Jak układać i dbać o laminowane panele podłogowe. Poradnik

Panele laminowane są bardzo popularne. Powodów jest kilka: ładnie wyglądają, są trwałe (jeśli nie wybieramy najtańszych), praktyczne i łatwe do utrzymania w czystości. Ponadto montaż paneli jest prosty i szybki. Do wyboru mamy kilkadziesiąt różnych wzorów i kolorów paneli laminowanych.
 • Panele laminowane w salonie

  Panele laminowane mogą do złudzenia przypominać podłogę drewnianą.

  Quick-Step
 • Podłoga laminowana w łazience

  Wodoodporna podłoga laminowana sprawdzi się w łazience i kuchni. Dzięki takim panelom po wyjściu z wanny lub spod prysznica będziemy stąpać po ciepłych panelach, a nie zimnych płytkach.

  Quick-Step
 • podłogi laminowane

  Odpowiednio zadbane laminowane panele podłogowe odwdzięczą się nam atrakcyjnym wyglądem przez długi czas. Panele laminowane nie muszą imitować drewna.

  Witex
 • Panele laminowane w kuchni

  Decydując się na panele laminowane w kuchni, warto zainwestować w panele wodoodporne.

  Quick-Step
 • Aranżacja salonu z podłogą laminowaną

  Nowoczesne panele laminowane wiernie oddają wygląd naturalnego materiału, jakim jest drewno, ale są łatwiejsze w utrzymaniu czystości dobrej kondycji podłogi. To cenna cecha, szczególnie gdy w domu urzędują małe dzieci.

  Quick-Step
 • Panele laminowane w pokoju dziecka

  Quick-Step

Laminowane panele podłogowe z racji swych walorów użytkowych, estetycznych i cenowych są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych na podłogi w domach i mieszkaniach.

Warto zobaczyć: Poradnik z filmem o samodzielnym montażu paneli laminowanych

Niekwestionowaną zaletą jest łatwość montażu, która wielokrotnie skłania do ich samodzielnego układania, bez potrzeby zatrudniania drogich fachowców.

Jak samemu położyć panele laminowane

Przed zabraniem się do pracy, dobrze jest jednak zapoznać się wcześniej z zasadami ich prawidłowego montażu, gdyż tylko taki zapewni komfortowe użytkowanie oraz zapobiegnie powstawaniu niechcianych defektów.

Prace rozpocząć należy od właściwego przygotowania podłoża, które powinno być twarde i pozbawione większych nierówności, mających wpływ na stabilność podłogi. Całą powierzchnię, na której ułożone zostaną panele pokrywamy folią polietylenową (nie kłaść na podłożach drewnianych), zabezpieczającą panele przed szkodliwym działaniem wilgoci. Pasy folii powinny zachodzić na siebie minimum 20–30 cm, a przy ścianach wystawać 5–10 cm w górę.

Następnym krokiem jest ułożenie warstwy pośredniej, najlepiej z wykorzystaniem maty lub paneli wyciszających. Warstwa ta zapewni doskonałą akustykę, a przy tym zniweluje ewentualne nierówności oraz dodatkowo ociepla podłogę. Jeśli układamy matę, dobrze jest ją rozwijać w miarę stopniowo – nie więcej niż potrzeba do ułożenia 5–10 rzędów paneli, by jej nie uszkodzić. Wśród materiałów na podkład pod panele są: pianka polietylenowa (najsłabsze rozwiązanie, bo z czasem ulega spłaszczeniu), korek naturalny, płyty ekologiczne (arkusze z rozdrobnionego i sprasowanego drewna), polistyren ekstrudowany XPS.

Dowiedz się więcejWybieramy podkład pod panele podłogowe

Po takim przygotowaniu można spokojnie przystąpić do prac finalnych, pamiętając by podłogę laminowaną układać tzw. metodą pływającą, bez trwałego przymocowania do podłoża. Należy też pamiętać o odpowiednim dociąganiu paneli, by nie zaczęły się rozchodzić, gdy zaczniemy użytkować podłogę (profesjonalny przyrząd dociągający panele podczas układania kosztuje ok. 70 złotych).

– Przy każdym stałym przedmiocie, ścianach lub futrynach, należy zostawić 10-cio milimetrową przestrzeń. Szczeliny dylatacyjne pozwolą na naturalną pracę paneli i zapobiegną wypaczeniu się desek – radzi Grzegorz Mazur z firmy Witex.

Przeczytaj również: Podłogi lakierowane, woskowane, olejowane

Na atrakcyjny wygląd naszej podłogi wpływ ma również kierunek montażu paneli. Należy je bowiem ułożyć równolegle do źródła światła, najlepiej w stronę okna, tak by padające promienie podkreślały dekor oraz strukturę. W długich i wąskich pomieszczeniach ułożenie wzdłuż dłuższego boku pozwoli uzyskać nie tylko ciekawą optyką, ale wpłynie także na stabilność podłogi.

Klucz do nieskazitelnego wyglądu – jak dbać o panele laminowane

Oferowane na rynku panele cechują się coraz większą wytrzymałością na uszkodzenia i wodoodpornością, mimo to do utrzymania ich atrakcyjnego wyglądu wymagana jest odpowiednia pielęgnacja.

Podstawowym błędem popełnianym podczas czyszczenia podłóg laminowanych jest używanie zbyt dużej ilości wody, która powodować może ich pęcznienie. Pierwszym krokiem powinno być odkurzenie podłogi z użyciem miękkiej końcówki odkurzacza, a następnie umycie jej lekko wilgotnym mopem lub miękką szmatką. Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać samej wody, natomiast raz na jakiś czas dobrze jest wyczyścić panele z wykorzystaniem specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego do podłóg laminowanych.

Kłopotliwe plamy z tłuszczu, farby, kleju, czy też ślady gumowych podeszw butów w miarę możliwości należy usunąć jak najszybciej za pomocą specjalnego płynu do czyszczenia laminatu, w ten sposób unikając powstania odbarwień i nieestetycznych plam.

Zobacz też: Jak dbać o podłogi z drewna

Żeby nie porysować podłogi, należy pamiętać o tym, że musimy zabezpieczyć nogi znajdujących się w mieszkaniu mebli. Nogi krzeseł czy stołu najlepiej podkleić filcowymi podkładkami, a w fotelach obrotowych zastosować rolki miękkie typu W lub użyć mat podkładowych.

Wpływ na wygląd podłogi mają nie tylko zabrudzenia, czy rysy, ale również panująca w mieszkaniu wilgotność i temperatura. Przy ogrzewaniu podłogowym maksymalna temperatura warstwy wierzchniej nie powinna przekraczać 28°C, natomiast wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach, w których ułożone są panele podłogowe powinna być na poziomie 55–65 proc.. Musimy na to zwrócić szczególną uwagę w okresie grzewczym stosując nawilżacze powietrza, aby zapobiec powstaniu nieestetycznych szczelin.

Autor: Edyta Hanszke
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

moze jeszcze tutorial na temat ukladania dachowek i mieszania zaprawy?
nie badzcie smieszni. od tego sa ludzie, nie zabierajmy im pracy. prawdopodobnie i tak je zle poloza i material pojdzie na marne.
---, 09.12.2011, 22:52
A dlaczego nie położyć paneli samemu? do tego nie potrzeba studiów technicznych. Wolę to zrobić sam niż zlecić to jakiemuś partaczowi i jeszcze za te partactwo zapłacić.
erpe, 11.12.2011, 16:07
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this
piece of writing i thought i could also create comment due to this sensible piece of
writing. My webpage - www, seriale-asd.pl,
IP, 28.10.2018, 12:02
Joe Bonamassa is a famous country singer, so don't miss the possibility to visit Joe Bonamassa concert tickets 2018
Cliffwaync, 02.11.2018, 20:14
Tech N9ne is a famous rap singer, so don't miss the possibility to visit Tech N9ne 2018
MelvinMub, 04.11.2018, 23:46
If you are looking for the most qualified DJI quadcopter, look at the http://djibestdrones.com
DavidScops, 24.11.2018, 12:30
Elton John is my favourite piano musician of all time. Elton fans, let's unite at https://www.facebook.com/Elton-John-Tour-Tickets-Concerts-219000645159063/! Full list of Elton John Concerts in the USA and Canada!
Georgejouby, 15.01.2019, 21:15
Interested in HARD ROCK? How about Kiss band? They are on a tour now all across USA. Visit https://giochidelle7frazioni.it/2017/04/18/conferenza-stampa/ to know more about KISS tickets in 2019.
KimesdarHorn, 08.02.2019, 04:52