Jak optycznie powiększyć małą łazienkę. Poradnik

Urządzenie małej łazienki to nie lada wyzwanie. Zastosowanie kilku prostych rozwiązań może jednak znacząco wpłynąć zarówno na wizualną, jak i funkcjonalną stronę łazienki. Jakie pomysły okażą się pomocne?

Niewielki metraż łazienki jest jednym z najbardziej kłopotliwych aspektów przy aranżowaniu pomieszczenia. Odpowiednia kolorystyka, zestawienie ceramiki i armatury, dopasowanie oświetlenia – wybór każdego z tych elementów jest uzależniony od ograniczonej powierzchni wnętrza. Często decydujemy się na nieprzemyślane rozwiązania, które w rzeczywistości jeszcze bardziej przytłaczają i tak już małą łazienkę. Intensywne kolory, drobne wzory na płytkach czy duża liczba akcesoriów sprawiają, że małe wnętrze straci przejrzystość. Pożądaną głębię w małej łazience uzyskamy wykorzystując proste zasady i iluzje optyczne. Jakie rozwiązania warto brać pod uwagę?

Co na pierwszy plan w małej łazience

Ceramika sanitarna o małych wymiarach jest oczywistym wyborem przy aranżowaniu małych toalet i łazienek. Jednak zbyt duża liczba tego typu wyposażenia zamiast zaoszczędzić przestrzeń, prowadzi do powstania chaosu i natłoku. Dobrym rozwiązaniem będzie więc wybranie sprzętów o dużych gabarytach. Wbrew pozorom nie wpłyną one na optyczne zmniejszenie łazienki, ale nadadzą jej przestronności i uporządkowania.

Dowiedz się: Jak pozbyć się grzyba ze ściany w łazience 

– We wnętrzach o ograniczonym metrażu warto również zadbać o pozostawienie wolnej podłogi, na przykład dzięki zamontowaniu podwieszanego wyposażenia łazienkowego – tłumaczy Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Tego typu rozwiązanie oprócz nadania przestrzeni lekkości i przejrzystości, ułatwi również utrzymanie czystości dzięki wyeliminowaniu trudno dostępnych miejsc – dodaje ekspert.

Z uwagi na brak miejsca częstą praktyką jest zamontowanie kabiny prysznicowej. I w tym przypadku optyczne powiększenie łazienki umożliwi nam wybór odpowiedniego modelu. Aby uniknąć wizualnego podziału pomieszczenia, zdecydujmy się na przezroczysty wariant oszklony bez brodzika. Taka kabina z łatwością zharmonizuje się z otoczeniem i nie przytłaczy go swoim rozmiarem.

O tych optycznych sztuczkach warto pamiętać

  • Wybieraj wyposażenie o dużych rozmiarach.
  • Pozostaw wolną podłogę.
  • Korzystaj z błyszczących materiałów.
  • Zadbaj o światło o chłodnej barwie i temperaturze 4000–5000 Kelwinów.
  • Wykończ łazienkę materiałami w chłodnych barwach.
  • Wykorzystaj kafle w większym formacie. 
  • Schowaj wszystkie zbędne akcesoria. 

Materiały dopasowane do wnętrza łazienki

W optycznym powiększaniu małej łazienki dużą rolę odgrywają także odpowiednio dobrane materiały. Aranżując pomieszczenie warto wykorzystywać jasne i chłodne barwy – biel, szarości, pastelowy błękit czy róż. Tego typu odcienie zastosowane przy wykańczaniu ścian i podłóg dadzą efekt „oddalenia", co pozwoli na pozyskanie dodatkowej głębi. Również rozmiar płytek może okazać się istotny. We wnętrzach o ograniczonym metrażu sprawdzą się te w większym formacie. W przypadku wariantów prostokątnych, poziomy układ kafli wizualnie poszerzy łazienkę. Położenie pionowe sprawi natomiast, że wnętrze wyda się wyższe. Decydując się na wykończenie podłogi, warto zastanowić się również nad skośnym rozmieszczeniem typu karo.

Poza barwą i ułożeniem, ważną kwestią jest także połysk płytek. Wykorzystanie materiałów odbijających światło to powszechne rozwiązanie w niewielkich łazienkach. – Obok błyszczących płytek i szklanej kabiny prysznicowej zastosowanie znajdzie również armatura pokryta specjalną powłoką chromowaną – podpowiada ekspert. – Oprócz połysku, wywołującego efekt czystości i sterylności, warstwa chromu chroni baterię przed korozją, co znacznie przedłuża jej żywotność – dodaje. O błyszczącą powierzchnię zadbać możemy także przy wyborze mebli. Odbiciem światła charakteryzują się modele z połyskującą warstwą lakieru. Całość wyposażenia dopełni szerokie lustro, które powiększy powierzchnię łazienki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie dwóch tafli na przeciwległych ścianach.

Radzimy: Jak usunąć kamień i osady z mydła w łazience 

Siła światła w małej łazience

Optymalne dopasowanie światła to kolejny ze sposobów optycznego powiększenia niewielkiej łazienki. Odpowiednio dobrana temperatura i barwa sprawią, że nawet przy ograniczonym metrażu pomieszczenie będzie wyglądało przestronnie i czysto. W tego typu wnętrzach sprawdzi się przede wszystkim chłodne oświetlenie o temperaturze 4000–5000 Kelwinów. Co jednak ważne, oprócz źródła ogólnego, warto zadbać o reflektory punktowe, zamontowane bezpośrednio nad strefą umywalkową. Odpowiednie oświetlenie lustra ułatwi przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych i nakładanie makijażu. Istotne jednak, aby dostosować kąt padania promieni tak, aby nie pojawiał się cień, który może nienaturalnie zmieniać odcień skóry. 

Dowiedz się: Lepsze meble łazienkowe podwieszane, czy stojące? 

By pralka nie wadziła w małej łazience

W zagospodarowaniu ciasnej łazienki pomoże przede wszystkim odpowiednich rozmiarów i dobrze ustawiona pralka. – W niewielkiej łazience najlepiej sprawdzi się pralka typ Top, czyli urządzenie ładowane od góry, czy pralka automatyczna typu Slim. Warto również przemyśleć zakup pralko-suszarki, czyli sprzętu z funkcjami zarówno pralki, jak i suszarki – komentuje Marcin Piekarczyk z OleOle.pl.

Pralkę ładowaną od przodu można umieścić pod łazienkowym blatem – tym nad którym znajduje się umywalka. – Tu dobrym rozwiązaniem może okazać się urządzenie o nietypowym załadunku. Jeśli wybierzemy pralkę z mniejszą ładownością, ta z pewnością zmieści się pod łazienkowym blatem. Pralki mają różną głębokość – od 40 do 70 cm, ale ich wysokość pozostaje bez mian – mówi Marcin Piekarczyk. Przy takim ustawieniu pralki należy wybrać odpowiedni model umywalki – najlepiej nadblatową. Należy pamiętać o odpowiednim zachowaniu odległości pomiędzy pralką a blatem. Podczas wirowania sprzęt zostaje wprawiony w ruch.  

W skrajnych przypadkach niewielki metraż łazienki może zmuszać do znalezienia alternatywnej lokalizacji dla pralki. Wielu wybiera kuchnię. Współczesne pralki można bez problemu wkomponować w kuchenną zabudowę. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Grupa Armatura
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Miska podwieszana na konstrukcji za ścianą zajmuje mniej miejsca niż zwykły kompakt WC, ja kupiłam takie zestaw Roca, wynajęłam fachowca do montażu i odzyskałam kawałek miejsca w łazience.
oluna, 20.11.2014, 16:40
Remont łazienki przede mną i zastanawiam się nad kompaktem albo właśnie podwieszaną miską. Łazienki dużej nie mam, ale zawsze miejsce na taki zwykły wc było. Ale coraz więcej opinii słyszę, że właśnie lepiej sprawdzają się takie miski podwieszane, a cenowo jak się to przedstawia? Jest duża różnica?
Milena, 24.11.2014, 20:59