Samodzielny montaż paneli podłogowych. Poradnik z filmem

Panele podłogowe to rodzaj podłogi, którą bez większego problemu możemy położyć sami wykorzystyjąc nasze umiejętności praktyczne, własny czas i odpowiedni zestaw narzędzi.
 • Dociąganie paneli laminowanych podczas montażu

  Podczas układania paneli laminowanych należy je dobrze dociągać, żeby podczas użytkowania nie rozchodziły się.

  Wolcraft
 • Panele ułożone

  Panele układamy "schodkowo"

  ewk

Przy wyborze paneli podłogowych najważniejszy jest efekt końcowy, na który składają się ładna podłoga, satysfakcja z własnej pracy i ograniczenie wydatków z budżetu domowego.

Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór paneli: laminowane, drewniane lub fornirowane. Większość producentów stosuje w swoich wyrobach złącza typu „click". W tym systemie, wpust i pióro są tak skonstruowane, że po złączeniu zatrzaskują się. Dzięki temu takie panele montuje się szybko, łatwo i bez użycia kleju. Zaletą takiego połączenia jest możliwość wymiany uszkodzonego elementu. Można też zdemontować całaąpodłogę i w razie potrzeby ułożyć w innym miejscu.

Zobacz również: Jak układać i dbać o laminowane panele podłogowe. Poradnik 

O ile panele drewniane i fornirowane mają zawsze wzór drewna to w ofercie paneli laminowanych możemy wybierać wśród bardzo wielu wzorów: od imitacji drewna, przez imitację kamienia czy płytek po różnego rodzaju geometryczne abstrakcje.

1. Odpowiedni zestaw narzędzi

Gwarancją dobrego i szybkiego wykonania jest odpowiedni dobór kilku prostych narzędzi:

 • miara lub dalmierz,
 • młotek gumowy,
 • drewniany klocek, który służy do ochrony krawędzi paneli podczas ich dobijania,
 • kliny dystansujące,
 • pilarka lub wyrzynarka, ewentualnie ręczną piłę do drewna, do docinania paneli,
 • nożyk do tapet, potrzeby do przycinania taśmy, folii i podkładu,
 • wyprofilowany, zagięty blaszany płaskownik, do dobijania paneli przy ścianie,
 • ołówek,
 • wiertarka pomocna przy mocowaniu przyściennych listew wykończeniowych.

Zobacz również: System Wolfcraft do układania paneli laminowanych

2. Prawidłowy pomiar pomieszczenia i wyliczenie ilości paneli

Po wyborze rodzaju i wzoru paneli przystępujemy do dokładnego pomiaru pomieszczeń. Do ogólnej powierzchni wszystkich podłóg dodajemy od 5 do 10% zapasu. Przyjmujemy zasadę, że im więcej nierówności ścian oraz elementów prostopadłych do podłogi (ościeżnice, słupy, rury) tym większy przyjmujemy zapas. Na rys. przedstawione są szkice dwóch pomieszczeń o tej samej powierzchni.

Dla pierwszego pomieszczenia możemy spokojnie przyjąć zapas 5% dla drugiego zdecydowanie 10%. W sytuacji, gdy ściany w pomieszczeniach nie trzymają kątów prostych, warto jest dodać kolejne 5%.

3. Odpowiednie podłoże

Musimy pamietać, że podłoga z paneli to tzw. „podłoga pływająca". Nie jest związana z podłożem dlatego należy zadbać o to, żeby było ono płaskie, suche, nośne, czyste i twarde. Jeśli kładziemy panele na posadzkę betonową, wszystkie nierówności o wysokości/głębokości 2-3 mm należy zeszlifować lub wypełnić masą szpachlową. Dokładnie odkurzone powierzchnie pokrywamy następnie gruntem, który wzmocni podłoże.

Jako podłoże mogą nam też służyć stare posadzki ceramiczne, drewniane lub z PVC. Warunkiem ich pozostawienia jest ich dobre związanie z podłożem i równość. Należy tez wziąć pod uwagę czy nie podniesiemy wówczas poziomu podłogi na tyle, że nie będziemy mogli zgrać powierzchni podłóg we wszystkich pomieszczeniach lub będziemy zmuszeni do zbędnego przycinania drzwi.
Dopiero na odpowiednio przygotowanym podłożu możemy układać folię paroizolacyjną (na zakładkę) lub/i podkład pod panele (na styk).

4. Przygotowanie paneli

Pamiętajmy, że panele są produktem wykonanym na bazie zmielonego i wtórnie utwardzonego drewna (laminowane i fornirowane) lub samego drewna. Mają więc właściwości higroskopijne i powinny powoli przystosować się do panującej w pomieszczeniu wilgotności i temperatury. Dlatego panele w paczkach powinny „leżakować" w pomieszczeniu, w którym będą montowane przynajmniej przez 2-3 dni. Dla zapewnienie im dostępu powietrza, rozcinamy folię opakowaniową.

5. Montaż paneli

Decydując się na samodzielny montaż paneli należy przestrzegać instrukcji producenta dołączonej do każdej paczki paneli oraz postępować zgodnie z kilkoma, wymienionymi powyżej zasadami.
Dodatkowo w czasie układania paneli pamiętajmy:

 • panele układamy równolegle do głównego źródła światła,
 • między panelami a wszystkimi elementami pionowymi zachowujemy szczelinę dylatacyjną
  (8–20 mm),
 • panele w poszczególnych rzędach montujemy „schodkowo" (przesunięcie krótszych boków względem siebie o ok. 40 cm),
 • listwy przypodłogowe mocujemy do ściany (nigdy do podłogi). 

Autor: ewk
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Ja z reguły po prostu decyduję się na usługi, które można znaleźć na parkiet.pl .
Damian, 29.09.2018, 23:55
Hello. I have checked your regiodom.pl and i see you've got some duplicate content so probably it is the reason that you don't rank hi in google. But you can fix this issue fast. There is a tool that creates articles like human, just search in google: miftolo's tools
LucyH, 15.05.2020, 18:37