Korek na podłodze - w mieszkaniu robi się cieplej i ciszej

Korek na podłogę jest bardzo ciekawą alternatywą dla paneli i desek podłogowych. Korek jest materiałem elastycznym. Ma naturalne właściwości izolacyjne: akustyczne i termiczne.
 • Podłoga korkowa w salonie

  Różnorodna kolorystyka i ciekawa faktura podłóg z korka sprawia, że pasują one do różnych aranżacji. Wyglądem mogą przypominać też inne dostępne na rynku materiały podłogowe, takiej jak: drewno, skóra lub kamień.

  Tolrys
 • Podłoga z korka w łazience

  Korek sprawdza się również w pomieszczeniach narażonych na działanie wody. Wszystko za sprawą właściwości tego tworzywa oraz jego odpowiedniego przygotowania.

  Dekorian
 • Podłoga z korka

  Podłoga korkowa jest cieplejsza niż bardzo popularne panele laminowane.

  Edyta Hanszke
 • Salon z podłogą z korka

  Korek to trwała, miękka i ciepła podłoga.

  Dekorian

Korek kojarzymy albo z zatyczką do dobrych win (te tańsze coraz częściej są zatykane zakrętkami lub sztucznymi korkami), albo z podkładkami na stół, o których trwałości niewiele dobrego można powiedzieć. 

Tymczasem korek na podłogę, choć pozyskiwany z tego samego źródła jest tak przygotowany, że nie powinniśmy się obawiać o jego kruszenie. Jest on bowiem prasowany, a na wierzchu utrwalany warstwą lakieru. 

– Korek jest twardy, ale na tyle sprężysty, że parokrotnie uratowałem kubki spadające ze stołu, oczywiście niechcący – pisze zwolennik korka na jednym forum budowlanym.

Zobacz również: Jak wygłuszyć ścianę w mieszkaniu

Podłoga korkowa w postaci paneli lub parkietu

– Panele korkowe przypominają w budowie panele laminowane. Składają się z trzech warstw: podkładu korkowego o grubości 1–2 mm, płyty HDF z klikiem montażowym oraz dekoru korkowego. W sumie panele korkowe mają grubość 11 mm – wyjaśnia Daniel Dobrzański, z firmy i-korek.pl. Układa się je tak jak panele laminowane, łącząc jeden z drugim. Jest to tak zwana podłoga pływająca.

Parkiet korkowy (wykonany z samego korka o grubości 4 mm) to płyty, które mocuje się do podłoża (najlepiej betonowego) za pomocą kleju.

Ile kosztuje korek na podłogę

Panel korkowy kosztuje od 85 do 150 zł za metr kwadratowy, a parkiet – od 52 do 110 zł za mkw. Ścieralność paneli z korka w skali podawanej dla paneli laminowanych mieści się w klasie AC3–AC5.

Przeczytaj równieżPodłogi z korka: miękkie, ciepłe, ciche 

Gdzie podłoga z korka?

Podłogi korkowe najlepiej spisują się w sypialniach, pokojach dziecięcych, salonach. Jeśli montujemy go w przedpokoju czy kuchni, musimy pamiętać, że lakierowana powierzchnia szybciej się zużyje i taka podłoga będzie wymagała częstszych renowacji. 

Ale kolejna rzecz, która odróżnia korek od paneli, to właśnie możliwość odnowienia takiej podłogi. Jak zapewnia ekspert może to wykonać każdy z nas: ścierając warstwę lakieru i nakładając nową. – Ważne jest, aby podczas użytkowania podłogi korkowej nie dopuścić do zupełnego zdarcia lakieru i naruszenia warstwy dekoracyjnej korka, bowiem wówczas konieczne będzie szpachlowanie ubytków, a to już trudno ukryć pod przezroczystym lakierem – tłumaczy Daniel Dobrzański.

Dodaje on, że znane są także przypadki montowania parkietu z korka w łazienkach. Jednak korek wymaga wówczas dodatkowego zabezpieczenia lakierem, aby nie doszło do zamoczenia takiej podłogi.

Korek ma naturalne właściwości izolacyjne: zarówno akustyczne, jak i termiczne. Położony nawet w zimnym pomieszczeniu jest ciepły w dotyku, tak że z przyjemnością chodzi się po nim boso.

Zdania co do stosowania ogrzewania podłogowego pod korek są podzielone. Jedni uważają, że ponieważ jest on dobrym izolatorem, to nie warto montować pod nim "podłógówki". Inni twierdzą, że o ile warstwa korka nie jest w sumie grubsza niż 4 mm, to taki rodzaj ogrzewania można z powodzeniem montować pod korkową podłogą.

Dla miłośników paneli: Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli laminowanych

Na forach internetowych pojawiają się też opinie, że korek jest odporny na działanie grzybów i pleśni. Eksperci twierdzą, że jest idealnym materiałem na podłogę dla alergików, bowiem nie przyciąga on kurzu. – Niektórzy klienci wyrażają opinie, że korek pozytywnie wpływa na schorzenia reumatyczne i niweluje działanie żył wodnych – dodaje Daniel Dobrzański.

Wbrew pozorom, korek zachowuje swe właściwości przez wiele lat, nawet jeśli nie jest specjalnie impregnowany. Podłogę korkową łatwo też utrzymać w czystości – wystarczy użyć preparatów do podłóg lakierowanych.

Autor: Edyta Hanszke
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Następnym razem jak będę kłaść korek, to lekko zeszlifuję oryginalny lakier i polakieruję całość. U mnie też się zaczynało jak na zdjęciu nr 2-najpierw poszczególne płyty odznaczały się na rogach, a później na środku starł się lakier. Okropnie to wygląda. Gdyby od początku podłoga była polakierowana jako całość, to przynajmniej te brzegi płyt by się tak ohydnie nie odznaczały...
użytkowniczka korka, 01.03.2013, 15:36
Parkiet korkowy występuje również w wersji naturalnej i wstępnie lakierowanej. Po przyklejeniu takiego korka nakłada się na niego 2 lub 3 warstwy specjalnego lakieru do korka. Po polakierowaniu otrzymuje Pani podłogę odporna na zalania, zarysowania i przyjemną w dotyku. W razie pytań proszę o kontakt: galabialystok@wp.pl . Podłogę już istniejącą można również przeszlifować i odnowić lakierem, jeśli nie chce się jej zmieniać.
Gala, 08.03.2013, 16:39
Kłamstwo. Położyłem na podłodze 2 korki i wcale nie jest cieplej. Tylko się potykam jak idę do łazienki. Ciszej też nie jest, bo jak się potrąci korek to on grzechocze na parkiecie.
cranky, 02.03.2013, 15:29
Następnym razem radziłbym przykleić :).
Gala, 08.03.2013, 16:31
Od kilkunastu lat mam w całym mieszkaniu korek na podłodze. Tak zadecydowałam, bo mi się spodobał. Jest faktycznie ciepły - prze cały rok można chodzić boso, co lubią nie tylko dzieci. Ale żeby korek na parkiet, na to bym nie wpadła. Mój jest przyklejony do podłoża i o nic się nie potykam ani też nic nie grzechocze. Może na ten parkiet i korek jeszcze jakąś wykładzinę? a najlepiej wszystko zdjąć i założyć ogrzewanie podłogowe - wtedy będzie można na podłodze pranie suszyć ;-)
M R - J, 07.02.2016, 20:23
Ceny podłóg korkowych podane w artykule są cenami orientacyjnymi. Można znaleźć podłogi znacznie tańsze jak się trafi na promocje lub różnego rodzaju wyprzedaże. Jeśli ktoś poszukuje dobrego korka i dobrych cen to proszę o kontakt na email:galabialystok@wp.pl
Gala, 08.03.2013, 16:42
Też pochwalę podłogę korkową. Ciepła, lekko elastyczna, bardzo wygodna. My mamy Egen ze sklepu Kojak. Dodatkowy atut takiej podłóg to tłumienie hałasów a na tym bardzo nam zależało.
Kuczyński, 16.10.2016, 21:55
Ja właśnie rozważam, zakup takiej podłogi, ale też zastanawiam się nad podłogą drewnianą. W ArtCore przeglądając oferte spodobała mi się jedna korkowa, ładne odcienie można jej wybrać, ale czy ta podłoga jest praktyczna?
Leszczuk, 05.01.2017, 11:39