Co jest ważne przy wyborze idealnej podłogi do mieszkania lub domu?

Bogaty wybór materiałów podłogowych sprawia duży problem, tym którzy planują remont lub budowę. Decydując się na określony rodzaj podłogi, po za jej wyglądem, trzeba uwzględnić kilka innych czynników.
 • Podłogi Naturalnie Doskonałe Knopp

  materiały prasowe
 • Podłogi Naturalnie Doskonałe Knopp

  materiały prasowe
 • Podłogi Naturalnie Doskonałe Knopp

  materiały prasowe
 • Podłogi Naturalnie Doskonałe Knopp

  materiały prasowe

Bardzo ważnym elementem, który powinien być uwzględniany przy wyborze odpowiedniego materiału do wykonania posadzki jest użyteczność. Bielone podłogi w stylu skandynawskim, są z pewnością bardzo ładne, jednak ich utrzymanie w czystości sprawia wiele kłopotów. Natomiast wykładziny czy dywany z domieszką tworzyw sztucznych mogą nie przetrwać próby czasu.

Zobacz też: Ceramiczne płytki o wyglądzie drewna to modny trend 

– W każdej sytuacji szukajmy optymalnego rozwiązania i zwracajmy uwagę na jakość, która jest gwarancją wieloletniego i bezproblemowego użytkowania. Drewno to materiał, który nie traci z upływem czasu nic ze swojego uroku. Drewniana podłoga czy parkiet to inwestycja na lata, którą docenią przyszłe pokolenia użytkowników. Obecny wybór barwień i wykończeń podłóg drewnianych pozwoli wyrazić się równie dobrze, co popularne wykładziny dywanowe i wykładziny PVC, a zostanie z nami na lata – mówi Katarzyna Wątor, ekspert Kopp - Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Dopasowanie

Gdy spodobają nam się podłogi z ciemnego egzotycznego drewna, pamiętajmy, że nie będą się one dobrze prezentować w małych pomieszczeniach. Jasne posadzki poszerzają optycznie wnętrze. Także nie wszystkie materiały do siebie pasują. Drewno komponuje się z innymi naturalnymi surowcami np. z cegłą, kamieniami czy lnem. Nie wygląda ono dobrze w ultranowoczesnym wnętrzu z plastikowymi elementami. Jasne podłogi dobrze wyglądają z dodatkami w ciemniejszych kolorach. Nie bójmy się kontrastów: ciemna podłoga idealnie pasuje do jasnych mebli.

Czytaj: Jak dopasować panele podłogowe do pomieszczenia 

Dobre wykończenie

Wykończenie to także bardzo ważny element wyboru podłóg. Drewniana, olejowana powierzchnia w kuchni może wchłaniać plamy np. z kawy tak głęboko, że staną się niemożliwe do usunięcia.

– Każdy rodzaj wykończenia posiada szereg wad i zalet, z którymi należy się zapoznać przed zakupem, żeby optymalnie dostosować właściwości do warunków i okoliczności panujących we wnętrzu – mówi Wątor.

Lakier nie nadaje się do podłóg położonych w łazienkach. Blokuje on pory drewna i przez to dochodzi do wypaczeń w wilgotnym środowisku.

Obejrzyj: Parkiet, deski drewniane czy panele laminowane? Wybieramy posadzkę do domu 

Dobrą podpowiedzią przy dokonaniu wyboru są zwyczaje domowników: czy wolą oni chodzić boso? Czy często chodzi się w domu w butach? Czy w domu są małe dzieci? To bardzo istotne pytania, które należy sobie zadać przed podjęciem decyzji. Podłogi to bardzo istotny element każdej aranżacji wnętrza, jednak wygląd nie powinien być tu najważniejszym kryterium wyboru. 


Autor: Zuza Gunia
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Wartym poważnego rozważenia rozwiązaniem jest wybór paneli winylowych i położenie ich w całym mieszkaniu lub domu. Dzięki rdzeniowi mineralnemu (Arbiton HD Mineral Core) panele winylowe są w pełni wodoodporne i wytrzymałe na uszkodzenia. Trudno je zarysować czy uszkodzić poprzez upuszczenie różnych przedmiotów. Podłoga winylowa jest także ciepła i miła w dotyku i znakomicie nadaje się na ogrzewanie podłogowe. Panele winylowe dobrze przewodzą ciepło, korzystanie z ogrzewania podłogowego jest więc przy nich ekonomiczne i w długofalowej perspektywie pozwala na konkretne oszczędności. nie wymagają szczególnej konserwacji i bez ograniczeń można zmywac je na mokro. Dostępne są zarówno w wersji tradycyjnie klejonej do podłoża, jak i montowanej na klik w formie podłogi pływającej.
Kasia z Arbiton, 30.04.2019, 17:00