Jak optycznie rozświetlić ciemne wnętrze?

Czasem duże okna i jasne kolory są niewystarczające, by aranżacja była lekka i pełna światła.
  • Pastele w aranżacji wnętrza

    Dekoral

Zobacz, jakich użyć trików, by dotychczas ciemny pokój stał się dobrze doświetlony.

Niebanalna farba

To, że pastelowe barwy poleca się do powiększenia i rozświetlenia wnętrz jest oczywiste, ale to żeby wybrać taką z mieniącym się pigmentem już nie. Na rynku dostępne są farby z gustowną i delikatną poświatą, która doskonale odbija światło słoneczne. Są też takie z mocniejszym, ale też i odważniejszym brokatem. Wszystko zależy od efektu, jaki pragniemy uzyskać.

Zobacz równieżŚciana z metalicznym połyskiem 

Najbardziej rozświetlające barwy to te przypominające świeże cytrusy, dlatego nie bójmy się łączyć bieli z cytrynową żółcią. Oprócz walorów estetycznych i praktycznych, kolor ten ma jeszcze jedną zaletę – naładuje nas energetycznie.

Dodatki rozświetlające wnętrze

Jeśli denerwuje nas nieustannie ciemny i ponury pokój, wprowadźmy do niego meble wykonane z metalu i szkła, które doskonale odbijają światło. Transparentny stół w jadalni, stolik kawowy z mieniącymi się kawałkami szkiełek, a może nowa szklana witryna?

Jeśli nie chcemy wymieniać wszystkich mebli, zainwestujmy chociaż w duże lustro, które zawiesimy naprzeciwko okna. Idealnie spiszą się także kryształowe wazony, przeźroczyste żyrandole oraz metaliczne lampy.


Lustro rozjaśnia wnętrze
Duże lustro, które odbija światło widoczne w oknie, optycznie rozjaśni pokój.Fot. Gamet S.A.

Tekstylia

Ciężkie, ciemne dywany wymieńmy na jasne, lekkie albo zrezygnujmy z nich wcale. Srebrne i złote poduszki nie tylko rozświetlą wnętrze, ale staną się także wspaniałą ozdobą pokoju, idealnie korespondującą z metalowymi dodatkami. W oknach najlepiej powiesić białe, delikatne firanki, a dom uchronić przed okiem ciekawskich sąsiadów za pomocą pastelowych zasłon z dyskretną poświatą lub rolet w beżowych barwach.

Źródła światła we wnętrzu

Wybierając oświetlenie do wnętrza nie skupiajmy się jedynie na tym centralnym. Równie ważne są mniejsze źródła światła w postaci lamp stołowych, klimatycznych cotton light balls czy chociażby zapachowych świec, które dodatkowo dodadzą pomieszczeniu pięknego zapachu. Wybierajmy światło białe, które najbardziej zbliżone jest do naturalnego.


Cotton light balls
Cotton light balls to girlandy bawełnianych kulek. Pełnią one rolę ozdób w aranżacji wnętrz, a ich nastrojowe światło może rozświetlić zbyt ciemne wnętrze.Fot. Nina Romanek 

Polecamy: Cotton light balls – krok po kroku

Ciekawym sposobem jest również wykonanie kominka używając wyłącznie różnej wielkości świec, które umieszczamy przed ustawionym w tyle lustrem. Oczywiście wspaniałym pomysłem na rozświetlenie wnętrza jest prawdziwy kominek albo biokominek, który możemy zainstalować także w bloku, ale jeśli nie chcemy przeprowadzać gruntownego remontu, wersja ze świecami jest równie dobra oraz naprawdę spektakularna. 

W nowoczesnych wnętrzach idealnie odnajdą się taśmy LED montowane na ścianie, z których można kształtować oświetlenie w różnorodnych kształtach.


Taśmy LED
Taśmy LED pozwalają na tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, wykorzystując tradycyjne żarówki. Fot. IKEA 

Autor: Nina Romanek
1komentarzy