Jakie kolory farb do siebie pasują?

Aranżując dom czy mieszkanie, warto wspomagać się kołem barw. Dzięki niemu dobierzemy najkorzystniejszą kolorystykę dla naszego pokoju bez ryzyka popełnienia błędu, który kosztować nas może złym samopoczuciem lub po prostu niekorzystnie wyglądającym wnętrzem.
 • Trendy kolorystyczne 2017

  Instytut Pantone jako swój kolor roku 2017 ogłosił „Greenery”. Dlatego projektanci wnętrz typują, że w tym sezonie to właśnie zieleń będzie cieszyć się największą popularnością. Możemy sięgnąć po barwy, które są zaczerpnięte wprost z natury. I tak, malując mieszkanie, warto wybrać zieleń – butelkową, szmaragdową czy trawiastą.

  Dekoral
 • Wzornik kolorów

  Standardowe koło barw obejmuje 12 kolorów, podzielonych na trzy podstawowe grupy. Natomiast producenci farb przygotowują bardziej rozszerzone wzorniki kolorów. Ponadto w internecie jest sporo tzw. wizualizerów, czyli aplikacji, dzięki którym można zobaczyć, jak będą wyglądały poszczególne kolory farb na naszych ścianach.

  vixrealitum (Pixabay.com)
 • Szare ściany w sypialni

  Szarości niezmienne są w modzie. Choć zdaniem ekspertów, jasne odcienie szarości ustępują miejsca ciemnym, głębokim barwom.

  Dekoral
 • Kontrast w aranżacji mieszkania

  W Polsce przez dużą część roku zmrok zapada wcześnie, dlatego wiele osób boi się zdecydowanych i mocno nasyconych kolorów w mieszkaniach. Obawiają się, że ciemniejsze barwy pozbawią wnętrza światła. Warto jednak postawić na kontrast, choćby jedną ścianę malując na ciemny, zdecydowany kolor.

  V33
 • Wnętrze ze ścianami w jasnych kolorach podłodze z bielonego jesionu

  Kolory ścian w mieszkaniu powinniśmy odbierać tak, by współgrały z innymi barwami zastosowanymi we wnętrzach. Dlatego tak ważne jest prawidłowy dobór kolorystyki.

  Finishparkiet
 • Pomieszczenie z białymi ścianami i akcentem czerni

  Białe ściany nie wychodzą z mody. Pasują one do każdego wnętrza – eleganckiego i nowoczesnego, a nawet do pokoju dziecięcego. Białe ściany są korzystnym tłem dla kolorowych mebli i dodatków.

  jarmoluk (Pixabay.com)
 • Biale ściany i dekoracja ze stiuku wapiennego

  Decydując się na białe ściany we wnętrzu mamy dowolność w doborze reszty kolorów. Można pokusić się o udekorowanie jednej ze ścian lub jej fragmentu. Na zdjęciu widoczny jest efekt polerowanego kamienia na ścianie osiągnięty dzięki stiukowi wapiennemu.

  Francesco GUARDI Collezione

Jeśli nie jesteśmy zwolennikami białych lub jednokolorowych ścian, możemy pokusić się o użycie dwóch lub trzech barw, które przy odpowiednim oświetleniu stworzą harmonijną aranżację. Do tego jednak potrzebna nam znajomość koła kolorów, które ułatwi wybór pasujących do siebie barw. Sposób czytania koła zależy jednak od efektu, który pragniemy uzyskać.

Zobacz również: Efekt betonowej ściany – jak go uzyskać

Kolorystyka monochromatyczna

By uzyskać harmonijną aranżację, wybierzmy różne barwy tego samego koloru (znajdują się one na tym samym pasku koła barw). Na kole rozmieszczone są wszystkie kolory tęczy. Zwróćmy uwagę, że nie ma czerni, szarości oraz bieli, ponieważ kolory te doskonale dopełniają wszystkie inne z koła oraz idealnie ze sobą korespondują. W sypialni, salonie oraz miejscach służących pracy i relaksowi, dobrze sprawdzą się odcienie z tej samej grupy. Znajdują się one w kole jedna pod drugą. Zrównoważoną aranżację zapewni łączenie jaśniejszych z ciemniejszymi kolorami, np. cytrynowej żółci z delikatnym kolorem kremu, a następnie odpowiednie ich oświetlenie.

Kontrolowane szaleństwo

Wciąż bezpieczną, lecz nieco bardziej żywą aranżację uzyskamy łącząc ze sobą kolory pokrewne, które na kole znajdują się tuż obok siebie. I tak, np. czerwień możemy ożywić fioletem lub złagodzić pomarańczowym. Dobry pomysł do zastosowania w salonach, kuchni czy przedpokojach.


Kolorowe szaleństwo w sypialni
Obserwatorzy trendów uważają, że mija moda na wnętrza utrzymane w jasnej kolorystyce. Dominujący do tej pory styl skandynawski, powoli ustępuje miejsca bardziej zdecydowanym kolorystycznie aranżacjom. Podstawą jest ich odpowiednie zestawienie.Fot. V33 

Radzimy: Jak krok po kroku malować ściany i sufit 

Kontrasty

W dużych wnętrzach interesująco wyglądają kolory dopełniające, które działają na zasadzie przyciągania się przeciwieństw. W ten sposób wybierając, np. czerwień, wiemy po obserwacji koła barw, które zielenie do niej będą pasowały. Na kole umieszczone są one dokładnie naprzeciwko siebie i mimo z pozoru niepasowania do siebie, naprawdę dobrze ze sobą współgrają, tworząc razem intrygujące zestawienia. 


Dobór barw do wnętrza
Najczęściej wybór właściwego koloru ścian w salonie, sypialni, czy pokoju dziecięcym jest znacznie trudniejszy niż samo malowanie tych wnętrz. Warto pokusić się o wymalowanie próbek oraz obejrzenie ich zarówno w świetle dziennym, które dociera do wnętrza, jak i sztucznym.Fot. stux (Pixabay.com)

Autor: Nina Romanek
1komentarzy