Kamień w domu. Z czym go łączyć

Jak efektownie komponować kamień, szkło i stal - ponadczasowe i bliskie naturze materiały dekoracyjne we wnętrzu radzi architekt wnętrz Izabela Włodarska.
  • Kamień wokół kominka połączony z drewnianą podłogą

    Kamień wokół kominka można wkomponować w drewnianą podłogę.

    RR Granity
  • Kamień i drewno w aranżacji wnętrza

    Jasne odcienie kamienia można połączyć z egzotycznymi gatunkami drewna.

    RR Granity

Sekret udanej aranżacji wnętrza tkwi w symbiozie materiałów, czasem różnego pochodzenia. Zadaniem architekta jest znaleźć zarówno „złoty środek" – surowiec, który stanie się łącznikiem pomiędzy różnymi stylizacjami, jak i „złotą proporcję" użytych materiałów.Z tego powodu sięga się po sprawdzone, naturalne surowce jak np. kamień. Dzięki uniwersalnej urodzie nie jest on tylko jednosezonowym trendem wnętrzarskim.

Za pomocą niepowtarzalnych marmurów, granitów czy trawertynów w połączeniu z drewnem, szkłem czy stalą, można stworzyć wyjątkowe elementy dekoracyjne i ekskluzywne wnętrza. 

Kamień i drewno

– Szukając harmonii w projekcie między tymi materiałami, skupiam się przede wszystkim na ich rysunku i fakturze. Wybierając wyrazisty, bogaty wzór marmuru sięgam po drewno w kolorze zbliżonym do najciemniejszej żyły, widniejącej na rysunku kamienia – mówi architekt wnętrz Izabela Włodarska.

Ciepłe, przetykane barwnymi pigmentami kamienie łączy z jasnym drewnem, a jasnokremowe odcienie kamienia z egzotycznymi gatunkami, m.in. Merbau lub wyrazistym Palisandrem. Takie połączenia powodują, że kamień nabiera elegancji,a drewno zyskuje piękną oprawę.

Uzyskane z nich kompozycje, zarówno w rustykalnym, klasycznym wnętrzu, jak i bardzo nowoczesnym apartamentowcu akcentują związek człowieka z przyrodą.

Nie ma jednak, co ukrywać, że kamień w domu to drogi materiał. Zdecydowanie tańsze rozwiązanie to płyty imitujące kamień

Kamień i szkło

Połączenie szkła z kamieniem nadaje projektom oryginalny wyraz. Tego typu zestawienia architekt proponuje zwolennikom nowoczesnych, przestronnych wnętrz. Szkło, zwłaszcza w połączeniu z granitem czy marmurem pozwala „odciążyć" aranżacje.

Przejrzyste tafle nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie ale i weryfikują ramy tradycyjnych aranżacji. Kamień z kolei, szczególnie ten o naturalnych odcieniach szarości i bieli podkreśla kruchość i transparentność szklanej konstrukcji.

Zobacz również: Płytki ze szkła z efektem 3D

Krystaliczne, strukturalne lub matowe szkło skomponowane z polerowanym lub antykowanym kamieniem stwarza wiele możliwości aranżacyjnych,zarówno w kuchni, hallu, salonie, ale także przydomowych tarasach i ogrodzie.

Kamień i stal

Ten duet doskonale sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach, gdzie prym wiodą geometryczne formy i uniwersalne materiały. Chłodna stal „stłumi" monumentalny wyraz kamienia i urozmaici stylizację pomieszczenia. – Z kolei, dzięki ciepłym złocistym marmurom stalowe elementy aranżacji wyglądać będą bardzo elegancko i nowocześnie – podpowiada architekt wnętrz Izabela Włodarska.

Autor: Edyta Hanszke
Współpraca: RR Granity
0komentarzy

Polecamy