Jak zmienić pokój dziecka w pokój nastolatka. Aranżacja pokoju nastolatka

By urządzić pokój nastolatka trzeba zwrócić uwagę na wiele elementów. Jak wybrać kolor ścian, rodzaj łóżka, oświetlenie, meble i dodatki.
 • Jak urządzić pokój nastolatka

  Aranżacja pokoju nastolatka nie jest łatwa. Trzeba uwzględnić jego pasje i charakter.

  Katarzyna Grabowska (unsplash.com)
 • Jak urządzić pokój nastolatka

  Kiedy dziecko dorasta, trzeba zmienić wystrój pokoju.

  Agencja TVN/x-news
 • Pokój dziecka

  By dziecko się prawidłowo rozwijało, otoczenie musi być do niego dopasowane.

  Agencja TVN/x-news
 • Aranżacja pokoju nastolatka

  Dzięki połączeniu stonowanych barw i kolorowych akcentów pokój wygląda młodzieżowo i nowocześnie.

  Agencja TVN/x-news
 • Pokój nastolatka

  Rozkładana sofa to funkcjonalne rozwiązanie szczególnie w małych pomieszczeniach.

  Agencja TVN/x-news

Ach te dzieci, tak szybko rosną. I nie chodzi tylko o ubrania i wygląd. Ani się obejrzymy, a różowy czy niebieski dziecięcy pokój staje się dla nastolatka obciachem. Podpowiadamy, jak urządzić pokój nastolatka.

Małgorzata Socha i architekt Szymon Machaczka podjęli się wyremontowania pokoju Wiktorii. Ściany pokoju nastolatki były całe różowe. Dziecinność podkreślały dodatkowo lalki Barbie ustawione na półkach. Szymon i Małgorzata zdecydowali się na spokojne kolory, czyli szarość, biel i czerń z dodatkami różu.

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Podstawową zasadą podczas urządzania pokoju dla nastolatka jest to, żeby zaangażować go w ten proces. To ważne, żeby miał wpływ na wygląd swoich czterech ścian. Gdy będzie się czuł w nim swobodnie i komfortowo, łatwiej będzie mu się skupić chociażby na nauce. Pokój musi stwarzać warunki do rozwijania pasji młodego człowieka. Remont pokoju to inwestycja w jego przyszłość. A taka inwestycja jest bezcenna.

Zobacz: Psychologia barw w aranżacji wnętrza

Urządzając pokój nastolatka trzeba go podzielić na 3 strefy:

 • do spania,
 • do nauki,
 • do relaksu i zabawy.

Łóżko nastolatka powinno mieć szerokość min. 90 cm. Praktycznym rozwiązaniem jest rozkładana sofa, ponieważ nie trzeba się martwić o miejsce do spania dla znajomych, którzy odwiedzą nastolatka. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Bardzo często łóżko jest miejscem nauki, dlatego nie może tam zabraknąć lampki.

W pokoju nastolatka podstawą jest biurko i wygodne krzesło. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nieprawidłowe siedzenie negatywnie wpływa na postawę, a w konsekwencji prowadzi do problemów z kręgosłupem. Biurko powinno być duże, tak, by nastolatek mógł rozłożyć na nim wszystkie potrzebne mu przedmioty. I w tej strefie ważnym elementem jest oświetlenie. Im światło jest bardziej podobne do naturalnego, tym wzrok się mniej męczy.

Warto przeczytać: Oświetlenie do pokoju dziecka. Jak wybrać właściwe

Sfera relaksu powinna odzwierciedlać zainteresowania nastolatka. Jeśli lubi czytać, stwórzmy mu małą biblioteczkę, ustawmy wygodny fotel. Jeżeli interesuje się sportem namalujmy na ścianie elementy, które nawiązują do pasji dziecka. Są to łatwe rzeczy do zrobienia, a jakże ważne dla rozwoju nastolatka. 

Autor: Anna Skibicka
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Urządzając pokój, musimy zastanowić się nie tylko o meblach, lecz i o strefie zabaw. Najlepsze połączenie to zabawa + rozwój fizyczny. Na to pozwoli nam drabinka gimnastyczna https://malpiszon.pl/sklep/kategorie/drabinki-gimnastyczne/kometa-next-5/ w pokoju. Polecam bardzo.
MAŁPISZON, 17.05.2019, 09:36