Podłoga w sypialni. Wykładzina, deska czy panele laminowane

Wykładzina jest miękka i przyjemna, deska trwała, panel laminowany niezbyt kosztowny. Co wybrać? Podpowiada ekspert.
  • Wykładzina podłogowa

    Co może zaskoczyć, specjalista ze sklepów Komfort poleca także do sypialni użycie wykładzin dywanowych, ale z krótkim włosiem.

    sxc.hu

Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym przebywamy rzadziej niż w innych i nie chodzimy tam w ciężkim obuwiu. Wielu z nas po przebudzeniu chciałoby postawić bose stopy na miękkiej i przytulnej podłodze.

– Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie w sypialni wykładziny dywanowej, która zdecydowanie ociepli wnętrze i sprawi, że podczas chodzenia będziemy odczuwać miękkość i ciepło pod stopami – radzi Marta Budka ze sklepów Komfort.

Przy wyborze faktury wykładziny powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

  • rodzaj użytych włókien,
  • splot,
  • sposób cięcia.

Wykładziny do pomieszczeń o małym natężeniu ruchu, takich jak sypialnie, mogą być mniej wytrzymałe niż te z przeznaczeniem do holu czy salonu. Te o dużej wadze runa (1,5 kg/m2 i powyżej) zapewnią nam podłogę ciepłą i trwałą.

Do sypialni polecane są wykładziny welurowe, pętelkowe cięte lub shaggy o długim i gęstym runie.

Jak dbać o wykładziny dywanowe

Codzienna konserwacja podłogi ma duże znaczenie dla zachowania jej trwałości i estetycznego wyglądu oraz naszego zdrowia. Systematyczne odkurzanie wykładziny dywanowej sprawi, że będzie ona dłużej wyglądała jak nowa i w ten sposób łatwiej będziemy mogli usuwać z niej kurz i brud.

– Podstawową zasadą, o której musimy pamiętać, jest również niezwłoczne usuwanie wszelkiego typu zabrudzeń, które powstają na wykładzinie dywanowej – radzi Marta Budka. – Czas odgrywa tu decydującą rolę. Im szybciej to zrobimy, tym bardziej zwiększamy szansę na całkowite wywabienie plam.

Zobacz również: Usuwamy plamy z dywanów i wykładzin podłogowych. Poradnik

Ponadto ważne jest także, jakich środków do pielęgnacji wykładziny używamy.

Wykładziny typu shaggy mają długi włos, dlatego są znacznie trudniejsze w utrzymaniu niż wykładziny z krótkim włosem. Drobinki i kurz wchodzą bezpośrednio w głąb wykładziny. Ważne w czyszczeniu wykładziny z długim włosem jest jej systematyczne odkurzanie.

Drewno pod stopami w sypialni

Jeśli jednak nie jesteśmy fanami wykładzin dywanowych, możemy zastosować w sypialni podłogi drewniane. W sypialni nie muszą być one wykonane z najtwardszego drewna. Wybór kolorystyczny tych podłóg jest ogromny.

Możemy również położyć łatwe w montażu panele – do sypialni wystarczającą klasą ścieralność jest AC3. 

Podłoga w sypialni dla alergika

Co może zaskoczyć, przedstawiciel sklepów Komfort poleca także do sypialni użycie wykładzin dywanowych. Należy jednak pamiętać, że wykładzina nie może być wykonana z wełny, a jedynie z włókna sztucznego takiego jak poliamid, akryl lub polipropylen.

– Wiążą one kurz i alergeny, zatrzymując je na swojej powierzchni. Dzięki temu pyłki nie unoszą się w powietrzu tak bardzo, jak na panelach czy podłodze drewniane i możemy się ich łatwo pozbyć za pomocą odkurzacza. Ponadto wykładziny te są odporne na zużycie, a krótkie włosie sprawia, że wyjątkowo łatwo utrzymać je w czystości – przekonuje Marta Budka.

Warto przeczytać: Domowy sprzęt AGD ułatwia życie alergikom

Do czyszczenia wykładzin w sypialniach alergicy powinni używać odkurzaczy z filtrami HEPA lub ULPA, które nie tylko odfiltrowują zanieczyszczone powietrze z kurzu i drobnoustrojów, ale też uwiężą je w środku

W sypialni sprawdzi się podłoga z drewna. Ponieważ alergik nie może przebywać w pomieszczeniach, gdzie odbywa się cyklinowanie i lakierowanie, jeśli wybierze taki rodzaj podłogi, musi zainstalować ją przed wprowadzeniem się do mieszkania lub domu. Najlepiej, aby taka podłoga pokryta była naturalnym olejem lub lakierem wodorozcieńczalnym.

Na rynku są dostępne także wykończone podłogi drewniane i to jest dobra alternatywa dla podłóg wymagających cyklinowania.

Na podłogę drewnianą możemy położyć w sypialni dywan. Do materiałów, które nie powodują uczuleń należą: akryl, heat set, heat set frise, poliester, silikon, pianka poliuretanowa, włókna poliamidowe. Dywany takie powinny być wykonane na podkładzie z juty lub filcu. 

Przyjazna alergikowi jest także podłoga korkowa. Korek uzyskuje się z kory dębu korkowego. Świetnie pochłania dźwięki i jest ciepły w dotyku.

Zobacz również: Podłogi w pokoju dziecięcym. Jaki rodzaj wybrać? Poradnik 

Na rynku możemy też spotkać panele z atestem  PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego). Wykonane są one z naturalnych materiałów, nie wydzielają niebezpiecznych dla alergików oparów uczulających.

 

Autor: Edyta Hanszke
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Moja podłoga jest drewniana (siekierki). To sprawia, że sypialnia ma niepowtarzalny klimat, w którym łatwo o odpoczynek po pracy :)
szerafin, 26.09.2014, 08:22
ja jestem za panelkami, a ewentualnie obok łózka jakiś miękki dywanik ;) ja mam w sypialni dokładnie te salonyhoff. pl/uploads/media_items/wicanders-alaska-oak-1.750.450.s.jpg i jestem w nich zakochanaaaa <3
olabuj00, 20.04.2015, 15:27
miałam wykładzinę i jak dla mnie to koszmar, trudno utrzymac ją w czystosci przy dzieciach i kocie. Mam obecnie deskę drewnianą z artcore i jestem zadowolona nie zmieniłabym już jej na wykładzinę.
AgnieszkaGrzelaz, 17.01.2016, 17:15

Polecamy