Antresola: wykorzystanie przestrzeni w małym mieszkaniu

Antresola jest idealnym rozwiązaniem na powiększenie powierzchni niewielkiego mieszkania. Rozwiązanie takie najczęściej można spotkać na poddaszach starych kamienic i w wysokich mieszkaniach.
 • Antresola na poddaszu

  Antresola jest osobną kondygnacją wydzieloną w górnej części piętra. Najczęściej nie jest ona przysłonięta ściankami od przestrzeni, z jakiej ją wydzielono. W galerii zdjęć zobaczysz etapy powstawania antresoli w mieszkaniu na poddaszu w starej kamienicy.

  ewk
 • Przymiarka do antresoli

  Przymiarka do antresoli

  ewk
 • Zakotwienie konstrukcji antresoli

  Zakotwienie konstrukcji antresoli w ścianach nośnych.

  ewk
 • Obudowa konstrulcji antresoli

  Obudowa konstrukcji antresoli

  ewk
 • Efekt końcowy - sypialnia na antresoli

  Antresola pełniąca funkcję sypialni.

  ewk

Antresolą nazywamy górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia. Antresola jest niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona. 

Koniecznie zobacz: Projekt mieszkania: internauci pytają, eksperci odpowiadają 

Przytoczony powyżej opis to formalne określenie dla antresoli zawarte w Rozporządzeniu MI w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Zalety antresoli w aranżacji wnętrza

Dzięki zabudowie wielopoziomowej zyskujemy dodatkową powierzchnię do zagospodarowania, co jest niewątpliwym atutem szczególnie w małych jednopokojowych mieszkaniach. Pomieszczenie na poziomie podstawowym możemy wykorzystać jako pokój dzienny, a antresolę na sypialnię, pokój do pracy lub telewizyjny.

Dobrze zaprojektowana i wykonana antresola pozwala też uzyskać ciekawe aranżacje w niekoniecznie ładnych wnętrzach. Efekt przestrzenny może zmienić mieszkanie typu „stodoła" w przytulne wnętrze. Dodatkowe elementy takie jak: otwarte schody, balustrady, linki czy słupki można wykorzystać do „zielonej" aranżacji wnętrza. Są to dobre miejsca dla roślin pnących, które w naturalny sposób ożywią mieszkanie.

Polecamy poradnik: Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym

Zyskujemy też nowe spojrzenie na pomieszczenie, które jest na dole. Przebywając na antresoli jesteśmy w swojej osobistej przestrzeni i równocześnie mamy bezpośredni kontakt z innymi domownikami.


Antresola na poddaszu
Antresolę można mieć zarówno w wysokim mieszkaniu, lofcie czy na poddaszu domu oraz w standardowym wnętrzu. Wszystko zależy od tego, jaką funkcję ma ona pełnić.Fot. 123RF

Ograniczenia antresoli

Podstawowym ograniczeniem dla budowy antresoli jest wysokość pomieszczenia, najlepiej jest, kiedy mamy do dyspozycji przynajmniej 4 m. Wówczas wydzielona nad pomieszczeniem przestrzeń ma wysokość, która pozwala na swobodne poruszanie się. Można tam urządzić z powodzeniem
pokój dla gości, łazienkę czy sypialnię z garderobą.

W przypadku, gdy wysokość antresoli jest mniejsza niż 1,80 m, wykorzystuje się ją najczęściej jako miejsce do spania z niskim łóżkiem. Jeśli wygospodarowana wysokość jest jeszcze mniejsza można na
antresoli urządzić poręczny schowek, garderobę lub biblioteczkę.

Ten rodzaj zabudowy nie będzie też odpowiednim rozwiązaniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wejście na antresolę, ze względu na oszczędność powierzchni, to najczęściej schody o biegach znacznie odbiegających od obowiązujących norm. Nierzadko są to drabinki lub nawet odpowiednio ustawione konstrukcje z mebli.

Jeśli zdecydujemy się na „zieloną" aranżację antresoli, musimy wybierać do tego rośliny ciepłolubne, bo w tym miejscu mieszkania będzie zazwyczaj najcieplej.

O czym trzeba pamiętać planując antresolę

Konstrukcja antresoli może być zakotwiona w ścianach nośnych, powiązana z konstrukcją dachu lub wsparta na stropie. Wykonanie projektu należy powierzyć konstruktorowi, który powinien określić
odpowiednią ilość punktów podparcia i wyliczyć maksymalne obciążenia. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek związanych z używaniem antresoli, takich jak: pękanie ścian, stropów (najczęściej u sąsiadów z dołu) czy sufitu pod antresolą.

Autor: ewk
0komentarzy