Eklektyczne wnętrza - jak mieszać odziedziczone meble z nowoczesnością

Eklektyzm łączy w sobie różne style, dlatego na pierwszy rzut oka może wydać się nieco chaotyczny i niespójny. Nic nie jest jednak kwestią przypadku, a każda nowo dodana rzecz choć inna stylem, kolorem czy fakturą, musi doskonale korespondować z resztą aranżacji.
 • Kuchnia w stylu ekelktycznym

  Aby umiejętne połączyć meble z różnych epok nie koniecznie musimy przestrzegać reguły stylistyczne. Najważniejsze jest wyczucie i intuicja.

  Iza Olszewska/Dekorian
 • Eklektyzm w aranżacji salonu

  Iza Olszewska/Dekorian
 • Eklektyzm w sypialni

  Iza Olszewska/Dekorian
 • Eklektyzm w aranżacji mieszkania

  Iza Olszewska/Dekorian
 • Styl eklektyczny w łazience

  Iza Olszewska/Dekorian
 • Eklektyczne wnętrze

  Chcąc zachować konsekwencję w eklektycznym wnętrzu trzeba zwrócić uwagę na nasycenie kolorów. Mdłe i nijakie barwy nie sprawdzają się dobrze w stylu eklektycznym.

  Quick-Step
 • Odważne kolory w eklektycznym stylu

  Quick-Step
 • Eklektyczna aranżacja wnętrza

  Meble w stylu eklektycznym można dobierać na zasadzie przeciwieństw.

  Quick-Step
 • Dom w stylu ekelktycznym

  Miks krzeseł w stylu klasycznym z nowoczesnymi meblami kuchennymi.

  Wirchomski

Eklektyczne wnętrza wspaniale wyglądają, ale są wymagające i trzeba je po prostu czuć, by nie zamienić domu w jarmark. Nie są to rozwiązania dla uporządkowanych perfekcjonistów, za to świetnie odnajdą się w nich artyści i osoby o barwnych usposobieniach.

Warto przeczytać: Za co kobiety kochają styl glamour

Styl nowoczesny coraz śmielej spycha w cień klasyczne aranżacje wnętrz. Urządzamy mieszkania zgodnie z pismami branżowymi, inspiracji szukamy w modnych programach telewizyjnych i sieciówkach meblowych. Często wówczas tracimy indywidualny charakter naszego domu, widząc ten sam dywan u koleżanki, a krzesła w kawiarni koło pracy.

Gdy kolejny raz babcia spyta cię, czy nie chcesz po niej tego pięknego kredensu z dębu albo wujek poprosi cię o pomoc przy pozbywaniu się foteli pamiętających jeszcze czasy PRL-u, zastanów się, czy nie warto jednak spróbować nowej aranżacji.


Eklektyczne wnętrze
Kwiatowa dekoracja na ceglanej ścianie dodaje przytulności tej sypialni.Fot. DCN Gallery – Foto & Design 

Wspólny mianownik

Nie ma jednego sposobu na mieszanie mebli z różnych epok. Bardzo ważne jednak na początku jest nie tylko wyczucie i wrażliwość na sztukę, ale również znalezienie wspólnej cechy, która połączy elementy wyposażenia wnętrz w jedną spójną aranżację. Może to być chociażby jeden kolor lub ta sama ich grupa.

Zobacz: Jak dać nowe życie starym meblom

Targ staroci

Aby nie zagracić domu, należy zastanowić się, co sprawia, że ten mebel jest dla nas wyjątkowy. Czy ma coś ładnego? Może ma interesujący kształt, ale za to nijaką tapicerkę? Jeśli tak, zadbaj o renowację i dopasowanie go do reszty stylu. Antyki i przedmioty historycznie wartościowe, jeśli nie są zniszczone wystarczy wyczyścić i zaimpregnować, by nadać im nowe życie. Drewniane meble wspaniale wyglądają w połączeniu z metalem i chłodem lakierowanej bieli. Z kolei fotel ludwik o bogato zdobionej tapicerce będzie ciekawym uzupełnieniem minimalistycznej, monochromatycznej sofy.

Polecamy wideoPiękne mieszkanie urządzone za pomocą staroci 

Eklektyzm we wnętrzach, czyli ręka na pulsie

Aby aranżacja nie wymknęła się spod kontroli, oceniaj po każdym dodanym meblu lub dodatku jak zmieniła się estetyka i kolorystyka we wnętrzu. Jeśli za sprawą staroci pokój wydaje się smutny i poważny, dodaj coś bardzo nowoczesnego o nasyconej barwie, np. w pomieszczeniu o dominującym szarym kolorze, postaw żółte plastikowe krzesło o oryginalnym kształcie. Jeśli posiadasz dużą kolekcję obrazów, ożyw je wieszając między nimi coś z przymrużeniem oka, np. kolorowe poroże, nietypowe lustro albo oprawiony komiks lub inny ulubiony plakat. 

Autor: Nina Romanek
0komentarzy