: TVP/x-news 

– Przestrzeń będzie wydawać się większa poprzez wydłużenie perspektywy – wyjaśnia Grzegorz Czech, ekspert DCN Gallery Foto&Design. – Taki efekt można osiągnąć dzięki fototapecie. Sprawdzą się motywy, których wzór da optyczne złudzenie wyjścia poza ściany. Mogą to być: las, most, uliczka, miasto lub pejzaż. Najlepsze są fototapety 3D dające efekt trójwymiarowości oraz wrażenie niesamowitej głębi.

Dzięki takim rozwiązaniom nudne miejsca można zamienić w stylowe wnętrza. Modne i ponadczasowe wzory nadadzą charakteru naszym mieszkaniom. Dzięki dodatkowej warstwie laminatu są niezniszczalne, odporne na zabrudzenia, wilgoć i tłuszcz oraz łatwe w montażu. Do ich przyklejenia wystarczy zwykły klej do tapet.

Niech stanie się jasność, czyli oświetlenie pomieszczeń

W aranżacji ważną rolę odgrywa również kolor. W małych pomieszczeniach najlepiej stosować jasne, pastelowe barwy. Wtedy światło będzie odbijać się od ścian i przez to optycznie powiększać wnętrze. Efekt będzie jeszcze lepszy przy jasnej podłodze i listwach.

A to dopiero: Malarskie sztuczki i triki, by ukryć wady wnętrza 

Ważne jest także oświetlenie. Powinno się zrezygnować z ciężkich zasłon i grubych firan. Trzeba zadbać o to, aby do pomieszczenia wpadało dużo światła słonecznego. Pomocne jest też odpowiednio dobrane sztuczne oświetlenie. Dobrze jest podświetlić wszystkie wnęki, zamontować kinkiety lub lampy halogenowe i skierować światło na ściany. Kolejny sposób na optyczne powiększenie wnętrza to lustra. Należy wybrać punkt, który chcemy podkreślić. Następnie po przeciwnej stronie umieścić lustro tak, aby pojawiło się w nim odbicie tego miejsca. Trzeba jednak pamiętać, że zwierciadła odbijają wszystko, co jest w pobliżu. Mogą również potęgować wrażenie bałaganu.

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: DCN Gallery Foto&Design
0komentarzy