Co kolory, w jakich urządzamy mieszkanie, mówią o nas samych

Urządzając mieszkanie, wybierasz meble i dodatki w kolorach, które ci się podobają i w których dobrze się czujesz. To ma jednak drugie dno. Kolory mogą odzwierciedlać osobowość. Piszemy, jaki charakter może mieć gospodarz domu, do którego wybierasz się w odwiedziny.
 • Kolory wnętrz

  Białe ściany i meble, tak często spotykane we wnętrzach w stylu skandynawskim, mogą świadczyć o tym, że w tym domu mieszkają ludzie szczerzy i otwarci, reprezentujący wyższą sferę.

  Komandor
 • Żółty kolor w mieszkaniu

  Żółty w aranżacji mieszkania oznacza pewność siebie, optymizm, życzliwość i twórczość domowników.

  Pixers
 • Pomarańczowy w aranżacji mieszkania

  Kolor pomarańczowy wprawia nas w dobry nastrój i zachęca do zabawy, dlatego jest idealny do pomieszczeń, gdzie spotykają się ludzie.

  archidea (123RF)
 • Czerwony w aranżacji mieszkania

  Czerwony to kolor ludzi aktywnych. Jego widok powoduje wzmożone wydzielanie adrenaliny, co podnosi ciśnienie.

  DarthZuzanka (Pixabay.com)
 • Różowy kolor w aranżacji

  Aby w pokoju z różową barwą uniknąć wrażenia przeładowania tym kolorem i tzw. efektu Barbie, najlepiej zestawić róż z delikatnymi, stonowanymi barwami.

  Victoria_Borodinova (Pixabay.com)
 • Aranżacja sypialni z wykorzystaniem szrości

  Sypialnia w jasnych kolorach nie wyjdzie z mody. Połączenie takich jak: szary, błękitny i miętowy działają kojąco. Jest więc idealne do sypialni.

  Dekoria.pl
 • Niebieski w aranżacji

  Niebieski kolor to bardzo spokojna barwa idealna dla miłośników relaksu i osób kreatywnych.

  DarthZuzanka (Pixabay.com)

Chcesz, czy nie, obracasz się w świecie kolorów. Swój mały świat, a więc swoje mieszkanie, urządzasz w takich barwach, jakie sobie wybierasz. To, że one po prostu wpadają ci w oko i dobrze wśród nich się czujesz, to jedna sprawa. Druga jest taka, że kolory często zdradzają osobowość człowieka. Piszemy, co kolory mogą mówić o gospodarzu domu.

Biały

Białe meble, w takim samym kolorze ściany, dywan, nawet ozdoby – nie tylko zwolennicy stylu skandynawskiego mają tak urządzone wnętrza. Okazuje się, że ten kolor symbolizuje czystość i niewinność. Pod tym adresem mieszkają szczerzy, otwarci ludzie. Czasem mówi się o tym, że biel oznacza wyższy symbol społeczny. Tak, jak biały kołnierzyk.

Przeczytaj równieżWpływ kolorów na człowieka 

Żółty

Skoro w mieszkaniu dominuje kolor żółty, to znak, że jest to dom optymistów, ludzi otwartych – zarówno na innego człowieka, jak i na cały świat. Mieszkańcy zarażają – w sposób pozytywny – swoją pogodą ducha. W domu, w którym dominuje żółta barwa spotkasz życzliwość i ciepło, jak to, które pochodzi od słońca.


Żółty w aranżacji kuchni
Ta żółta kuchnia jest pełna energii. Domownicy to najpewniej osoby pełne chęci do życia, radości i szczęścia.Fot. Pixers

Pomarańczowy

Pomarańczowa barwa pobudza w nas apetyt. Pewnie po części właśnie dlatego ten kolor króluje w niektórych kuchniach. Kto ma bowiem w domu Tadka-niejadka, temu taki kolor powinien pomóc w nabraniu apetytu. Mieszkańcy domu, w którym są np. pomarańczowe ściany czy dodatki, to osoby naładowane pozytywnymi emocjami.

Różowy

Dla niektórych to kolor infantylny, kojarzony z dominującą barwą w pokoju dziewczynki, a do tego z brakiem odpowiedzialności. Tymczasem różowy kolor wybierany jest też przez osoby romantyczne, czułe i wrażliwe. Bije od nich ciepło. W ich domu goście, także ci niezapowiedziani, są mile widziani.

Czerwony

Przekraczasz próg domu, w którym mieszkają zdecydowani, pewni siebie i odważni ludzie, żyjący intensywnie, bo ta barwa jest równie intensywna. To także kolor miłości (czerwone jest przecież serce, symbol zakochanych), więc tutaj panuje miłość i namiętność, a domownicy sobie ufają i siebie wspierają.


Czerwony kolor w aranżacji
Dzięki zastosowaniu czerwonego koloru wnętrze staje się bardziej wyraziste, nabiera charakteru i przysłowiowego pazura. Na kolor czerwony decydując osoby odważne i zdecydowane.Fot. jessebridgewater   (Pixabay.com)

Fioletowy

W mieszkaniu, w którym króluje fiolet, wygląda niekiedy, jak w bajce. Ta barwa nadaje bowiem nuty tajemniczości. Gospodarze mieszkań, urządzonych na fioletowo, to osoby silne, stabilne, spokojne, ale bywają właśnie tajemnicze, skryte. Nawet częsty gość może nie znać dobrze ludzi go podejmujących.

Niebieski

Ponoć koi zmysły, dobrze wpływa na koncentrację i zapamiętywanie. Kto zaprosił niebieski do swoich pomieszczeń (a to m.in. dominująca barwa w stylu morskim), ten jawi się jako osoba spokojna, stateczna, odpowiedzialna i taka, na której można polegać. Niebieski zmniejsza apetyt, więc w przypadku niejadków nie sprawdzi się w kuchni.

Zielony

Wchodzisz i prawie od razu czujesz ulgę i odprężenie. To dlatego, że zielony kolor koi zmysły i łagodzi napięcie. Mieszkańcy domu, urządzonego na zielono, żyją w spokoju i zgodzie. Są świadomi tego, że ich dom to jednocześnie ich azyl. Daje im poczucie bezpieczeństwa. I ich gościom – tak samo.


Zielony w aranżacji wnętrz
Zielony to kolor, który wnosi do wnętrza duży ładunek pozytywnej energii i spokoju zarazem. Zieleń oznacza harmonię i szczęście.Fot. Pixers

Brązowy

To, że ktoś wybrał brązowe (najczęściej drewniane) meble, jeszcze nie przesądza o jego charakterze, bowiem to najpopularniejszy kolor mebli. Jeżeli jednak większość pomieszczeń jest w odcieniach brązu, ewentualnie beżu, to może oznaczać, że tutaj mieszkają ludzie spokojni, odpowiedzialni, dający innym poczucie bezpieczeństwa.

Szary

Jak ktoś podobno nie wie, jaki kolor wybrać, to wreszcie wskazuje szary. Szarości są częstym rozwiązaniem w aranżacji wnętrz (np. styl industrialny). To kolor, który ładnie komponuje się z innymi barwami. Osoby, które go lubią, są uznawane za wyciszone, spokojne, nawet zamknięte w sobie. Unikają bycia w centrum uwagi, wolą stać z boku.


Szary w aranżacji kuchni
Kolory natury, czyli paleta szarości, brązów czy też nasycone odcienie zieleni lub granatu dają ukojenie zmysłom po ciężkim dniu pracy.Fot. Franke

To też cię zainteresujeJak uzyskać efekt betonowej ściany

Czarny

Czarne meble i dodatki nie dziwią, ale już czarne ściany – tak. Kolor zdecydowany, jak miłośnicy tej barwy. Nie lubią iść na kompromis, wzbudzają skrajne emocje. Czerń cechuje pesymistów, ale także osoby wykształcone, znające swoją wartość. Największe negatywne emocje wzbudza połączenie dwóch silnych kolorów: czerwieni i czerni, ale i w tych dwóch barwach są zaprojektowane niektóre wnętrza.

O doborze kolorów z przymrużeniem oka

Informacje o kolorach i powiązaniu ich z charakterami lepiej potraktuj jako ciekawostki, pół żartem, pół serio, a nie wyznacznik, który sprawdza się w 100 procentach. Przecież to, że ktoś zmienia wystrój mieszkania, łącznie z jego kolorami, nie oznacza, że zmienia swój charakter.


Fiolet i czerń w duecie
Czerń we wnętrzu podoba się ludziom kochającym elegancję. Barwa ta symbolizuje dostojeństwo.
Fot. Franc Gardiner

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Przyznaję, że próbowałam wszystkiego, lubię zmiany także oprócz czerwieni przeszłam przez wszystkie kolory. Są na pewno takie w których dobrze się czuję i nie czuję chęci zmiany - to zdecydowanie zieleń ale taka oliwkowa jakie można znaleźć w palecie dulux kolory świata, 4 bodajże są jaśniejsze i ciemniejsze; no i szary, tu koniecznie jaśniejsze odcienie. Żółty mimo że jestem optymistką po tygodniu mi się opatrzył, było najszybsze z możliwych malowanie.
Wilma, 31.08.2018, 12:31
W moim domu kolorów jest mnóstwo. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że staram się stawiać na piękne dekoracje w formie fototapet, czy tapet. Takie produkty w dobrych cenach kupuję w sklepie Wallcolors. ;)
Patrizia, 03.10.2018, 13:27