Moda na nietypowe formaty płytek ceramicznych

Trendy w płytkach ceramicznych idą w kierunku wykorzystywania wielkich formatów oraz mozaiki. Ich wybór decyduje o nowoczesnym wyglądzie okładziny ściennej lub podłogowej.
 • Mozaika w łazience

  Mozaika w łazience

  Selena SA
 • Połączenie płytek wielkoformatowych z mozaiką

  Połączenie płytek wielkoformatowych z mozaiką

  Selena SA

W aranżacji ścian i podłóg łazienek, kuchni czy przedpokojów najbardziej popularne jest wykorzystywanie płytek ceramicznych. Jednak najpopularniejszy do tej pory wymiar standardowy 30 x 30 cm jest coraz częściej zastępowany płytkami o bardzo małych lub bardzo dużych formatach. Wybierając jednak nietypowe kształty należy większą uwagę zwrócić na dobór kleju do mocowania płytek.

Warto przeczytać: Jak za pomocą mozaiki szklanej niedrogo odnowić łazienkę. Poradnik 

Moda na nietypowe formaty płytek sprzyja tworzeniu ciekawych aranżacji. Na rynku dostępne jest kilkadziesiąt różnych rozmiarów – od 1 cm (tzw. mozaika) do 120 x 120 cm (megapłytki) – które można zestawiać w dowolne wzory. W nowoczesnych projektach wnętrz łazienek, kuchni czy salonów płytki wielkoformatowe łączy się z małymi (np. gres wielkiego formatu z mozaiką) uzyskując w ten sposób niezwykłe efekty.

Płytki ceramiczne wielkiego formatu - rozmiar XXL

Nowoczesne aranżacje wnętrz charakteryzują się prostotą kompozycji, dlatego projektanci coraz chętniej sięgają po płytki wielkoformatowe. Decydując się na takie rozwiązanie należy pamiętać, że bardzo istotną rolę przy montażu dużych płytek odgrywa właściwie dobrana zaprawa klejąca. Jej zadaniem jest wyeliminowanie ryzyka powstawania pustych przestrzeni pod płytką ceramiczną, a tym samym całkowite wypełnienie tej powierzchni. Do tego celu stosuje się kleje o właściwościach tiksotropowych i takich które sprawiają, że pod wpływem docisku klej sam rozpływa się pod płytką, równomiernie wypełniając przestrzeń pod nią Tego typu produkty klejące zabezpieczają płytki przed pękaniem oraz wykruszaniem się ich fragmentów.

Należy podkreślić, że wbrew pozorom płytki duże (o szerokości boku powyżej 50 cm) wymagają większej staranności podczas układania niż te mniejsze. Ponadto są też trudniejsze w obróbce. Wielkość płytek narzuca także szerokość spoin. W tym przypadku obowiązuje zasada – im większe elementy, tym spoina powinna być szersza.

Mozaika, czyli płytki w rozmiarze XS

Obecnie panuje moda na najróżniejsze mozaiki ceramiczne z masy gresowej, metalowe (z aluminium, brązu, miedzi w postaci metalowych blaszek naklejonych na mozaikę ceramiczną), czy z macicy perłowej. Mozaika ułożona na podłodze, ścianach, jako ozdobne wstawki w oprawach luster czy artystyczne ornamenty, nadaje każdemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Płytki w rozmiarze XS chętnie wykorzystywane są także na powierzchniach łukowych (np. na obudowie zaokrąglonej wanny), ponieważ bardzo dobrze układają się na krzywiznach. Szeroki wybór produktów (o różnych kształtach: prostokątów, trójkątów, wielokątów, kół i pierścieni połączonych w „plastry") pozwala zrealizować najśmielsze pomysły aranżacyjne.

Przy wyborze mozaiki należy pamiętać, że do jej przyklejenia wskazane jest użycie kleju o zwiększonej przyczepności i elastyczności. Układa się ją podobnie jak glazurę, przy czym praca wymaga dużej dokładności, ponieważ kładzie się ją na cienką warstwę zaprawy klejącej. Mozaikę szklaną bądź z kamienia naturalnego należy kleić za pomocą klejów dedykowanych do tego typu materiałów.
Ważnym zagadnieniem związanym z układaniem mozaiki na dużych powierzchniach jest to, by fuga pomiędzy poszczególnymi klastrami mozaiki była dokładnie taka sama, jak pomiędzy poszczególnymi kostkami mozaiki.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Selena SA
Wideo
 • Układanie glazury nie jest trudne. Zobacz jak się przygotować i ułożyć glazurę nie popełniając błędu.
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Im bardziej nietypowe tym droższe... A przyjdzie mi takie cudaki układać to człowieka szlag trafia... Ale co by nie mówić ładnie to się prezentuje
Anonim, 14.04.2011, 15:18
Od kiedy to iż klej jest tiksotropowy oznacza że wypełnia płytke w całości?
Ja do tej pory myślałem że oznacza to zmniejszony spływ ze ściany:)
Od jakiegoś roku czasu coraz mniej czytam Nowiny - jakość artykułów jest tragiczna!
Anonim, 15.04.2011, 08:04
Chyba najbardziej oryginalne kafelki jakie widziałam na polskim rynku ma sklep Mozaikowe: https://www.mozaikowe.pl/, choć pewnie nie każdy się na coś takiego porwie. Niemniej trzeba przyznać, że nie idą na łatwiznę i starają się zaproponować coś innego niż sztampa w marketach budowlanych.
Nelly, 13.08.2015, 13:10