Aneks kuchenny zamiast kuchni – plusy i minusy tego rozwiązania

Aneks kuchenny w salonie budzi dużo kontrowersji. Dla jednych to duża wygoda i potrzeba, dla innych wyłącznie oszczędność deweloperska i kłopot. Zobacz co przemawia za, a co przeciw salonowi połączonemu z kuchnią.
 • Aneks kuchenny - aranżacja

  W małym aneksie kuchennym sprawdzi się dobrze przemyślany jednorzędowy układ mebli. Jeśli mamy do zaaranżowania większy metraż, możemy rozważyć zabudowę w kształcie litery L (dwurzędową) lub U (trzyrzędową).

  jarmoluk (Pixabay.com)
 • Aneks kuchenny w lofcie

  W przypadku loftów pomieszczenia kuchenne najczęściej są w formie aneksów kuchennych.

  Ciarko Design
 • Małe mieszkanie z aneksem kuchennym

  jarmoluk (Pixabay.com)
 • Aranżacja aneksu kuchennego

  jarmoluk (Pixabay.com)

I choć zapewne zwolennicy i przeciwnicy mają rację, to aneks kuchenny jest tak bardzo popularny nie tylko w małych mieszkaniach, że nie sposób pominąć tego rozwiązania w rozważaniach, jak bardzo jest praktyczne. Oto plusy i minusy salonu z aneksem kuchennym. 

Jeszcze do całkiem niedawna kuchnia zamknięta była czymś oczywistym i normalnym. W blokach mieszkalnych często były to wąskie pomieszczenia, gdzie o pełnowymiarowym stole z krzesłami można było pomarzyć. Nikt jednak nie narzekał, bo aneks kuchenny był czymś nieznanym, więc i niepożądanym.

Zobacz wideo: Kawalerkę dla dwojga – jak ją urządzić 

Dziś do wyboru mamy kuchnie oraz salony z aneksami kuchennymi, które mogą być oddzielone murkiem, wyspą albo stołem. Mogą, lecz nie muszą, dzięki czemu możesz dopasować kuchenną strefę do własnego metrażu, stylu mieszkania i życia oraz własnych potrzeb.

Minusy aneksu kuchennego

 • Jeśli nie lubisz sprzątać od razu po przygotowaniu posiłku, bałagan będzie widoczny z salonu, co z kolei przełoży się na twoje samopoczucie i zakłóci relaks.
 • Także sterta brudnych talerzy i garnków nie będzie miłą ozdobą dla gości podczas urządzanych biesiad.
 • Gdy gotujesz dużo i są to dania aromatyczne, typu bigos, kuchnia indyjska czy smażone kotlety, zapach jedzenia unosić się będzie w pokoju dziennym, mimo posiadania najlepszego okapu.
 • Ściany w salonie oraz tekstylia będą wymagały częstszych zabiegów pielęgnacyjnych ze względu na szybsze zabrudzenia i osadzający się tłusty film (szczególnie jeśli korzystasz z kuchenki gazowej). 
 • Aneks kuchenny w przeciwieństwie do kuchni zamkniętej powinien być urządzony zgodnie ze stylem salonu, z zachowaniem staranności przy wyborze detali i dekoracji.

Przeczytaj również: Czy małe kawalerki zniknąć z placów budowy 

Plusy aneksu kuchennego

 • Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie na niedużych powierzchniach, gdzie każdy metr jest na wagę złota. W pokoju, który miałby być przeznaczony na kuchnię, możesz urządzić garderobę, pokój dziecka albo sypialnię. 
 • Opcja szczególnie atrakcyjna dla młodych, bezdzietnych par, które strefę kuchenną zaaranżują na podobieństwo baru. Przyda się podczas codziennego gotowania i urządzanych spotkań towarzyskich. 
 • Jeśli często organizujesz spotkania rodzinne przy wspólnym stole, aneks kuchenny pozwoli ci na uczestniczenie w biesiadach nawet podczas przygotowania posiłków. Goście nie będą czuć się opuszczeni, a ciebie nie ominie żadna z rozmów. 
 • Jeśli masz małe dzieci, łatwiej ci będzie zapanować nad opieką i jednoczesnym przygotowaniem posiłków. Bawiącego się malucha w salonie będziesz mieć zawsze na oku. 
 • Aneks kuchenny mimo zajęcia części salonu daje poczucie dużego, przestrzennego wnętrza, co ułatwia praktyczną aranżację. 
 • Lepszy dostęp do naturalnego światła słonecznego, którego zwykle więcej mamy w pokoju dziennym. 
 • Możesz oglądać telewizyjne programy kulinarne, jednocześnie gotując.

O praktyczności danego rozwiązania najlepiej przesądzić samodzielnie, dopasowując omawiane punkty do własnego metrażu i oczekiwań wobec strefy kuchennej. Nie ma jednej, najlepszej opcji, choć aneks kuchenny z pewnością w przeciwieństwie do oddzielnej kuchni, sprawdzi się w każdym wnętrzu. Wybór jednak należy do ciebie. 

Autor: Nina Romanek
2komentarzy