Gres nieszkliwiony. Staranne fugowanie płytek

Płytki gresowe to dobry materiał do wykańczania posadzek. Jednak spoinowanie nieszkliwionych płytek gresowych wymaga dużej ostrożności i staranności, w przeciwnym razie na płytkach mogą powstać plamy i zabrudzenia niemożliwe do usunięcia.
  • Fugowanie płytek gresowych

    ATLAS
  • Posadzka z gresu nieszkliwionego

    Shutterstock

Gres nieszkliwiony (zwany również technicznym), o naturalnej matowej powierzchni, cechuje się bardzo wysoką twardością (9 stopień w skali Mohsa), odpornością na ścieranie, wytrzymałością i trwałością. Jest to efekt zastosowanej technologii produkcji. Płytki gresowe są jednorodne w całej swej strukturze. Charakteryzują się zwartą strukturą i brakiem porowatości w masie. Gres techniczny najczęściej wykorzystywany jest na balkony, tarasy i schody. Nawet, jeśli jego powierzchnia się wytrze, to nie zmienia on swojej barwy i wzoru. Sprawia

Próba przed przystąpinieniem do fugowania
Wykonanie próbnego spoinowania ma wykazać, czy fugę po wyschnięciu będzie można usunąć z płytek. W tym celu należy rozrobić z wodą niewielką ilość fugi (zachowując właściwe proporcje, podane przez producenta na opakowaniu) i nanieść na niepotrzebny kawałek płytki. Po całkowitym wyschnięciu fugi, należy przeprowadzić próbę jej usunięcia.

Jeżeli uda się to zrobić z łatwością, to znaczy, że próba wypadła korzystnie i nie będzie problemu z usuwaniem fugi z gresu ułożonego na podłodze. Nie trzeba wtedy stosować specjalnych zabezpieczeń i można fugować gres nieszkliwiony tak samo, jak płytki szkliwione.

Staranne i ostrożne spoinowanie nieszkliwionych płytek gresowych
Jeżeli po usunięciu fugi na płytce, poddanej próbie, pozostaną zabrudzenia lub smugi, należy liczyć się z tym, że podobne problemy wystąpią na podłodze. W takim przypadku fugowaniu należy poświęcić znacznie więcej uwagi i zachować przy tej czynności szczególną ostrożność. Aby efekt pracy był w pełni satysfakcjonujący, najlepiej zastosować się do jednej (lub kilku równocześnie) niżej podanych zasad.
Fugę układamy w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu zabrudzić nią
płytkę.

Nadmiar fugi należy usunąć zaraz po nałożeniu (przed wyschnięciem).
W przypadku płytek chłonnych, zabezpieczamy (impregnujemy) je środkami przeznaczonymi do tego celu, np. emulsją Atlas Delfin. Przed zabezpieczeniem płytki środkami tego typu zaleca się również wykonanie próby na innej płytce. Jeżeli środek zabezpieczający nie zostanie przez nią wchłonięty, tylko utworzy na powierzchni powłokę (błonę), należy zrezygnować z tego typu zabezpieczeń.
Fugę dobieramy kolorystycznie do płytek, tak aby nawet po ewentualnym ich zabarwieniu plamy nie były widoczne.

Istnieje również sposób polegający na oklejaniu płytek w taki sposób, aby nie miały kontaktu z fugą podczas wypełniania spoin. Jest to metoda bardzo pracochłonna, dlatego poleca się ją szczególnie cierpliwym.

Usuwanie plam i zanieczyszczeń z płytek
W sytuacji, gdy płytka została zanieczyszczona i zaplamiona, można użyć np. środka Atlas Szop. Służy on do usuwania nawet starych pozostałości, zabrudzeń i nalotów po różnego rodzaju zaprawach budowlanych (cementowych i wapiennych). Nadaje się także do zmywania osadu, brudu i plam powstałych z minerałów zawartych w wodzie oraz rdzy. Należy stosować go jednak ostrożnie, tak aby nie miał kontaktu z fugą w spoinach, gdyż spowoduje jej odbarwienie lub uszkodzenie.

Klej odpowiednio dobrany do płytek
Zaprawy do przyklejenia płytek gresowych powinny charakteryzować się zwiększoną przyczepnością. Kleje z tej grupy mają w składzie większą ilość żywic proszkowych, odpowiedzialnych za elastyczność. W przypadku klejenia podłogowych okładzin wielkoformatowych na zewnątrz, szczególnie ważną własnością kleju jest jego samorozpływność. Umożliwia ona całkowite wypełnienie przestrzeni między płytką podłogową a podłożem. Zapobiega to gromadzeniu się w nich pary wodnej, a w efekcie pękaniu okładziny. 

Autor: mk
Współpraca: Krzysztof Milczarek
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Robiliśmy z kolegą dwie sale w szkole na gresie technicznym najpierw fugowaliśmy atlasem niestety nie zrbiliśmy próby i mieliśmy zonka w postaci zabrudzeń które [potem przesz trzy dni czyściliśmy najróżniejszymi sposobami ale itak drobne ślady zostały . Zasięgnęliśmy porad od innych zmieniliśmy fugę na kerakola zrobiliśmy próbę na trzech płytkach zasmrowując je całei zostawiając do całkowitego zaschnięcia. Płytki zmyliśmy nie zostało ani śladu więc uradowani wzięliśmy się za fugowanie wcześniej dla pewności zasmarowując płytki delfinem( czego przy gresach technicznych raczej się nie robi ale mieliśmy jeszce w pamięci trzy dni szorownia). Ja fugowałem a niedługo po mnie kumpel ścierał już fugę tak aby nie dopuścić do zaschnięcia. Kiedy już skończyliśmy i płytkii zmyliśmy na czysto to nas szlag trafił. Płytki były w smugach pomimo zabezpieczenia delfinem i zmywania na bieżąco. Wniosek był potem jeden te gresy ciągna pigment z fugi porzez ranty wtedy pozostają smugi wzdłuż boków płytek których za cholerę nie da się doczyścić.
Patyk, 10.08.2013, 20:29
Chłopy bierzecie się za taką robotę, smugi pozostały po delfinie.
Ja na tarasie kilka lat temu zabezpieczyłem Atlasem delfin i nie mogę doczyścić smugi.
Fachowiec powiedział,ze nigdy tego na taras nie jet paro-przepuszczalny.
Szukam dobrego impregnatu w tym chaosie reklamy trudno znaleźć, może ktoś ma doświadczenie czym szczyścić smugi po delfinie i czym należałoby zaimpregnować.
Kazik, 17.09.2013, 13:35
Firmom sprzatającym specjalizującym się w doczyszczaniu pobudowlanym proponujemy zawsze dwufazową technologię czyszczenia gresu: kwasowo-zasadową. Kwas usunie zabrudzenia mineralne, zasada trudnozmywalne (pozostałe zabrudzenia).
GrupaPSC, 21.05.2016, 08:07