Zasada pierwsza: im mniejsza łazienka, tym więcej trzeba się głowić, jak zagospodarować to pomieszczenie. Zasada druga: im mniejsza łazienka, tym bardziej trzeba cenić w niej funkcjonalność, a nie reprezentacyjność. Obie te rzeczy da się jednak powiązać.
Łazienka standardowa
Nawet małą łazienkę da się zaaranżować tak, aby wyglądała przestronnie i każdy domownik czuł się w niej swobodnie. W standardowej łazience znajduje się wanna albo kabina prysznicowa (może być natrysk bez brodzika), umywalka, szafka lub regał (np. na ręczniki i chemię gospodarczą), półki na kosmetyki oraz pralka. Jest też miejsce na sedes (o ile łazienka została połączona z toaletą). Nic więcej się w niej nie zmieści.
Przeczytaj poradnik: Wybieramy meble łazienkowe
Nie bez powodu łazienki są często urządzane na biało lub w pastelowych barwach. To dlatego, że jasny optycznie powiększa pomieszczenia. Jasne kolory sprawdzą się też w łazienkach bez okien, a takie są najczęściej spotykane w blokach. W łazience nie ma zbyt wiele miejsca na dekoracje i ozdoby, dlatego warto je utrzymać w jednej stylistyce i jednakowych odcieniach. Modne są dekoracje z pastelowej ceramiki, pozłacane, posrebrzane lub szklane, przypominające kryształy, nawet drewniane, ale z wodoodporną powłoką. Takie mogą być choćby dozownik do mydła, podstawka pod mydło oraz pojemnik na szczoteczki do zębów.
Jeśli chcemy nawiązać w łazience do natury, a obawiamy się kontaktu drewna z wilgocią, możemy zdecydować się na płytki drewnopodobne. Dekoracje z kamieni też dobrze wyglądają.
Łazienka jak salon kąpielowy
Kto ma duży dom, może pozwolić sobie na istny salon kąpielowy. Taki, z którego leżąc w wannie umocowanej na złotych, rzeźbionych nogach, będzie podziwiał widoki za oknem albo też patrząc w niebo, bo dach nad tą niestandardową łazienką będzie wykonany ze szkła. I taki, w którym na ścianach i podłodze jest marmur, a meble są wykonane ze szkła połączonego z drewnem i stalą.
Łazienka, tak samo zresztą, jak przedpokój, często jest traktowana po macoszemu. Największą uwagę skupiamy na aranżacji salonu, pokoju dziennego czy kuchni, a w łazienkę wkładamy mniej serca. Szkoda, bo to pomieszczenie, w którym spędzamy, jak ktoś kiedyś obliczył, nawet 20 procent czasu wolnego. Warto zatem tak ją urządzić, aby czuć się w niej przyjemnie, tym bardziej, że łazienkowe trendy wcale nie zmieniają się z sezonu na sezon.
Warto zobaczyć: Biała łazienka