Feng shui - czyli energia musi krążyć po mieszkaniu

Feng Shui to licząca ponad trzy tysiące lat chińska sztuka aranżacji wnętrz która ma zapewnić domownikom komfort życia, spokój, zdrowie, a nawet bogactwo. Feng shui przynosi ze sobą także wiele praktycznych rozwiązań.
  • Feng shui ma zapewnić spokój i zdrowie mieszkańcom

    W sypialni zaaranżowanej zgodnie ze sztuką feng shui łóżko musi mieć dostęp z trzech różnych stron, czwartą stroną opierając się o ścianę.

    ErikaWittlieb (Pixabay.com)

Feng shui (feng – wiatr, shui – woda) wypływa z filozofii tao, która zakłada, że wszystko wypełnia energia (chi). Energia ta – krążąc po mieszkaniu – powinna móc swobodnie przepływać. Tylko w ten sposób domownicy będą mogli żyć harmonijnie, a przebywanie w domu wiązać się będzie z nastrojem szczęścia. Feng shui dotyczy domów i mieszkań jako całości, ale każde pomieszczenie ma również swoje osobne zalecenia.

 PrzeczytajAranżacja mieszkania a znaki zodiaku domowników 

Kuchnia – zlew z dala od ognia

I tak kuchnia, w której domownicy spędzają przecież sporo czasu, urządzona według wskazówek feng shui, powinna charakteryzować się kilkoma elementami. Pierwszy dotyczy kolorystyki – w kuchni powinny dominować jasne kolory, najlepiej biel, ale sprawdzą się również pastele. Urządzenia, przedmioty i meble muszą zajmować swoje miejsce. I tak zlewozmywak powinien znajdować się przy oknie, jednocześnie być umieszczony z dala od kuchni gazowej (elektrycznej). W tradycji feng shui te dwa urządzenia symbolizują bowiem dwie przeciwstawne energie – wodę i ogień. Zlewozmywak może się za to być umiejscowiony blisko lodówki (też przypisany jest jej żywioł wody). Najlepszy stół kuchenny ma kształt owalny (a jeśli nie - ważne, żeby był pozbawiony kantów). Wszystkie ostre przedmioty należy schować w szafkach, a noże w szufladach.

Przedpokój – tędy płynie energia

Sporo uwagi chińska sztuka aranżacji poświęca korytarzowi (przedpokojowi) traktując go tak, jak powinno się traktować przełyk w organizmie człowieka. To przez korytarz płynie energia do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu dobrze więc, by ten nie był zawalony rupieciami, miał odpowiednią przestrzeń i by można było z niego zobaczyć wnętrze mieszkania oraz łatwo poruszać się w każdym kierunku. Stąd niezbyt dobrym pomysłem może być tarasowanie przejścia wielkimi szafami. Meble powinny być ustawione pod ścianą dając maksymalny prześwit, by energia mogła rozchodzić się po mieszkaniu.

Sypialnia – by sen był krzepki i błogi

Feng Shui zaleca by w sypialni nie umieszczać żadnych urządzeń elektronicznych, zwłaszcza komputerów, laptopów i telewizorów, które tworzą tzw. smog elektromagnetyczny, skutecznie zakłócający przepływ energii. Oświetlenie w sypialni powinno być stonowane – najlepiej, gdyby można było je dowolnie rozjaśniać i ściemniać w razie potrzeby. Dobrze w sypialni umieścić świece (najlepiej bezdymne), które mogłyby służyć za źródło oświetlenia, jednocześnie działając kojąco na domowników. Podobnie jak w kuchni kolory towarzyszące sypialni nie powinny być intensywne – najlepsza jest biel, a także barwy zbliżone do koloru ludzkiej skóry. Istotne są również dodatki – warto pamiętać, że sypialnia nie jest najlepszym miejscem do przechowywania zdjęć osób zmarłych – w sypialni powinno się raczej gromadzić przedmioty kojarzące się z dobrymi, pozytywnymi wydarzeniami w życiu albo takimi, które chcielibyśmy, aby się wydarzyły.

 Warto zobaczyć: Lustra w aranżacji wnętrz. Gdzie i jak montować lustra? 

Łóżko, które jest najważniejszym meblem w sypialni należy ustawić tak, by z trzech stron można było do niego dotrzeć. Czwarta strona, wezgłowie, powinna być oparta o ścianę. Według feng shui błędem jest ustawianie łóżka naprzeciwko wejścia – jeśli nie ma innej możliwości zagospodarowania wnętrza, przestrzeń między drzwiami a łóżkiem można przedzielić na przykład parawanem. Dobrze też, by sufit nad łóżkiem miał prostą formę, niewskazane są skosy, duże lampy czy krokwie w jego pobliżu. Samo łóżko najlepiej gdyby było wykonane z naturalnych surowców, na przykład drewna. Metalowe konstrukcje w tradycji feng shui są z sypialni wykluczone, podobnie jak duże lustra naprzeciw łóżka, które odpowiedzialne są za zły przepływ energii w sypialni.

Salon z naturalnym oświetleniem

W salonie najwięcej czasu spędza się za dnia, powinien być dobrze oświetlony, najlepiej w sposób naturalny. Nie zaleca się więc grubych, ciężkich kotar do zasłonięcia okna, a materiały które chronią przed okiem ciekawskich najlepiej gdy przepuszczają sporo światła. Jeśli naturalne oświetlenie nie wystarczy, wskazane będzie ustawienie w salonie lampy (lamp) emitujących tzw. ciepłe światło. Kanapa i fotele, podobnie jak łóżko w sypialni, nie powinny znajdować się zaraz na wprost wejścia do salonu.

Łazienka/toaleta – uwaga na lustra

Tu feng shui idzie w zgodzie z zasadami higieny. Wskazanie pierwsze – klapa od sedesu zawsze musi być zamknięta. Niewskazane jest, by lustro znajdowało się naprzeciw drzwi, by nie zakłócać przepływu energii. Wszystkie drobne urządzenia elektryczne typu suszarka, prostownica czy golarka powinny być przechowywane w zamknięciu. Kolorystyka – podobnie jak w całym mieszkaniu – powinna być stonowana. Dominować powinny zielenie, błękity oraz oczywiście biel. 

Autor: Sławomir Bobbe
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Ale chrzanienie. Do tego potrzeba było Chińczykom trzech tysięcy lat feng-szuji żeby dojść do wniosku, że „klapa od sedesu zawsze musi być zamknięta”? Chciałbym zobaczyć te chińskie sedesy trzy tysiące lat temu! Chodziło się za stodołę, wypinało ciało gołe. A tak na poważnie. Przecież to jasne żeby stosować w mieszkaniu jasne kolory a nie malować sufit na czarno. Też logiczne żeby nie zagracać przejść (jak jest miejsce). Cała ta feng-szuja to szamaństwo i znachorstwo dla naiwnych. Brakuje jeszcze wahadełka na żyły wodne, magicznych kropek na prześcieradle „chroniących” przed rakiem i podklejania obrazów papierem w kratkę „na urok”. Tfu, tfu.
spokojny, 21.11.2016, 11:47
tfu, tfu, tfu na psa urok co na to KOD i siepacze naukowości i świeckości?
czakrowiec, 21.11.2016, 13:16