Podłoga na ugiętym stropie. Jak sobie z nią poradzić? (ZDJĘCIA)

Powszechnym w starych budynkach problemem jest ugięcie drewnianych stropów. Dzieje się tak ze względu na znaczny ciężar wypełniającej strop warstwy izolacyjnej, czyli tzw. polepy.

Jeśli belki konstrukcyjne są zdrowe i nie wymagają wymiany (a z reguły tak jest, o ile strop nie był regularnie zalewany wodą) - usunięcie problemu nie jest trudne. Wystarczy zastąpić oryginalną polepę znacznie lżejszym materiałem. 

Zobacz: Fundamenty i stropy domu. Bezpieczeństwo i sposób wykonania elementów kluczowych dla konstrukcji domu 

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich warstw podłogowych i izolacyjnych i odsłonięcie konstrukcji stropu oraz tzw. ślepego pułapu. Jest to również najlepszy moment na ocenę stanu technicznego elementów konstrukcyjnych. Warto zwrócić uwagę szczególnie na miejsca oparcia belek w tzw. gniazdach w murze - to najbardziej narażone na uszkodzenia miejsca konstrukcji.

1. Belka stropowa
2. Listwy podtrzymujące deski ślepego pułapu
3. Deski ślepego pułapu - tzw. wsuwki
4. Polepa - oryginalna warstwa izolacyjna i główny sprawca omawianych problemów.
5. Deski podłogowe
6. Gniazdo belki

Czytaj: Podłogi winylowe o fakturze drewna - jak stworzyć iluzję doskonałą? (WIDEO, ZDJĘCIA) 

Na ślepym pułapie układamy folię o wysokiej przepuszczalności lub papier woskowany. Absolutnie nie wolno stosować w stropach drewnianych folii PE. Takie konstrukcje są wysoko paro przepuszczalne, więc jakikolwiek element zatrzymujący w nich wilgoć spowodowałby bardzo szybkie zawilgocenie konstrukcji i korozję biologiczną. Na tak przygotowany podkład wysypujemy wypełnienie - na przykład keramzyt. Jest on znacznie lżejszy od oryginalnej polepy a jednocześnie doskonale izoluje zarówno akustycznie jak i termicznie.

1. Oryginalne elementy stropu drewnianego
2. Folia o wysokiej paro przepuszczalności lub papier woskowany
3. Keramzyt
4. Podkładka gumowa lub filcowa pod legary - izolacja akustyczna.

To też cię zainteresuje: Co zrobić by powierzchnia podłogi była miękka i ciepła? Zastosuj folię do wykładzin (ZDJĘCIA, WIDEO) 

Kolejnym krokiem jest położenie legarów i warstwy podłogowej. Legary to z reguły elementy drewniane o wymiarach 4x6 lub 6x6cm. Ich rozstaw uzależniony jest od dwóch rzeczy: po pierwsze od grubości wybranej płyty - np tej od MFP (maksymalne rozstawy w zależności od grubości płyty znaleźć można na stronie producenta), po drugie od jej wymiarów.(łączenia krótszych boków płyty zawsze powinny wypadać nad legarem). Pamiętać należy również, aby w żadnym wypadku nie mocować rusztu pośredniego (legarów) do belek stropowych. Powinny one swobodnie leżeć na przekładkach izolujących.

Do łączenia płyt z legarami należy używać gwoździ lub wkrętów o długości przekraczającej 2,5x grubość użytej płyty. Odległości między gwoździami na podporach skrajnych nie mogą przekraczać 15cm, a na pośrednich 30cm. Minimalna odległość gwoździa od krawędzi płyty nie może być mniejsza niż 1cm a od narożnika 2,5cm.

KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ŻEBY ZOBACZYĆ WIĘCEJ

Warto wiedzieć: Co jest ważne przy wyborze idealnej podłogi do mieszkania lub domu? 

1. Poszycie płytą (np. tą od MFP)
2. Oryginalna konstrukcja stropu
3. Przestrzenie między belkami wypełnione keramzytem
4. Podkładka gumowa lub filcowa pod legary - izolacja akustyczna.
5. Legary
6. Przekładka filcowa - izolacja akustyczna. 

Autor: Ewa Wieczorska
Współpraca: MFP
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

wszystkie rzeczy potrzebne do zrobienia porzadnego stropu znajdziesz http://www.castorama.pl/katalog-produktow/materialy-budowlane/plyty-i-dr...
Bartek, 01.12.2014, 04:07