Jak urządzić małe mieszkanie kupione w ramach Mieszkania dla Młodych

Wśród lokali mieszkalnych kupowanych z dopłatą w ramach programu Mieszkanie dla Młodych standardem jest mieszkanie o powierzchni 53 metrów kwadratowych i dom jednorodzinny o średnim metrażu 83 metrów kwadratowych.
  • Mała kuchnia

    Kilkadziesiąt metrów lokum kupionego z rządowym dofinansowaniem może stanowić zagwozdkę w kwestii aranżacyjnej. Jak je urządzić, by wszystko się zmieściło, a mieszkanie pozostało funkcjonalne? 75 procent kupujących własne M w roku 2014 wybrało taki układ mieszkania, który można zaaranżować w stylu minimalistycznym – wynika z analizy firmy Komandor. Zdaniem projektantów wnętrz minimalizm idealnie pasuje do potrzeb i portfela młodych kredytobiorców.

    Komandor

Ponad 50 procent osób korzystających w 2014 roku z programu Mieszkania dla Młodych (MdM) to osoby samotne – podaje Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W pierwszym roku funkcjonowania programu MdM referencyjne kredyty wzięło blisko 7 tysięcy osób samotnych, 3200 małżeństw bezdzietnych oraz 2500 małżeństw z dziećmi i osób samotnie wychowujących dzieci. Łączna kwota udzielonych kredytów w ramach rządowego programu od początku roku do końca listopada 2014 roku wyniosła 2,3 mld zł.

Warto przeczytać: Słabe wyniki programu dopłat Mieszkanie dla Młodych. Co dalej?

Styl minimalistyczny odpowiada młodym

Niewielka powierzchnia mieszkania lub domu jednorodzinnego zmusza najczęściej do lekkiej i przestronnej aranżacji. Dlatego młode osoby, decydujące się na własne M, wybierają taki układ mieszkania, który będzie można ciekawie zaaranżować w stylu minimalistycznym. Jedną z zalet takich mieszkań jest łatwość utrzymać ich w porządku.

Olbrzymie kredensy, wysokie komody i długie meblościanki ustępują miejsca prostym, praktycznym meblom. Równowaga i harmonia powinny iść w parze z minimalizmem. Aranżując wnętrza należy pamiętać, aby meble nie obciążały pomieszczeń, szczególnie tych niewielkich. Proste w stylu meble są funkcjonalne. Dlatego warto kierować się tym trendem.

Polecamy: Meble modułowe – ustawiasz i przestawiasz, jak chcesz 

– Jeżeli chcemy urządzić mieszkanie zakupione w programie MdM oraz w zgodzie z obecnie panującymi trendami, proponuję proste formy i elegancki minimalizm. Przede wszystkim meble nie powinny przytłaczać wnętrza i ograniczać dostępu naturalnego światła. Najlepiej w takim przypadku sprawdzają się szafy wnękowe, które nie zastawiają przestrzeni, tylko idealnie wkomponowują się w nowoczesną przestrzeń salonu czy sypialni – podkreśla Monika Szczęsny projektantka z firmy Komandor.


Szafa zabudowana w salonie
Szafa wnękowa może być głównym meblem, który nada charakteru aranżacji salonu. Jej drzwi mogą stać się pięknym obrazem. Wystarczy na ich powierzchni umieścić fototapetę, wydruk z reprodukcją obrazu lub plakatu. Ponadto z taką szafą łatwo utrzymać porządek w pomieszczeniu. fot. Komandor 

Wykorzystanie powierzchni małego mieszkania co do centymetra

Kreowanie wnętrz w stylu minimalistycznym jest idealne dla osób, które cenią sobie ład i porządek. Zazwyczaj rozwiązania w postaci ergonomicznej, prostej zabudowy nie rozpraszają niczym naszej uwagi i gwarantują efektywny wygląd. Wnętrza zaprojektowane w tym stylu do minimum ograniczają zbędne dodatki i niepotrzebne dekoracje, a główne miejsce zajmują tylko najważniejsze meble.

– W małych mieszkaniach sprawdzają się meble wykonane na wymiar. Ułatwią one zagospodarowanie wnętrza wykorzystując każdy cenny centymetr kwadratowy i wprowadzają do niego wielofunkcyjność. Przy aranżacji kawalerki czy małego mieszkania dla singli warto wykorzystać istniejące wnęki i zabudować je szafą – dodaje Anna Wróbel projektantka wnętrz z firmy Komandor.

W kawalerce warto pomyśleć nad oddzieleniem części dziennej od kuchennej. Można w tym przypadku zastosować drzwi podwieszane. – Takie rozwiązanie nie wymaga zastosowania toru dolnego, a zatem nie ingerujemy w podłoże i zachowujemy jego jednolity charakter na całej powierzchni. Za pomocą drzwi przesuwnych możemy na wiele sposobów zaaranżować wnętrze i zmieniać jego metraż, zwiększać i zmniejszać w zależności od naszych potrzeb – dodaje Anna Wróbel.


Małe mieszkanie
Szklana ściany oddzielające strefę kuchenną od dziennej nie pomniejszą optycznie wnętrza.fot. Komandor 

Co zrobić, by wnętrze wydawało się większe

Wnętrza w stylu minimalistycznym lubią kolory, które poprawiają nasz nastrój i wizualnie powiększają metraż mieszkania. Brązy, beże i ciepłe odcienie szarości to barwy, które uspokajają, a dzięki nim wnętrze nabiera przytulnego charakteru.

Obecnie panujące trendy stawiają na jasne, pastelowe i chłodne kolory. Soczysty kolor zastosujmy tam, gdzie chcemy ożywić przestrzeń, podkreślić ją i zwrócić na nią uwagę. Radosne i ciepłe, optymistyczne kolory, kontrastujące dodatki idealnie przełamią zarówno biel jak i jasną, lekko przygaszoną kolorystykę.

– Jasne kolory i pastelowe odcienie spowodują, że wnętrza będą się wydawały większe, generalnie barwy chłodne powiększają optycznie pomieszczenia – takie działanie mają min. świetliste szarości i błękity – dodaje Monika Szczęsny z firmy Komandor.

To jest modne: Niebieski kolorem roku 2015! Tak zaaranżujesz niebieskie ściany 

Autor: redakcja.regiodom
0komentarzy