Winylowe panele podłogowe – charakterystyka, montaż i ceny

Panele winylowe są trwałe, ciche i wodoodporne. Niektórym ich powierzchnia kojarzy się z gumolitem, popularnym w czasach komuny. A jednak panele winylowe coraz częściej zdobią podłogi naszych mieszkań.
  • Panele winylowe

    Podłogi winylowe mają kilka plusów. Ich główne atuty stanowią dobra termoplastyczność oraz duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

    Pergo

Tradycyjne panele laminowane składają się najczęściej z 3 warstw. Najpierw jest płyta nośna HDF, potem papierowa warstwa dekoracyjna i zabezpieczający ją laminat. Laminat musi być twardy. Od jego twardości zależy bowiem, jak długo podłoga nam posłuży. Jednak im twardszy laminat, tym mniej elastyczny jest panel, a podłoga jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne (na przykład powstałe w wyniku upadku ciężkiego przedmiotu). Te niedogodności sprawiają, że coraz częściej decydujemy się na panele winylowe.

Podłoga winylowa, czyli jaka

Polichlorek winylu, czyli winyl, często kojarzy się z gumolitem albo z czarnymi płytami, które nasi rodzice i dziadkowie nastawiali w gramofonach. Tymczasem winyl to materiał znajdujący zastosowanie również w produkcji podłóg. Ich główne atuty stanowią dobra termoplastyczność oraz duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. To dzięki ich specjalnej warstwie wierzchniej. Sklepy oferują panele winylowe (mają grubość około 10 milimetrów) oraz płytki z litego winylu, zwykle o grubości od 3 do 5,5 milimetrów.

Zobacz: Podłogi winylowe, które imitują drewno i kamień 

Między panelami winylowymi a płytkami istnieje różnica. Jaka? Panel winylowy ma konstrukcję warstwową: środek, czyli rdzeń panela, stanowi płyta HDF, a spodnia i wierzchnia warstwa to korek. Takie rozwiązanie gwarantuje, że podłoga jest cicha w użytkowaniu. Na wierzchniej warstwie korka znajduje się powłoka winylowa. W przypadku płytek winylowych całość wykonana jest z winylu, góra to tzw. winyl użytkowo-dekoracyjny, a pod spodem jest winyl techniczny.

Zalety winylowych paneli podłogowych

Użycie winylu powoduje, że podłogi stają się bardziej elastyczne od tradycyjnych podłóg. Lepiej amortyzują kroki (nie słychać nie tylko obcasów, ale i innych butów). Uderzenia spadających przedmiotów też są cichsze. Takie panele redukują hałas nawet o ponad połowę. To dlatego coraz częściej kupują je osoby mieszkające w blokach wielorodzinnych. Panele winylowe tłumią bowiem hałasy z innych kondygnacji.

Użytkownicy zachwalają także termoizolacyjność paneli winylowych. Winyl jest cieplejszy od laminatu i przyjemniejszy w dotyku (bose stopy). Jako kolejną zaletę paneli winylowych wskazują ich wodoodporność. Można z nich po prostu ściągnąć wodę. Dzięki temu panele przeznaczone są również do montowania w łazience i kuchni. W tych pomieszczeniach o podwyższonej wilgoci, i tak się nie odkształcają. Ponadto dobrze „współpracują" z ogrzewaniem podpodłogowym.

Jak wygląda montaż paneli winylowych

Montaż podłogi winylowej nie stanowi większego kłopotu. Zanim zaczniemy pracę, trzeba zmierzyć
pomieszczenie, biorąc pod uwagę kierunek układania podłogi. 

– Podłogi pływające, a więc i panele winylowe, które się do nich zaliczają, możemy układać na twardych podłożach, np. cementowych, ceramicznych lub drewnianych – wymienia Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders. – Muszą być jednak zwarte, stabilne, równe, płaskie oraz suche. Maksymalne odchylenia od płaszczyzny nie może przekraczać 3 milimetrów na 2 metry długości. Wszelkie nierówności powinniśmy usunąć, stosując samopoziomujące masy cementowe, szybkoschnące lub plastyczne masy szpachlowe na bazie cementu.

Należy też sprawdzić wilgotność podłoża. – W przypadku posadzki cementowej powinna to być wartość mniejsza lub równa 2 procent, a dla podłoża anhydrytowego (wylewka produkowana ze specjalnego rodzaju gipsu, zwanego anhydrytem – przyp. red.) 0,5 procent – zaznacza ekspert. – Przed przystąpieniem do montażu upewnijmy się także, jak została wykonana izolacja pod podkładem podłogowym. Następnie wykonajmy dodatkową warstwę izolacji przeciwwilgociowej przy zastosowaniu folii PE o grubości minimum 0,2 mm.

Te narzędzia się przydadzą

Musimy przygotować piłę elektryczną, klocki dystansowe, ołówek, przymiar liniowy, folię PE i taśmę klejąca. I wtedy możemy zacząć montaż. – Pozostawmy 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia – kontynuuje Kolarski.- Deski należy układać zgodnie z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu. Panele w ostatnim rzędzie nie powinny być węższe niż 5 cm. Jeśli konieczne, przytnijmy deski w pierwszym rzędzie. Pamiętajmy także, że podłoga winylowa nie może być mocowana na stałe za pomocą gwoździ czy kleju. Listwy podłogowe powinny być zamontowane w taki sposób, żeby zapewnić swobodną pracę podłogi.

Warto też wiedzieć: Co położyć na podłogę 

Położenie pierwszych trzech rzędów to podstawa. – Montaż podłogi rozpoczynajmy w rogu pokoju – radzi fachowiec. – Ustawmy pierwszą deskę tak, aby pióro było skierowane w stronę ściany, a wpust w kierunku pomieszczenia. Za pomocą odpowiedniego klocka, w przestrzeni między czołem deski i ścianą, trzeba wyznaczyć 10 milimetrów odstępu dylatacyjnego. Następnie, podnosząc pod odpowiednim kątem koniec kolejnej deski, ustawmy jej pióro naprzeciw wpustu deski, którą wcześniej ułożyliśmy. Teraz wystarczy docisnąć pióro do wpustu i opuścić deskę na podłoże. Tak samo układamy pozostałe panele z pierwszego rzędu. Kolejny rząd rozpoczynamy od kawałka, który został z pierwszego rzędu. Upewnijmy się jednak, że pomiędzy czołowymi krawędziami desek w sąsiednich rzędach przesunięcie wynosi nie mniej niż 300 milimetrów. W ten sposób kontynuujemy układanie całej posadzki winylowej.

Płytki winylowe można natomiast naklejać od razu do idealnie równego podłoża. Jest też drugi sposób, płytki posiadają specjalne zamki, które łączą jedną płytkę z drugą.

PrzeczytajWylewki samopoziomujące do wyrównywania posadzek

Ceny paneli winylowych

To ich główny minus. Najtańsze kosztują prawie 70 złotych za metr kwadratowy. Są i takie, za jakie trzeba dać około 100 złotych za metr kwadratowy. 

Autor: Katarzyna Piojda
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

podstawowa kwestia a propos paneli jets ich dobry montaz, warto zatem zdecydowac sie na dobra ekipe fachowcow
kamill, 18.10.2015, 10:28
bardzo fajnie sie prezentuja te panele, ale tak jak pisze kolega wyzej - podstawa jest dobry montaz
owik, 20.11.2015, 17:06
Jeśli szukacie dobrej ekipy do położenia winyli to tylko studio moore z lublina. Więcej info na stronie: studiomoore.pl lub pod numerem telefonu 512 667 100
IŻOWSKI, 24.10.2017, 15:23
ekipa jest bardzo ważna, bo to raczej od nich zalezy cyz podłoga długo wytrzyma, no moze nie tylko od nich, ale w dużej mierze. Ja tak czy inaczej wolę deskę, wydaje mi się, ze jest trwalsza,a ceny teraz już nie sa tak wysokie jak kiedyś, ja np w artcore brałam to sama sie cena zdziwiłam.
AgnieszkaGrzelaz, 17.01.2016, 17:23
Ja uważam, że winyl się niesłusznie zachwala. Bo te techniczno-finansowe zalety nie wynagrodzą negatywnego wpływu jaki chemia w podłodze ma nasze zdrowie. http://kuchnia-trendy.pl/winylowa-podloga-w-kuchni-za-i-przeciw/
Ola Guzik, 03.03.2016, 15:11
Komentarz został usunięty.
Sprzedaż i profesjonalny montaż paneli winylowch.
tel: 666 552 564
email: spaceflooring@wp.pl
www.spaceflooring.pl
Kamil Podrucki, 06.12.2016, 14:24
Nie polecam paneli winylowych.Są drogie a ich efekt po ułożeniu jest słaby.
wyglądają jak za komuny gumoleum. Za namową znajomych kupiłem , ułożyłem i jestem rozczarowany i bardzo niezadowolony. Nigdy więcej winyli........
mikoko, 06.03.2018, 23:27
Dodatkowym atutem paneli winylowych jest fakt, że dobrze sprawdzają się w domach, w których mieszkają alergicy. Są antystatyczne, nie przyciągają kurzu i bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Szczegółowe właściwości trzeba sprawdzać u poszczególnych producentów, ale np. panele marki Arbiton nie zawierają ftalanów, które są powszechnie stosowanymi w produkcji tanimi plastyfikatorami i mogą silnie uczulać.
Kasia z Arbiton, 28.06.2018, 11:08
Yes! Finally something about was on coconut oil oil.
YG, 16.11.2019, 21:39
Komentarz został usunięty.
Polecamy panele winylowe! Są wodoodporne, bardzo wytrzymałe, trwałe i szlachetnie wyglądają. Plus stanowi także długa gwarancja (w Arbiton 20 lat). Podłoga winylowa świetnie sprawdza się na ogrzewanie podłogowe, a i bez niego jest ciepła i miła w dotyku dla bosych stóp. Panele winylowe można kłaść w wymagających, mokrych pomieszczeniach, takich jak kuchnia i łazienka. Bardzo dobrze znoszą też duże natężenie ruchu.
Katarzyna z Arbiton, 09.03.2019, 22:54
hello its pst so interesting
google https://google.com/
google, 29.03.2019, 06:36
I am Mac OS customers and having yahoo answers adolescenza
(Morgan) Mail account.
IS, 02.04.2019, 15:14
It's remarkable to visit this site and reading the views of all mates
regarding this piece of writing, while I am also eager
of getting experience. My web page - stock market marks (tjbistro.com)
JJ, 12.05.2019, 13:06
This page really has all the information and
facts I wanted about this subject and coconut oil didn't know
who to ask.
FX, 16.11.2019, 18:50