Jak przygotować pokój dziecka idącego do szkoły?

Pierwszy dzień w szkole to ważny dzień w życiu każdego dziecka. Nowe obowiązki, inne niż dotychczas nawyki to tylko niektóre ze zmian w życiu młodego człowieka. Radzimy, jak urządzić pokój pierwszoklasisty.
 • Pokój z miejscem do nauki

  W pokoju małego ucznia należy zadbać o miejsce do rozwijającej zabawy, nauki i odpoczynku. Wnętrze nie musi być urządzone kompletem mebli z jednej kolekcji. Pamiętajmy jednak, by zwrócić szczególną uwagę na biurko i krzesło. Wysokości siedziska i blatu biurka zależą od wzrostu dziecka. Powinny być dobrane według tych kryteriów: 98-112 cm wzrostu - siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm, 121-127 cm wzrostu - odpowiednio 30 cm/52 cm od podłogi, 127-142 cm wzrostu - 34 cm/ 58 cm od podłogi, 142-157 cm wzrostu - 38 cm/64 cm od podłogi, 157-172 cm wzrostu - 42 cm/70 cm od podłogi.

  Gamet S.A.
 • Biurko w pokoju pierwszoklasisty

  Biurko powinno stać w pobliżu okna, by było dobrze doświetlone podczas odrabiania lekcji, nauki i czytania. Jeśli metraż pokoju dziecka pozwala, to miejsce do czytania możemy zorganizować nie tylko przy biurku. Wystarczy wyposażyć pomieszczenie w stojącą lampę i worek do siedzenia. Ten ostatni posłuży również do zabawy.

  Dekoria.pl
 • Biurko z regulowanym blatem

  Biurko może mieć formę komody z rozkładanym blatem.

  www.westwing.pl

Wraz z zaczęciem edukacji powinien się także zmienić pokój dziecka. Jeśli twoja pociecha w tym roku wybiera się do pierwszej klasy, zobacz jak urządzić dla niej nowe wnętrze.

Biurko – nowy mebel w pokoju pierwszoklasisty

Do tej pory życie przedszkolaka przebiegało spokojnie pośród zabawek. Od września jednak pora na dołączenie nowego mebla – biurka. Kącik do nauki najlepiej zaaranżować w dobrze oświetlonym miejscu przy oknie. W dzisiejszych czasach prędzej czy później uczeń będzie potrzebował do nauki komputera, dlatego już teraz warto pomyśleć przyszłościowo i wybrać biurko dłuższe, które posłuży nie tylko do odrabiania lekcji, ale także do korzystania z laptopa lub sprzętu stacjonarnego. Minimalna zatem długość stołu to około 100–120  cm oraz 60–90 cm głębokości. Zadbaj, aby biurko miało półki oraz szufladę do przechowywania niezbędnych, szkolnych akcesoriów. W okolicy zaś ustaw dodatkową szafkę lub powieś półki na książki, których z każdym rokiem będzie przybywać w pokoju ucznia.

Przeczytaj poradnikPraktyczne i modne aranżacje pokoju dla ucznia (ZDJĘCIA) 

Miejsce nauki dobrze oświetlone

Dobre oświetlenie to podstawa, dlatego skup się na wyborze lampki biurkowej o odpowiedniej mocy i barwie, by emitowane przez nią światło nie męczyło oczu. Na biurku ustaw jedynie przybornik na długopisy i kredki, aby miejsce pracy pozostawało schludne i nie rozpraszało uwagi ucznia.

Równie istotną kwestią jest dobór najlepszego krzesła. Musi mieć ono dopasowaną wysokość do biurka, tak by dziecko nie miało stołu za wysoko ani też za nisko. To bardzo ważne ze względu na kręgosłup, który będzie długo obciążony w szkole, a później w domu przy odrabianiu pracy domowej. Dobrze dobrany fotel odciąży plecy i zapewni najlepszą pozycję dla ciała. Oprócz estetycznej tapicerki, krzesło powinno mieć oparcie, które dopasowuje się do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Mile widziane są podłokietniki, które wymuszają poprawną postawę i niwelują zmęczenie rąk. Nie kupuj produktów przeznaczonych dla dorosłych. Nie sprawdzają się one w przypadku dziecięcej budowy ciała i nie są dobrym rozwiązaniem.

Kącik zabaw dla małego ucznia

Czas szybko mija i dziecko, które jeszcze wczoraj beztrosko bawiło się w przedszkolu, dziś musi dźwigać tornister do szkoły. Aby nie pozbawiać go przyjemności związanych z wiekiem, zaaranżuj także kącik przeznaczony tylko do zabawy. Dzięki temu dziecko nie zniechęci się do odrabiania lekcji i bycia „dużym".

Interesującym pomysłem na ozdobę pokoju dziecięcego jest pomalowanie jednej ze ścian farbą kredową i magnesową. Twoja pociecha ozdobi ją rysunkami i sprawniej nauczy się np. pisać, szlifując literki na tablicy, tak jak w szkole. 

Zobacz również: Ukryte meble jako praktyczne rozwiązania do małych mieszkań  

Autor: Nina Romanek
0komentarzy