Jaka kuchnia będzie funkcjonalna (WIDEO)

Dobrze zaprojektowana kuchnia ułatwia gotowanie. Jak można dostosować ją do własnych potrzeb? Cennymi wskazówkami dzieli się Architekt wnętrz Katarzyna Jaros-Puzio.
  • Trójkąt roboczy w kuchni

    Takie proporcje powinien mieć trójkąt roboczy w funkcjonalnej kuchni. Odległość lodówki od zlewozmywaka powinna wynosić 120–210 cm. Od zlewozmywaka do kuchenki i piekarnika powinien też być dystans 120–210 cm, a w małych kuchniach możemy zmniejszyć go do 90 cm. Natomiast optymalna odległość lodówki od kuchenki i piekarnika to 120–270 cm.

    123RF

Niezależnie czy mamy dużą, czy małą kuchnię, powinniśmy pamiętać o uniwersalnych zasadach projektowania funkcjonalnej kuchni. Architekt wnętrz Katarzyna Jaros-Puzio przypomina o tzw. trójkącie roboczym, czyli przestrzeni, gdzie umieszczona jest lodówka, zlewozmywak oraz kuchenka. Podstawą są jego odpowiednie wymiary, żeby nie okazał się za mały (czujemy się wtedy skrępowani), ani za duży (musimy zbyt dużo energii i czasu tracić na poruszanie się w czasie prac kuchennych).

Zobacz również: Pomysły na aranżację kuchni w kolorze niebieskim

Zobacz kilka innych wskazówek na funkcjonalną kuchnię

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

Na funkcjonalność kuchni duży wpływ ma odpowiednie rozstawienie sprzętu AGD. Szukając miejsca dla zmywarki, warto pamiętać, że najwygodniej będzie, gdy znajdzie się ona obok zlewozmywaka. Dzięki temu wpłyniemy na przyspieszenie pracy w kuchni oraz na zwiększenie wygody przy sprzątaniu. Czasami przed umieszczeniem naczyń w zmywarce musimy je opłukać, a dzięki temu, że zlew znajduje się obok niej, nie musimy nosić przez kuchnię talerzy ociekających resztkami jedzenia.

Radzimy: Jak urządzić małą kuchnię

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy