Aranżacja wnętrza w stylu minimalistycznym: czym się kierować

Styl minimalistyczny stanowią przestronne wnętrza, które są pozbawione tego wszystkiego, bez czego da się mieszkać.
 • Pokój w stylu minimalistycznym

  Pokój w stylu minimalistycznym charakteryzuje się oszczędnością kolorów i formy. Na ścianie możemy umieścić nowoczesną grafikę - kompozycja składa się z kilku ramek.

  Tikkurila
 • Oświetlenie w aranżacji minimalistycznego wnętrza

  Minimalistyczny design oraz blask pochodzący z geometrycznych opraw świetlnych sprawią, że będą one szlachetnym dopełnieniem nowoczesnego wnętrza.

  Britop
 • Mebel w stylu minimalistycznym

  Miłośnicy minimalizmu powinni zwracać uwagę, by ich meble były jednokolorowe. Najpopularniejszymi barwami są kolory ziemi oraz szarości. Wyraziste barwy natomiast pojawiają się na pojedynczych elementach na zasadzie akcentu. Wzory pojawiają się sporadycznie.

  Extra Punkt
 • Aranżacja wnętrza minimalistycznego

  przydymione błękity, złamane zielenie i szarości w połączeniu z materiałami o łagodnym połysku i z lśniącymi powierzchniami tworzą nastrój elegancji.

  Dulux
 • Wnętrze minimalistyczne

  Minimalizm jest ponadczasowy. Proste formy i stonowane kolory sprawiają, że wnętrze wygląda oryginalnie oraz stylowo.

  Dulux
 • Nowoczesna kuchnia minimalistyczna

  Kuchnia minimalistyczna powinna mieć pochowane sprzęty codziennego użytku, by nie tworzyły wrażenia bałaganu.

  mk
 • Kuchnia w stylu minimalistycznym

  Kuchnia w stylu minimalistycznym jest pozbawiona ozdób, bibielotów. Nie widać w niej przedmiotów codziennego użytku. Sprzęty kuchenne są pochowane w meblach.

  Shutterstock
 • Styl minimalistyczny w salonie

  W salonie urządzonym w stylu minimalistycznym powinny dominować kolory jasne i jednolite. Najlepiej sprawdzą się barwy w neutralnych odcieniach, takie jak szarości, beże oraz brązy.

  Dekoral
 • Sypialnia w stylu minimalistycznym

  W sypialni w stylu minimalistycznym często dominują jasne barwy, kąty proste i dużo wolnej przestrzeni

  Shutterstock
 • Ceglana ściana w minimalistycznej aranżacji wnętrza

  Nowoczesne aranżacje w stylu minimalistycznym często nawiązują do loftów. Ich wystroju wykorzystuje się surową powierzchnię ceglanych ścian. W ascetycznie urządzonym wnętrzu dobrze wygląda cegła w odcieniach chłodnych i stonowanych.

  Roben
 • Aranżacja nowoczesnego wnętrza

  Minimalistyczne, nowoczesne wnętrze nie musi być zimne.

  Roben

Minimalizm to kierunek w architekturze, który powstał pół wieku temu w Japonii. Czerpie inspiracje z filozofii zen, w której najważniejsze są porządek i spokój. Pomieszczenia urządzone w stylu minimalistycznym mają służyć głównie naszemu wypoczynkowi. Charakteryzuje go zasada: im mniej, tym lepiej. Chodzi o ograniczenie środków, form i kolorów.

Zobacz również: Styl fluo we wnętrzu. Baw się kolorem 

Przez przeciwników minimalizm nazywany jest stylem laboratoryjnym, wręcz szpitalnym. Zwolennicy twierdzą, że minimalizm to dla nich ład, prostota i elegancja. To dlatego, że nie ma w nim bibelotów, ozdób, koronek, falbanek, figurek. Wnętrze w stylu minimalistycznym pozbawione jest również łuków, wypukłości, wklęsłości, innych łagodnych załamań kątów.

Kolory ścian w stylu minimalistycznym 

Przede wszystkim są to jasne, jednolite kolory lub pastelowe, seledyn, róż, beż, odcienie szarości, brązu. Można wybrać bardziej zdecydowany wygląd ściany w salonie, jadalni lub pokoju dziennym: czerwień, żółty. Wersja dla odważnych, przełamująca konwencje, to dwukolorowe ściany, np. biało-czarna szachownica albo pasy dwubarwne.

Sufit jest tradycyjnie biały, a podłoga w ciemnych matowych lub lekko połyskliwych kaflach jednego koloru, bez wzorów, szlaczków, ozdób. Na podłodze mogą też być panele. Ciepła sterylnie wyglądającemu wnętrzu dodadzą tradycyjne deski podłogowe. Na podłodze nie ma dywanu, co najwyżej chodnik.

Meble modułowe do minimalistycznego wnętrza

Meble (zazwyczaj drewniane lub z tworzywa sztucznego) i inne sprzęty w pomieszczeniu mają gładkie, jednolite powierzchnie tego samego koloru. Dominują chłodne, zdecydowane barwy: biel, czerń, granat, głęboka zieleń, odcienie szarości. Szafy czy komody połączone z metalem mają często lakierowane fronty. Najczęściej spotykane są tutaj kąty proste.

Popularne są niskie meble modułowe. Umożliwiają zmontowanie ciągów mebli o dowolnych długościach, by wykreować niepowtarzalny i własny styl. Możemy zmieniać ustawienie poszczególnych segmentów (modułów) mebli. To sprawia, że pomieszczenie małym nakładem wygląda inaczej.

Zobacz również: Styl skandynawski w aranżacji wnętrz

Nie tylko meblościanki, regały i półki mogą być modułowe. Kanapy też, ponieważ składają się z kilku części, które można dowolnie zestawiać, łączyć i rozłączać. Można np. zestawić narożnik, na który składają się cztery elementy gwarantujące dużą powierzchnię do siedzenia (dla czterech osób) lub spania, a innym razem można je rozłączyć i wówczas otrzymujemy choćby dwuosobową kanapę oraz dwie pufy.

Zachowaj kontrast między kolorem mebli i ścian

Meble w minimalistycznym wnętrzu nie powinny zlewać się z tłem, czyli kolorem ścian. Jeżeli więc np. te są śnieżnobiałe, kanapa może być z czarnej ekologicznej skóry. Gdy zdecydujemy się na ostrzejsze barwy ścian, lepiej wybrać meble w bardziej stonowanych odcieniach. Chodzi o zachowanie kontrastu. Efektem, a zarazem jedyną ozdobą wnętrza, może być wtedy mebel sam w sobie.

Styl minimalistyczny nie lubi ozdób

Na stole nie ma wazoników, tacy, figurek, czy kosza na owoce. Może nie być na nim nawet serwety czy obrusa. Jeśli jednak chcemy, aby na stole leżał obrus, wybierzmy jednokolorowy, bez fantazyjnych wycięć, o prostych brzegach i rogach. Na kuchennym blacie też nie ma miejsca na sprzęty codziennego użytku. Powinniśmy je schować. Inaczej mogą sprawić, że w pomieszczeniu jest bałagan.

Przeczytaj też: Meble pokojowe w stylu rustykalnym

Gdy chcemy powiesić na ścianie obraz, niech nie będzie to pejzaż. Kupmy taki przedstawiający abstrakcje albo kompozycję figur geometrycznych. Modne są też tryptyki (jeden obraz w trzech osobnych ramach stanowiących całość kompozycji).

Oświetlenie wnętrza w stylu minimalistycznym

Lepiej kupić lampę z jednokolorowym kloszem niż żyrandol. Gdy jednak chcemy mieć żyrandol, wybierzmy model w jak najprostszej formie. Mogą być klosze w geometrycznych kształtach: prostokąty, trójkąty, kule. Inna opcja: rezygnacja z lampy sufitowej i zastąpienie jej lampą stojącą o chromowanej podstawie. Efektowne są szklane lampy o industrialnym wyglądzie. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

do takiego minimalistycznego wnętrza zdecydowanie pasują również minimalistyczne wnętrza szaf i półek. O tym, jak poradzić sobie z tymi pierwszymi, można przeczytać tutaj: http://kolorowaszafa.com/ekskluzywna-odziez-damska-garderobie-kapsulowej/ :)
aga.m, 21.03.2018, 10:14
Minimalizm dla mnie to wykorzystanie jednego mebla w kilku możliwościach, kupiłąm narożnik vector happy time w meblosfera24.pl i da się na nim spać, świetnie oglądać telewizję i do tego ma powierzchnię do przechowywania 
Agata_t_35, 14.05.2018, 19:41