Kuchnia zamknięta czy z salonem – wady i zalety tych rozwiązań

W nowoczesnym budownictwie rzadko spotyka się oddzielne kuchnie. Jednych to cieszy i z przyjemnością aranżują kuchnię z salonem. Innych zaś zniechęca do zakupu mieszkania, tłumacząc, że sprzeciwiają się oszczędnościom budowlanym deweloperów.
 • Aneks kuchenny

  Szukając domu lub mieszkania musimy zdecydować, czy lepiej sprawdzi się kuchnia otwarta (połączona z salonem lub jadalnią), czy kuchnia zamknięta. Na szczęście dostępne rozwiązania w projektowaniu i urządzaniu kuchni pozwalają na przystosowanie pomieszczenia odpowiednio do naszych potrzeb, możliwości lokalowych, metrażu i zasobów finansowych.

  Max Kuchnie/Studio Prestige Gorlice
 • Kuchnia połączona z salonem

  Najważniejsze przy urządzaniu kuchni otwartej jest dobre skomponowanie jej z resztą pomieszczeń. Musi ona być idealnym dopełnieniem całości.

  Max Kuchnie/Studio Euroclass
 • Kuchnia zamknięta

  Urządzając kuchnię zamkniętą mamy większe pole do popisu, jeśli chodzi o wystrój, dekoracje i akcesoria. Nie musimy skupiać się na tym, żeby jej wnętrze współgrało z salonem i otwartą przestrzenią. Możemy wykorzystać inne niż w salonie elementy dekoracyjne i bawić się kolorami.

  Max Kuchnie/Pracownia Klimek
 • Kuchnia otwarta na dom urządzona w bieli

  W kuchni otwartej na inne pomieszczenia warto postawić na niezawodną biel. We wnętrzu kuchenno-salonowym lub kuchenno-jadalnianym jest ona uniwersalna, ponieważ bez problemu dostosujemy do niej inne materiały wykończeniowe, drobiazgi i detale dekoracyjne. Biel pasuje m.in. do drewna, kamienia, płytek ceramicznych. Ponadto barwa ta optycznie powiększa przestrzeni – co jest cenne w małych pomieszczeniach.

  shadowfirearts (Pixabay.com)
 • Kuchnia otwarta na pokój dzienny i jadalnię

  manbob86 (Pixabay.com)

Która z tych opcji jest rzeczywiście wygodniejsza – kuchnia zamknięta czy połączona z salonem? Oto plusy i minusy obu rozwiązań.

Dowiedz się: Czym różni się kuchnia w zabudowie od kuchni na wymiar 

Zalety oddzielnej kuchni

 • Zapach potraw nie przedostaje się do salonu.
 • Czystsze meble i ściany w salonie.
 • Elegancka jadalnia bez widocznego miejsca przygotowywania potraw.
 • Odgłos patelni i okapu nie przeszkadza nam w rozmowach przy stole lub podczas relaksu.
 • Brak widocznego bałaganu, np. niezmytych naczyń. Rozwiązanie idealne, jeśli nie lubimy sprzątać bezpośrednio po przygotowaniu posiłku. Odpoczywając w salonie, nie widzimy brudnych naczyń, dlatego łatwiej się nam zrelaksować.
 • Niższa wilgotność powietrza w salonie lepiej wpływa na meble, zapobiega powstawaniu grzyba oraz przedłuża działanie elektronicznych sprzętów.
 • Rzadsza konieczność wykonywania remontów, by odświeżyć wnętrze pokoju dziennego.
 • Nikt nie patrzy na ręce osobie gotującej (choć dla niektórych może to być wadą, a nie zaleta ;)). 
 • Większe bezpieczeństwo dla bawiących się w pokoju dzieci.

Przeczytaj: Charakterystyka dobrze zaprojektowanej kuchni

Wady oddzielnej kuchni

 • Podczas uroczystości i imprez osoba przygotowująca posiłki pozostaje przez większość wieczoru sama w kuchni, nie włączając się do rozmów, a tym samym nie do końca zabawiając gości.
 • Wymaga większej ilości miejsca, dlatego nie najlepiej sprawdza się w małych wnętrzach. 
 • Niezbędne jest okno.
 • Zabiera także miejsce w przedpokoju na drzwi i optycznie pomniejsza wnętrze ze względu na dodatkowe ściany.
 • Słaba widoczność bawiących się w salonie dzieci.

Zalety aneksu kuchennego

 • Oszczędność miejsca – szczególnie cenna w małych mieszkaniach. 
 • Wspólne rodzinne biesiadowanie nie wyklucza osoby gotującej z uczestniczenia w spotkaniu.
 • Możliwość doglądania bawiących się dzieci.
 • Wrażenie większej przestrzeni zarówno salonowej, jak i kuchennej. 
 • Lepszy dostęp do naturalnego światła i z reguły jaśniejsza część kuchenna, aniżeli ta w oddzielnym pomieszczeniu.
 • Bogata oferta materiałów budowlanych, pozwalająca na stworzenie doskonałej aranżacji kuchni z salonem.

Wady aneksu kuchennego

 • Konieczność utrzymywania stałego porządku.
 • Przenikanie zapachów do reszty wnętrz. Nawet najlepszy wyciąg czy pochłaniacz nie są w stanie w całości zniwelować kulinarnych zapachów. 
 • Brak wyraźnej granicy między strefami daje wrażenie dysharmonii.
 • Przeszkadzanie innym domownikom w odpoczynku.

Zobacz: 7 pomysłów na urządzenie małej kuchni 

Opinie, która z opcji jest lepsza są naprawdę podzielone. Dlatego też wiele osób decyduje się na rozwiązania pośrednie, wybierając półotwarty aneks kuchenny, który może być przedzielony drzwiami przesuwnymi, parawanem, barkiem, niewielką ścianką działową lub nawet wyspą (a w małych mieszkaniach półwyspem). Kierujmy się przede wszystkim własnymi upodobaniami i wygodą, a wybrana przez nas kuchnia w dowolnej formie, na pewno będzie cieszyć nas przez lata. 


Aranżacja aneksu kuchennego
W aranżacji przestrzeni kuchenno-salonowej ważne jest dokonanie podziału na poszczególne strefy przy jednoczesnym zachowaniu spójności stylu wnętrza.Fot. Ceramstic


Autor: Nina Romanek
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Wiele sobie obiecuję po przyłączeniu do salonu z aneksem kuchennym kolejnego ważnego pomieszczenia, a mianowicie aneksu fizjologicznego, którego funkcjonowanie w tym koncepcie niebywale ożywi życie towarzyskie i rodzinne w obrębie mieszkania. Brak ścian i drzwi także powinien znacznie obniżyć koszty lokalu i oryginalnie urozmaicić aranżację wnętrza. Poddaje ten pomysł pod rozwagę realizatorom programu "mieszkanie+".
Vazon, 02.03.2017, 18:51
Wadą oddzielnej kuchni jest to, że okno jest niezbędne? Aneksy tworzone w kątach bez okien są bezsensowne. Stojąc tyłem do okna, które jest kilka metrów od aneksu, jest tak ciemno bez względu na porę dnia, że sztuczne oświetlenie jest niezbędne o każdej porze dnia. Więc brak okna w aneksie jest taką samą wadą, jak w przypadku kuchni zamkniętej.
KaMi, 03.03.2017, 09:26
Jestem za zamkniętymi kuchniami bo obecnie mam kuchnie otwartą i znam jej minusy, poprzednio miałam kuchnię zamkniętą i taką wybrałabym teraz. W kuchni niezależnie od jej formuły na pewno sprawdza się dobry filtr do wody pitnej, założony na ujęciu wody to nasze ostatnie odkrycie – używamy tej wody do picia oraz do gotowania i widzimy jaką różnicę to robi jakości naszego gotowania.
Anna, 18.03.2017, 18:52
Komentarz został usunięty.
Zarówno zamknięte oddzielne kuchnie jak i aneksy kuchenne mają swoich zwolenników i przeciwników. Z pewnością aneks jest rozwiązaniem bardziej wymagającym - i w aranżacji i późniejszym użytkowaniu. Ważne jest, aby był stylistycznie spójny z pokojem, z którym jest połączony. Sprzyja temu zastosowanie konkretnych praktycznych rozwiązań. Jednym z nich jest połozenie w aneksie i salonie takiej samej podłogi. Dobrze sprawdza się to w szczególności w przypadku niewielkich pomieszczeń w blokach, gdzie każde optyczne powiększenie przestrzeni jest bardzo pożądane. Wiele osób mysli, że taka sama podłoga w kuchni i pokoju oznacza zastosowanie płytek ceramicznych. Nieprawda. Dobrym ruchem jest wybór paneli winylowych. Są wodoodporne i trwałe, radzą sobie z chlapaniem, plamami z żywności i intensywnym użytkowaniem. Można wybrać panele o różnej długości i szerokości desek, kładzione na klik lub tradycyjnie klejone. Dostępne są wzory imitujące naturalne drewno lub posadzkę kamienną - poszczególne kolekcje można obejrzeć na www.arbiton.com
Katarzyna Pilarek, 20.05.2019, 00:06