Aranżacja pokoju dla ucznia. O co należy zadbać

W wakacje dzieci beztrosko się bawią, a rodzice? Ci myślą nad szkolną wyprawką oraz aranżacją pokoju dla swojej pociechy. Radzimy, jak urządzić pokój dla ucznia.
 • Pokój dla pierwszoklasisty

  Towarzystwo koloru zielonego zwiększa optymizm oraz obniża poziom stresu, który często pojawia się u ucznia, bez względu na to, w jakim wieku jest.

  mk
 • Pokój na poddaszu urządzony z myślą o chłopcu

  Kolor żółty wprawia w dobry nastrój i dodaje pewności siebie, to także kolor mądrości i inteligencji, a co się z tym wiąże ułatwia przyswajanie wiedzy i sprzyja nauce.

  Komandor
 • Pokój uczącej się dziewczynki

  W pierwszej kolejności w pokoju pierwszoklasisty rodzice powinni zadbać o odpowiednie biurko. To ten mebel stanie się w najbliższym czasie centralnym punktem wystroju wnętrza. Dobrze dopasowane biuro może pomóc w wyrobieniu bardzo potrzebnego nawyku odrabiania lekcji przy biurku.

  Miretto
 • Pokój dla dziewczyki

  Przestronna szafa w pokoju nastolatka pomoże mu utrzymać porządek.

  Komandor
 • Szafa w pokoju ucznia

  Komandor
 • Pokój dla nastolatka

  Komandor
 • Miejsce do nauki w pokoju nastolatka

  Dobrze zorganizowane miejsce do nauki w pokoju nastolatka

  Elfa
 • Biurko w stylu francuskim

  www.caramella.pl

Bez względu na to, jaki metraż ma pokój dla małego ucznia, pamiętajmy o funkcjonalnej i ponadczasowej przestrzeni. Aranżacja powinna być tak przemyślana, by sprawdzać się przez długie lata. Co ważne, pokój ucznia powinien pasować do osobowości dziecka i jego zainteresowań, które mogą się zmieniać dość dynamicznie w tym wieku. 

Polecamy poradnik: Jak urządzić pokój dla ucznia

Aranżując pokój dla ucznia zadbajmy również o odpowiednie oświetlenie i meble, które powinny być dopasowane lub mieć funkcję dostosowywania się do wieku dziecka (np. biurko z możliwością zmiany wysokości). Pamiętajmy też, że pokój dla pierwszoklasisty będzie urządzony inaczej niż ten dla gimnazjalisty. 

Pierwszoklasista a bajkowy świat

– Dziecko, które dopiero co skończyło 6 lat i zaczyna przygodę ze szkołą nie przestanie być tak z dnia na dzień dzieckiem, które przede wszystkim żyło w świecie bajek, lalek, pluszaków czy klocków. Oczywiście dojdą nowe nieznane mu dotąd obowiązki, ale będzie też miało mnóstwo czasu na zabawę – wyjaśnia Katarzyna Lachowska pedagog szkolny. – Dlatego, gdy planujemy pokój dla nowego ucznia, pamiętajmy, by pozostawić mu jednak sporą przestań na ten bajkowy świat. Natomiast, w przypadku pokoju nastolatka, często zbuntowanego, spróbujmy stworzyć mu wnętrze, w którym jego samopoczucie będzie lepsze, ale również poprawi się jego motywacja do nauki – dodaje pedagog. Urządzając pokój dla dziecka – bez względu na jego wiek – zaangażujmy je w ten proces. Jeżeli nie do końca zgadzamy się z jego wyborami, czy koncepcją, to pamiętajmy, że najlepiej jest rozmawiać, by wypracować kompromis.

Przeczytaj: Jakie biurko dla dziecka wybrać

W pokoju wszystko będzie ze sobą współgrało, jeżeli zastosujemy w aranżacji zasadę podziału strefowego. W pokoju małego ucznia musi być miejsce do: nauki, wypoczynku, ale także zabawy. – W osiągnięciu tego celu może pomóc odpowiedni dobór mebli i ich ustawienie, ale także dobrze dobrany kolor ścian lub wyposażenie. Chodzi o to, aby zaaranżować przestrzeń, w której dziecko będzie dobrze się czuć zarówno w momencie, kiedy będzie musiało się skupić na nauce, ale także wtedy, kiedy czas poświęci zabawie – dodaje Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z firmy Komandor. 


Pokój nastolatka
Barwy we wnętrzu wpływają na regulację ludzkich emocji, a tym samym na samopoczucie oraz motywację do określonego działania. Dlatego w pokoju dziecka warto postawić na zielony i biały. Pierwszy oznacza harmonię, spokój i równowagę oraz zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Natomiast kolor biały powoduje, że wnętrze sprawia wrażenie czystego i jasnego.Fot. Komandor

Warto wiedziećKolory w pokoju dziecka

Kącik do nauki w pokoju dla ucznia

Wybierając meble do pokoju dziecięcego najlepiej decydować się na rozwiązania praktyczne. Obecnie dostępne są na przykład tzw. meble modułowe, które są w stanie pełnić swoje funkcje przez wiele lat. – Pokój dziecięcy czy młodzieżowy to wyzwanie dla każdego rodzica. Zachowanie porządku przy dużej ilości ubrań, drobiazgów czy książek to niełatwe zadanie. W zorganizowaniu chaosu z pewnością pomoże pojemna i dobrze zaprojektowana szafa. To nie tylko wygoda z punktu widzenia rodzica, który ma większą szansę zapanować nad czystością i ładem, ale także dla dziecka, które w prosty sposób uczy się dbać o swoje rzeczy. Taki nawyk warto wypracować od najmłodszych lat – podpowiada Anna Wróbel projektant mebli z firmy Komandor.

Równie ważne w pokoju dziecka jest odpowiednie oświetlenie. Warto pomyśleć o strefowym rozłożeniu światła. Powinniśmy pamiętać również o jasnym oświetleniu sufitowym, które towarzyszyć będzie nauce i zabawie, ale i o lampie biurkowej oraz lampce nocnej.


Lampki biurkowe
Jeżeli w pokoju dziecka mieści się tylko małe biurko, warto pomyśleć, jak zaoszczędzić na nim miejsce. Pomóc w tym może lampka biurkowa mocowana do blatu mebla. Fot. galeriaoswietlenia.pl  

Szafa w trosce o prządek w pokoju ucznia

Dużym udogodnieniem może być szafa z drzwiami przesuwnymi z podziałem modułowym, która daje przede wszystkim możliwość dobrego i funkcjonalnego zorganizowania. W poszczególnych częściach szafy można przechowywać ubrania, inne wykorzystać na zabawki, pomoce edukacyjne oraz niezbędne w wychowaniu dziecka przedmioty, które można ukryć przed oczami gości.

– Zanim podejmiemy decyzję o wyborze zabudowy do pokoju dziecięcego, warto przyjrzeć się, jakie rzeczy znajdują się w pomieszczeniu. Zastanówmy się, ile miejsca potrzebujemy na odzież, a ile zajmują rzeczy szkolne lub zabawki. W wygodnej organizacji ubrań pomoże system drążków ubraniowych, proste systemy półek oraz szuflad i koszy. Nie zapominajmy, że szafa to zakup na kilka lat, powinna wybiegać w przyszłość, mówiąc inaczej – rosnąć razem z dzieckiem. Przy projektowaniu warto pomyśleć o dłuższych półkach lub pionowych schowkach, w których będzie można schować np. narty, rolki lub deskę snowboardową. Aby szafa zawsze była dobrze zamknięta, polecam drzwi z mechanizmem naciśnij i otwórz. Ten system spodoba się młodzieży, a przy okazji zadba o ciche domykanie drzwi, nawet wtedy, gdy nastolatek będzie się złościć – radzi Anna Wróbel. Szuflady w tej sytuacji możemy wykorzystać jako schowki na bieliznę, czapki oraz inne ubraniowe dodatki. Zmieszczą się w nich również zabawki. Porządek w pokoju wprowadzą również plastikowe, transparentne pojemniki, w których widać zawartość. Umieszczone na dole szafy pomogą maluchom mieć kontrolę nad organizacją ich rzeczy i nauczą dbałości o porządek.

Poradnik: Jak samemu zrobisz szafę w zabudowie

– W przypadku młodszych dzieci warto podzielić szafę tak, by stworzyć segment ubraniowy oraz obszar z półkami porządkującymi zabawki. Kiedy maluch podrośnie strefa na zabawki będzie mogła zostać przekształcona na moduł ubraniowy – komentuje Monika Szczęsny. W pokoju dziecięcym sprawdzą się również panele wykonywane z płyt MDF. Płyty te są łatwe w pielęgnacji, a przede wszystkim antystatyczne.

Nadruki i dodatki by nadać charakteru

Odpowiedniego charakteru pokojowi mogą nadać na przykład naklejki ścienne lub nadruk na drzwiach szafy. Wybór odpowiedniej kolorystyki i motywu może pomóc w uniknięciu obecności zbyt dużej liczby dodatków: zdjęć, obrazów czy zbędnych gadżetów, które wprowadzają chaos i poczucie nieładu.

– Nadruki na meblach mogą być wykonywane na frontach z płyty laminowanej, na szkle czy na tradycyjnych foliach z PVC. W przypadku tych ostatnich, po nadrukowaniu grafiki łączy się ją z bezbarwnym szkłem – dodaje Monika Szczęsny. Taka forma dekoracji jest trwała i odporna na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

O tym, że to właśnie szczegóły czynią różnicę w wystroju wnętrza, nie trzeba nikogo przekonywać. Poduszki, dywaniki i inne elementy wyposażenia można dobrać do charakteru lub zainteresowań dziecka, przykładowo nawiązując do postaci z ulubionych bajek. Pamiętajmy jednak by wybierać takie dodatki, które łatwo i małym kosztem możemy wymienić, ponieważ dzieci mogą często zmieniać zainteresowania.

Istotne jest również miejsce, w którym maluch będzie miał szanse zaprezentować rzeczy dla niego ważne – pochwalić się dokonaniami plastycznymi, czy zdjęciami. W tym zakresie pomocne będą korkowe tablice, lub specjalne farby do ścian, dzięki którym, za pomocą magnesów, będziemy mogli zawiesić cenne dla malucha informacje unikając przy tym stosowania pinezek, kleju i taśm. 


Tapeta magnetyczna i farba tablicowa
Rodzicom szukającym ciekawego pomysłu na wykończenie ściany w pokoju dziecka polecamy tapetę o magnetycznych właściwościach pokrytą farbą tablicową, która jest dostępna w wielu kolorach. Taka ściana będzie nie tylko dekoracją,a le i miejscem twórczych ekspresji, nauki i zabawy dla dziecka.Fot. Benjamin Moore

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Komandor
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Nikt tak na prawdę nie interesuje się dobrem dziecka przy wyborze mebli dla ucznia, czasem puste frazesy bez dokładnych przykładów. ja zadbałem i to nie drogo , biurko i krzesełko powinne byc wygodne, ergonomiczne, dostosowane do wzrostu dziecka i rosnąć z nim by nie ponosić dodatkowych kosztów. To nie jest reklama. Kupcie używane meble firmy niemieckiej MOLL
Konik, 26.08.2015, 15:56
A gdzie można kupić używane meble moll?
asi, 28.08.2015, 15:40