Mała łazienka – jak odpowiednio ją urządzić? Kilka praktycznych porad

Mała łazienka to standard w polskich mieszkaniach. Prawdziwą sztuką jest urządzić ją tak, żeby była funkcjonalna i ładna. Jak zabrać się za urządzenie małej łazienki?
 • Mała łazienka

  W małych łazienkach najlepiej sprawdzą się baterie jednouchwytowe, a szczególnie podtynkowe.

  Ferro
 • Aranżacja małej łazienki

  Wykończenie małej łazienki na poddaszu jest szczególnie trudne.

  Ferro
 • Jak urządzić małą łazienkę

  Odpowiednie zaprojektowanie i urządzenie małej łazienki sprawi, że będzie wygodna w użytkowaniu i funkcjonalna.

  Ferro
 • Jak urządzić małą łazienkę

  Do małej łazienki najbardziej pasuje kabina prysznicowa typu walk-in.

  Ferro

Cechą charakterystyczną polskich mieszkań jest niewielki – w porównaniu do lokali w krajach Europy Zachodniej – metraż. Na niewielkiej powierzchni kupujący mieszkanie chce zmieścić kilka pokojów, kuchnię i łazienkę. Ta ostatnia często łączona jest z toaletą. Wszystko po to, by na minimum powierzchni uzyskać maksimum użytkowości. To sprawia, że w polskich realiach rzadko która łazienka przekracza powierzchnię 10 metrów kwadratowych. Bardzo często, zwłaszcza w starych kamienicach i w lokalach wydzielanych z większych powierzchni zdarza się, że łazienka ma zaledwie kilka metrów powierzchni. Metrów na których trzeba zmieścić wszystko – wannę (lub prysznic), umywalkę, toaletę, a do tego jakieś lustro z oświetleniem, grzejniki i szafki. Nic więc dziwnego, że to właśnie mała łazienka jest tym pomieszczeniem, do którego przykłada się szczególnie dużo uwagi przy projektowaniu i aranżacji. Jeśli zostanie źle zaprojektowana i wyposażona będzie nie tylko mała, ale również niefunkcjonalna i kłopotliwa w użytkowaniu.

PrzeczytajZalety i wady stosowania baterii podtynkowych

Mała łazienka z odpowiednią grą kolorami

Wszystkie porady wnętrzarskie dotyczące urządzania łazienek poświęcają temu tematowi najwięcej uwagi – chodzi o zastosowane kolory w łazience. Powszechnie wiadomo, że jasne kolory powiększają wizualnie małą przestrzeń. Podobnie jest z lustrami, które powinny znaleźć się na ścianie nad umywalką, ale równie dobrze mogą zdobić fronty szafek lub stanowić jedną ze ścian w łazience. W ten sam sposób działają chromowane powierzchnie – dlatego dobrze, aby baterie umywalkowe, wannowe czy prysznicowe były właśnie lśniące i odbijające światło.


Mała łazienka z wanną
Nawet w małej łazience możemy cieszyć się kąpielą w wannie. Musimy tylko zdecydować się na mniejszy jej model.Fot. sarangib (Pixabay.com)

Łazienka w wersji mini

W małej łazience większość sprzętów będzie występować w wersji mini. Do takiej łazienki nie zmieści się nie tylko dwuosobowa wanna z jacuzzi, ale również kabina prysznicowa w standardowych rozmiarach, której zastosowanie w tak małej przestrzeni będzie po prostu jej marnowaniem. Osoby, które stawiają na prysznic w małej łazience powinny na etapie kapitalnego remontu zaplanować prysznic w wersji walk-in, czyli taki który nie wymaga ustawienia brodzika do kabiny. Taką „kabinę" tworzą dwie ściany łazienki i zwykle dwoje szklanych drzwi. Woda spływa specjalnym odpływem kierowana tam przez odpowiednio wyprofilowane płytki podłogowe. 

Zobacz: Jak wybrać odpowiednią kabinę prysznicową

Zwolennicy tradycyjnych rozwiązań prysznicowych powinni skorzystać z kabin półokrągłych (zajmują mniej miejsca niż kwadratowe) o wielkości 80 x 80 cm. Na rynku są dostępne także mniejsze kabiny, ale kąpiel w nich przypomina branie prysznica w łazience turystycznego kampera i z komfortem nie ma nic wspólnego. Ci, którzy wolą wanny mogą skusić na tzw. wanny japońskie albo wanny „siedzące", których długość nie przekracza metra.

Armatura do małej łazienki

Niezwykle istotny – obok wyboru umywalki, wanny czy prysznica jest odpowiedni dobór armatury łazienkowej. Ta musi być dostosowana do niewielkich rozmiarów umywalki czy wanny. „Odpadają" więc wszystkie baterie umywalkowe, które są montowane w sporej odległości od umywalki – woda spadająca z dużej wysokości będzie rozbijać się o umywalkę i chlapać na podłogę. Tym bardziej, że sama umywalka też nie będzie klasycznych rozmiarów (ważne, żeby nie miała mniej niż 50 centymetrów szerokości, bo poniżej tej wielkości jest po prostu kłopotliwa w użytkowaniu).

– Najlepszym rozwiązaniem do małej umywalki jest niska bateria o wylocie na tyle długim, aby swobodnie można było podłożyć ręce pod strumień wody. Często małe baterie mają umieszczony napowietrzacz nie pionowo, ale pod niewielkim kątem w stronę środka umywalki. To też jest wygodne rozwiązanie i nie będzie razić oczu zbyt dużą baterią do małej umywalki – mówi Piotr Kolanowski, product manager Ferro S.A. 

W małych łazienkach i przy małych umywalkach świetnie sprawdzą się baterie jednouchwytowe. Natomiast ciekawym rozwiązaniem są baterie umywalkowe ścienne, które nie są trwale połączone z umywalką. Oznacza to, że można w małej łazience zastosować np. nablatową umywalkę (szafka pod zlewem daje dodatkową powierzchnie użytkową). Podobnym rozwiązaniem jest wykorzystanie baterii podtynkowych, które zajmują najmniej miejsca, są estetyczne i higieniczne.

Armatura podtynkowa sprawdza się w małej łazience także w wypadku natrysków. Na zewnątrz wystaje jedynie dysza i elementy do regulacji temperatury wody, można też dodać wylewkę wannową i deszczownicę. Na co jeszcze zwrócić uwag wybierając baterię natryskową? – Ważny jest uchwyt w takiej baterii. Powinien on być w pozycji pionowej. Uchwyt umieszczony poziomo w bateriach natryskowych bardzo przeszkadza podczas kąpieli w małych kabinach natryskowych – radzi ekspert Ferro. 

Jeśli właściciel łazienki zdecydował się na wyposażenie jej nie w prysznic, a w wannę nie musi ostatecznie rezygnować z jego dobrodziejstw. Wystarczy, że zamontuje niewielką baterię wannowo-prysznicową, która w swoim korpusie ma przełącznik na prysznic i wyposaży ją w „słuchawkę" i wąż prysznicowy. 

Zobacz równieżParawan nawannowy, by połączyć zalety wanny i kabiny prysznicowej 

Autor: Sławomir Bobbe
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Mała łazienka wymaga zastosowania sprytnych rozwiązań. Najlepiej meble robione na zamówienie, funkcjonalna armatura dostosowana do małych przestrzeni, wiem, że Kludi ma ciekawe propozycje w tym zakresie
Wieśka, 19.12.2018, 15:42
Urok mieszkania w bloku. Łazienkę mam malutką. Wanna się nie zmieściła, bidet też nie było mi dane w niej zamontować. Dobrze że teraz biobidety produkują to mogłam sobie taki kupić. Mam duże lustro w łazience żeby ją delikatnie optyczne powiększyć. Nie wiem czy nie lepiej by było mieć wc oddzielnie od łazienki.
Dominika , 08.01.2019, 15:16
Przyznam, że trzy razy samodzielnie podchodziłem do zabrania się za remont łazienki, za namową kolegi zdecydowałem się jednak na powierzenie tego zadania specjalistom. Firma Meble Janas stanęła na wysokości zadania i pomogła mi zaaranżować niewielką przestrzeń w niedługim czasie :)
Mariusz Krajek, 28.05.2019, 02:48
Miałam wanne, ale teraz po remoncie wstawiliśmy kabine marki radaway, kupiona w salonie Bokaro z głębszym brodzikiem, jest wygodna, praktyczna szczególnie przy małych dzieciach. Świetne rozwiązanie przy małych dzieciach.
jaromka, 30.05.2019, 10:56