Deski podłogowe i panele laminowane: porównanie obu rozwiązań

Osobom urządzającym dom i mieszkanie towarzyszy dylemat, co wybrać na podłogę: panel laminowany czy naturalne drewno. Nie tylko cena obu produktów przesądza o wyborze.
 • Panele laminowane Jesion Havana

  Panele laminowane w kolorze jesionu

  Kronopol Sp. z o.o.
 • Panele laminowane Dąb Malaga

  Panele laminowane w kolorze dębu

  Classen
 • Panele laminowane Dąb Magnus

  Panele laminowane w kolorze dębu

  Kronopol Sp. z o.o.
 • Drewniana podłoga Tali Sipadan Molti

  Drewniana podłoga

  Barlinek SA
 • Deska podłogowa Young

  Deska ta wykonana jest w 100% z naturalnego drewna pokrytego bezpiecznymi lakierami.

  Barlinek SA
 • Podłoga drewniana z bambusa skręcanego

  W kuchni i jadalni sprawdzą się gatunki drewna twardego i wytrzymałego. Jednak musimy liczyć się z tym, że intensywne użytkowanie podłóg drewnianych powoduje, że na podłodze pojawiają się widoczne uszkodzenia. Jest to naturalne zjawisko, którego ciężko uniknąć. Jednak nie stanowi to wady podłogi drewnianej, a wręcz przeciwnie dodaje jej szlachetności

  Kopp
 • Deska podłogowa La Rambla

  Deska podłogowa

  Barlinek SA

Czym jest deska podłogowa, a czym panel?

Deska jako produkt z litego drewna – jednowarstwowa lub klejona, najczęściej z trzech cieńszych warstw posiada wszystkie cechy tego materiału: wygląd, strukturę. Jest naturalna i ciepła.
Panel jest produktem drewnopochodnym składającym się z czterech warstw z różnych materiałów o odmiennych właściwościach. Choć w 80% składa się z drewna, to przeciwnicy i tak twierdzą, że do naturalności mu daleko.

Zobacz również: Laminowane panele podłogowe: na co zwrócić uwagę przy ich wyborze 

Walory estetyczne

Naturalne drewno jest piękne. Bez dwóch zdań. Jego zwolennicy przekonują, że żaden panel nie może się z nimi równać. I pewnie zadeklarowanego wielbiciela naturalnego drewna nie przekona laminat. Jednak i technologia produkcji produktów drewnopochodnych się rozwija i na rynku dostępnych jest już wiele rozwiązań, które upodabniają je do litego drewna w taki sposób, że na pierwszy rzut oka nie widać różnicy. Dają też o ogromne możliwości aranżacji: spośród setek dostępnych na rynku wzorów z łatwością można wybrać odpowiedni zarówno do wnętrza w stylu klasycznym, jak i bardzo nowoczesnego.

Sposób montażu

Do niedawna był to koronny argument przemawiający na korzyść paneli – bezklejowa konstrukcja podłogi pływającej pozwala na szybkie i czyste ułożenie na podstawie instrukcji. Nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z tym poradzić. Producenci rywalizują z sobą na tym polu, opatentowując zamki coraz łatwiejsze w obsłudze.

W porównaniu z wymagającą klejenia podłogą drewnianą laminaty zdobywały mocny punkt, z czasem jednak również producenci trójwarstwowych desek drewnianych wprowadzili konstrukcję umożliwiającą samodzielne bezklejowe ułożenie podłogi pływającej. Panele za to nadal dzierżą palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o ilość rozwiązań w zakresie zamków. Polscy producenci podłóg drewnianych stosują dwa rodzaje zamków: barlock oraz 5GS. Ten drugi, nowocześniejszy i bardziej solidny jest też łatwiejszy w obsłudze. W obu metodach jednak musimy najpierw zaczepić krótsze boki, a następnie cały pas doczepić do poprzednio ułożonego, podczas gdy stosowany w panelach zamek typu G5 daje możliwość dowolnego łączenia.

Niektórzy fachowcy od wykończenia wnętrz wskazują na jeszcze jedną zaletę podłogi drewnianej: deski można ułożyć bezpośrednio na legarach, między którymi znajdzie się izolacja z wełny mineralnej, bez konieczności montowania płyt OSB. Z kolei wybierając montaż na klej, unikamy konieczności dylatacji pośredniej w większych pomieszczeniach.

Trwałość podłogi

Producenci obu rodzajów podłóg usiłują nas przekonać, że to właśnie proponowane przez nich rozwiązanie jest trwalsze i solidniejsze. Prawda jest taka, że wszystko zależy od jakości produktu i odpowiedniego dostosowania do natężenia eksploatacji. Porównując lite drewno z najtańszymi, cienkimi panelami (6–7 mm) i klasie ścieralności poniżej AC3, zawsze dojdziemy do wniosku, że trwalsze jest to drewno.

Warto przeczytać: Lakierowanie podłogi można zrobić samodzielnie 

Weźmy jednak produkt grubości co najmniej 8 mm, w którym warstwa nośna została wykonana z twardej płyty HDF, a nie wiórowej lub – co gorsza – chińszczyzny z dodatkiem trzciny cukrowej, o klasie ścieralności AC3 i wyższej, a werdykt nie będzie tak jednoznaczny. Pokryte korundem – minerałem o twardości porównywalnej do diamentu - laminaty doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie eksploatacja ma być naprawdę bardzo intensywna – w korytarzu zadeptywanym nie zawsze czystymi podeszwami, pokoju dziecięcym, gdzie podłoga narażona jest na upadki różnych przedmiotów i rozjeżdżanie samochodzikami, w salonie, czy pod biurkiem, szczególnie jeśli korzystamy z krzesła na kółkach, w mieszkaniach, w których przebywają duże psy. Podobnie porównywać można miękką deskę sosnową z panelem klasy AC5 – bezapelacyjnie wygra ten drugi. Weźmy jednak pod uwagę dąb lub jesion i walka będzie bardziej wyrównana.

Bardziej miękka i narażona na uszkodzenia podłoga drewniana ma za to tę zaletę, że można ją cyklinować nawet kilkukrotnie, zmieniając przy tym np. jej kolor. Wystarczy inny lakier lub olej. Producenci mówią o możliwości trzykrotnej renowacji podłogi przez cyklinowanie, choć ostrożnie przyznają, że deski lakierowane o grubszej warstwie licowej przy odpowiednich umiejętnościach wykonawcy i dobrej klasy sprzęcie do cyklinowania może się udać odnowić nawet 4–5 razy. Zniszczony panel laminowany można tylko wymienić na nowy.
Na oba produkty producenci udzielają gwarancji do 30 lat.

Eksploatacja i pielęgnacja

Nie tylko trwałość ma znaczenie dla komfortu użytkowania, przyjrzyjmy się więc innym cechom obu materiałów. Drewno jest ciepłe i miłe w dotyku. Zdecydowanie przyjemniej stąpa się po nim bosą stopą. Panel jest raczej chłodny. Jeden i drugi rodzaj podłogi można ocieplić układając pod nią wodne ogrzewanie podłogowe, ale tylko pod deską ułożymy również elektryczne.
Jedna i druga podłoga w jakimś stopniu pracuje pod naciskiem przemieszczających się osób, czy przesuwanych przedmiotów. Tylko od klasy produktu i staranności wykończenia zależy, czy będzie skrzypieć czy też nie.

Przeczytaj również: Podłogi drewniane: jak je pielęgnować 

Oba rodzaje podłóg wymagają nieco innych środków i zabiegów pielęgnacyjnych – możemy je umyć płynem przeznaczonym do danego rodzaju podłóg lub uniwersalnym. Dla obu rodzajów podłoża dostępne są również pasty i płyny nabłyszczające, przy czym ich użycie nie ma większego sensu w przypadku paneli laminowanych, które stanowią zamkniętą powierzchnię, a wszelkiego rodzaju nabłyszczacze mogą sprawić, że w efekcie będą one wyglądać gorzej, gdy do powłoki przyczepi się kurz i inne zabrudzenia.
Środków do nabłyszczania możemy za to spokojnie użyć w podłogach drewnianych. Co więcej, jeśli zdecydujemy się na deskę olejowaną, musimy się liczyć z koniecznością odnowienia powłoki co najmniej raz w roku.
Testy na reaktywność z substancjami określanymi jako żrące wykazują odporność laminatów na kwasy, ale producenci zalecają raczej unikać kontaktu paneli z takimi środkami. Drewno, szczególnie olejowane o niezamkniętych porach, jest zdecydowanie bardziej wrażliwe. Ma za to tę zaletę, że daje możliwość renowacji punktowej za pomocą specjalnych wypełniaczy, bez konieczności demontażu podłogi i wymiany deski albo cyklinowania całości.

Cena paneli laminowanych i desek drewnianych

Poszukujący rozwiązań przede wszystkim tanich w zakupie, na deskę nawet nie spojrzą, gdy panele można dostać już za niespełna 20 zł za metr kwadratowy. Jakość takiego taniego produktu to już inna sprawa. Drogie, wysokiej klasy panele laminowane z V-fugą, o ścieralności AC5 i synchronicznej strukturze niemal do złudzenia przypominającej naturalne drewno mogą kosztować nawet przeszło 100 zł. Na tym poziomie zaczynają się ceny podłóg drewnianych.

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Andrzej Czaplicki, Kronopol
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Panele, nawet te najdroższe nigdy nie zastąpią parkietu. Podłoga drewniana prezentuje się elegancko i nadaje wnętrzu elegancji i klasy. Bardzo dobra jakość drewna jest w deskach podłogowych Gajewski. Bardzo duży wybór i jakość pierwsza klasa.
Klara, 27.03.2018, 11:59
Dokładnie deska zawsze będzie lepsza od paneli. Jest nie tylko wytrzymalsza, ale i ładniejsza i bardziej elegancka. Najlepsze panele ma firma https://wojtanowicz.net/
Tomasz, 03.10.2018, 18:53