Kolor zielony w aranżacji wnętrz

Zielony wniesie do naszych mieszkań spokój i harmonię. Dzięki barwie zielonej zwolnimy tempa i ukoimy nerwy. Bo zieleń w domu zadziała podobnie, jak spacer po prawdziwym lesie.
 • Kolor zielony we wnętrzu

  Kolor zielony kojarzy się z naturą. Wprowadza we wnętrzu harmonię i spokój.

  jade
 • Jasny odcień zielonego w połączeniu z białym daje wrażenie świeżości.

  Jasny odcień zielonego w połączeniu z białym daje wrażenie świeżości.

  jade

Zieleń traw, błękit nieba, żółty w kolorze piasku i już oczami wyobraźni jesteśmy na wakacjach. Kolor zielony jest jednym z najprostszych w użyciu: wystarczy wstawić do pokoju doniczkę z kwiatkiem i nawet ta kropla zieleni ożywi pomieszczenie. Kto nie lubi roślin, może sprawić sobie kilka ozdobnych przedmiotów w różnych odcieniach zielonego: limonowym, trawiastym czy groszku.

Warto wiedzieć: Wpływ kolorów na człowieka. Jakie kolory zastosować w mieszkaniu

Nowocześnie i oszczędnie urządzone mieszkania dzięki ścianom w stonowanym zielonym kolorze staną się bardziej przytulne. Zielenie będą też pasować do klasycznych aranżacji wnętrz, gdzie ściany nie boją się najbardziej nasyconych odcieni tego koloru i odważnych kolorystycznie zestawów.

 • Leśna zieleń dobrze łączy się z kremami i naturalnym odcieniem jasnego drewna. Z czerwienią ta łagodna wersja nabierze wyrazistości.
 • Zieleń we wszystkich odcieniach doskonale wygląda też na tle białych ścian – to bardzo eleganckie i ponadczasowe zestawienie. Można je uzupełnić klasycznymi, rzeźbionymi meblami, drewnem w naturalnym kolorze lub szkłem i metalem w wersji supernowoczesnej.
 • Ciemna zieleń i granat – to konkretne, zdecydowane, „męskie" kolory. Ściany pomalowane farbami w tych kolorach gwarantują spokój i mocny charakter we wnętrzu. Należy je rozjaśnić kremami lub złamaną bielą. Idealne będą do nich meble z ciemnego drewna, a jeszcze lepiej z egzotycznego: z niespotykanymi u nas odcieniami czerwieni.
 • Zieleń i złoto – bardzo wytworne połączenie, które doda pomieszczeniom przepychu. To zestawienie świetnie uzupełni „królewski", nasycony odcień bordo. Komponując te same kolory we współczesnym wnętrzu pomyślmy o grze w bilard, lampce wina i dobrym klubie.
 • Rozmyta zieleń, nieco wyblakła i poszarzała będzie przywoływać klimat natury o poranku, gdy zestawimy ją z kolorem białym i brązem dębu. To zestawienie zagra również z szarością, która świetnie uzupełnia takie mgliste, spokojne, wyciszające klimaty.
 • Oliwkową zieleń połączmy z ciepłym brązem – jak na gałązce oliwnego drzewka. Z kremami i ciepłymi odcieniami jasnego różu tez zestaw będzie bardziej kobiecy. Warto też podpatrzeć kulinarne zestawienia i dodać nieco musztardy i pomarańczu.
 • Miętowa zieleń oprócz bieli, z którą da wrażenie czystości i świeżości, świetnie zharmonizuje się z jasnym różem. Pasuje do niej także fiolet, niebieski i pomarańczowy.
 • Limonka naturalnie łączy się natomiast z odcieniami pomarańczy i cytryny.

W mieszkaniach urządzonych klasycznie zielenie przenoszą do dawnych lat i minionych epok. Warto podkreślić ten klimat odpowiednimi technikami malarskimi i użyć ich podczas malowania ścian na zielono. Te same zestawienia kolorów można przenieść również do wnętrz urządzonych współcześnie. I to jest największa zaleta zielonego. 

Autor: Anna Karda
0komentarzy