Aranżacja wnętrza domu: jak znaleźć dobrego architekta wnętrz

Planując remont mieszkania nie wystarczą zgromadzone fundusze. Trzeba mieć także dobry pomysł na aranżację wnętrza. W tej sprawie warto zwrócić się do architekta, który nie tylko zaproponuje dostępne rozwiązania, ale stworzy wizualizację.
 • Wizualizacja wnętrza

  Wizualizacja wnętrza stworzona przez architekta pomaga w negocjacjach, co do zaakceptowania ostatecznej wizji projektu.

  www.siwczynska.pl
 • Wizualizacja wnętrza sypialni

  Wizualizacja sypialni pozwala na dobranie odpowiednich kolorów oraz niezbędnych detali.

  www.siwczynska.pl
 • Wizualizacja kuchni

  Podczas negocjacji klienta z architektem, co do wyglądu wnętrza należy wziąć pod uwagę wystrój całego mieszkania.

  www.siwczynska.pl
 • Wizualizacja miejsca pracy

  Wcześniejszy ogląd aranżacji naszego mieszkania w postaci wizualizacji pozwala dobrać odpowiednie kolory.

  www.siwczynska.pl

Architekci wnętrz to zazwyczaj osoby bardzo kreatywne i pomysłowe. By jednak dobrze zaaranżować mieszkanie, muszą posiadać szereg cech, dzięki którym uda im się przekonać klienta o właściwych rozwiązaniach.

Najlepiej korzystać z porad architekta z polecenia. Wtedy będziemy mieć pewność, że remont mieszkania będzie doprowadzony do końca a przede wszystkim tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Główną rolę odgrywa też strona internetowa. Dzięki niej obejrzeć można wykonane wcześniej projekty danego architekta oraz wizualizacje, jakie przygotował. Sami możemy ocenić, czy projektant jest solidny i czy podoba nam się preferowany przez niego sposób aranżacji.

Więcej informacji: Projekt wnętrza: ile kosztuje i czy warto go wykonać 

Dobry i profesjonalny architekt wnętrz... czyli jaki?

Przede wszystkim wykształcony w tym kierunku. Powinien posiadać dyplom ukończenia studiów magisterskich Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektura Wnętrz. Zdarza się również, że architekturą wnętrz zajmuje się absolwent Architektury Ogólnej. Wtedy lepiej zapytać o jego doświadczenie w projektowaniu. Na rynku pojawiły się także 2-letnie szkoły projektowania, dzięki którym absolwenci uzyskują uprawnienia do aranżacji. Ważne, by nie mylić dekoratorstwa z architekturą. To dwie odrębne sprawy.

Dobry architekt powinien skupić się przede wszystkim na potrzebach klienta oraz na sferze domowej inwestora. Zanim zacznie prace aranżacyjne konieczne jest, by wiedział choć podstawowe informacje o rodzinie, dla której będzie aranżował wnętrze. Powinien zatem dowiedzieć się więcej o trybie życia członków rodziny, o ich zawodach, formach preferowanej rozrywki. Wtedy łatwiej jest proponować dostępne rozwiązania.

Dodatkowo dobry architekt powinien być osobą kontaktową. Powinien brać pod uwagę nie tylko własny zamysł, ale to, na czym zależy klientowi a przede wszystkim nie powinien narzucać klientowi swojego zdania. Architektowi powinno zależeć, żeby to inwestor był zadowolony. Projekt bowiem powinien powstawać na drodze negocjacji.

Zdarza się, że architekt musi być po części psychologiem. Często z usług architekta korzystają małżeństwa, w których nie ma zgody, co do wizji końcowego efektu aranżacji. Dlatego pogodzenie wszystkich koncepcji wymaga sporych umiejętności.
Warto zauważyć, że dobry architekt nie będzie kierował się głównie funduszami. Niski budżet na sfinalizowanie zadania powinien być wyzwaniem dla architekta a nie przeszkodą. Nie jest bowiem sztuką aranżować mieszkanie, gdy na nic nie brakuje pieniędzy.

Etapy aranżacji wnętrza od pierwszego spotkania z architektem do finalizacji projektu

Najpierw należy skontaktować się z wybranym architektem i umówić na spotkanie. Wtedy omawia się szczegółowo plany budowlane oraz konfrontuje wspólne oczekiwania a także, co bardzo ważne, przedstawia się architektowi stan budżetu, który możemy przeznaczyć na remont. 

Potem odbywa się tzw. inwentaryzacja wnętrza. Architekt przyjeżdża do mieszkania na pomiary i przy okazji wykonuje dokumentację zdjęciową. Następnie klientowi przedstawiony zostaje wstępny projekt ogólny wnętrza, a potem szczegółowy. Architekt przedstawia klientowi rzuty techniczne wraz z kosztorysami. Następnie pozostaje już tylko obejrzenie wizualizacji podczas której obie strony mogą jeszcze wprowadzać zmiany i ustalić kolorystykę wnętrza. Następne to już prace remontowe począwszy od wyburzenia ścian, schodków aż do dobierania tapicerek czy zasłon. Pamiętajmy, że zatrudniony przez nas architekt zawsze powinien pracować do momentu pełnej akceptacji projektu przez nas.

Inwestor może zdecydować się także na tzw. inwestorstwo zastępcze. Polega ono na tym, że klient po wcześniejszej konsultacji oddaje architektowi klucze do mieszkania, a kiedy je odbiera jest ono wyremontowane. Wtedy architekt zajmuje się organizacją wszystkich prac nie tylko aranżacyjnych, ale także budowlanych.

Warto przeczytać: Jakim sposobem najlepiej wykończyć nowe mieszkanie. Poradnik 

W czym jeszcze może pomóc nam zatrudniony przez nas architekt?

 • Rola architekta nie kończy się na zaprojektowaniu wnętrza. Otóż powinien on czuwać nad pracami remontowymi. Zdarza się, że specjalista remontowy ma pytania do architekta lub inwestor nagle zmienił koncepcję. Dlatego ważne, by bywał na budowach i doglądał prac, jeśli tego nie robi, możemy zwrócić mu na to uwagę.
 • Dodatkowo architekci pomagają też przy zamówieniach materiałów budowlanych lub wykończeniowych, jeśli życzy sobie tego inwestor.
 • Również wedle życzenia dobry architekt może polecić specjalistów ds. wykończeniowych, którzy sprawdzili się na przykład podczas ostatniej inwestycji. Rola architekta kończy się zatem w momencie całkowitego zakończenia inwestycji.

Spójrz: Czarny kolor we wnętrzu - używaj go z umiarem. Fotoporadnik

Zadaniem architekta jest nie tylko stworzenie planu aranżacji wnętrza. Dobry architekt będzie się starał być obecny podczas całego procesu zmian wnętrza naszego mieszkania. Będzie bowiem świadomy tego, że klient po dobrze lub źle wykonanej pracy na pewno wystawi mu opinię – nie tylko wśród znajomych. 

Autor: Agata Kaźmierczak
9komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (9)

Z doświadczenia wiem, że ciężko dogadać się z projektantem. Są zbyt natarczywi i narzucają swoją wizję.Ale kiedy mieszkanie zorganizowane zostaje przez fachowca, widać to doskonale. Z doświadczenia wiem też, że po obejrzeniu wizualizacji wprowadza się dodatkowo kilkanaście zmian.
obm, 04.02.2013, 11:08
Gdy znalazłeś się na stronie internetowej projektanta, zwróć uwagę czy publikowane są nie niej zdjęcia realizacji czy wyłącznie fotorealistyczne wizualizacje. Oczywiście, w wizualizacjach nie ma nic złego, ale gdy tworzą one całe portfolio architekta powinniśmy się zastanowić, czy nie jest on przypadkiem pozbawiony doświadczenia w pracy z klientem. Od siebie śmiało polecam http://rtstudioprojektowe.pl
Karolek, 26.09.2015, 13:12
w bstoku nie ma w zasadzie prawdziwych architektów wnetrz- no może ze 2 . reszta samouki i bezguscia.
zdzisio, 04.02.2013, 15:12
Uważam, że najlepsza wizualizacja nie pomoże uniknąć błędów projektowych. Tu potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Wizualizacja może jedynie przybliżyć wynik pracy projektanta i ekipy wykonawczej. Porozumienie pomiędzy inwestorem, projektantem oraz ekipą wykonawczą - to klucz.
Maciej Roszkowski, 06.02.2013, 13:25
Dobrze, że piszecie o tym, słabo z architekatmi, a ja już sa to ceny kosmiczne. Znacie kogoś komu projerktant wnętrze urządzał?
Katarzyna Fedro, 08.02.2013, 11:21
Witam
Jestem architektem wnętrz, projektuję słuchając klienta i wykorzystuję wiedzę zdobytą w firmach remontowo budowlanych, więc wiem że "papier przyjmie wszystko" a realizacja wygląda różnie. Zapraszam na stronę www.kadart.pl
Artur Kuźmiński, 11.02.2013, 10:48
Zgadzam się w 100% ... z mojego doświadczenia wynika niestety, że ogromna ilość "pracowni" prezentuje na swoich stronach wizualizacje i tylko wizualizacje. Dla inwestora powinna to być pierwsza zastanawiająca rzecz. Dlaczego nie ma zdjęć z realizacji? Niestety dlatego, że błędy "pokonały" "projektanta" w walce z przestrzenią. Nie wystarczy rysunek - niezbędna jest wiedza, doświadczenie i profesjonalne podejście do klienta. A tacy pseudo-projektanci psują opinię prawdziwym fachowcom :(
Zapraszam również na stronę: www.bottega.pl
Monika Jóźwik-Konkol, 03.07.2013, 13:03
Polecam Panią architekt Ilonę http://ilonasobiech.pl/realizacje/ bardzo ładne aranżacje i profesjonalne podejście.
Przelotna Iza, 07.12.2014, 13:01
Moim zdaniem z każdym architektem możemy się dogadać, pod warunkiem, że odpowiednio przekażemy mu, o co nam tak dokładnie chodzi. Sama bardzo chętnie skorzystałabym z pomocy Izabeli Widomskiej, czy to przy urządzaniu domu, czy restauracji. Bardzo dokładnie przyjrzałam się realizacjom na jej stronie i nie ma w nich mowy o nudzie. Co więcej przy każdej z nich są podane wymagania klientów, co do konkretnego wnętrza i powiem szczerze, że architekt ta stworzyła takie aranżacje, które w pełni odpowiadają ich wymogom.
Eryka N, 03.06.2016, 16:10
Komentarz został usunięty.