Taśmy LED - aranżacje z ich wykorzystaniem

Technologia LED daje możliwość wysoce energooszczędnego oświetlenia mieszkania. Wykonane w niej taśmy świetlne pozwalają na tworzenie istnych cudów świetlnych małym nakładem pracy. Stałe, migające, jasne lub nastrojowe i to w różnych kolorach. Do tego odporne i ekonomiczne.
 • Taśma LED w kuchni

  Od miejsca zastosowania taśmy LED zależy minimalna jasność diod, ich szczelność, konieczność zastosowania profilu aluminiowego i barwa światła. Do oświetlenia blatu w kuchni, czy schodów potrzebujemy jak najjaśniejszej taśmy LED, a do podświetlenia dekoracyjnego sufitu podwieszanego, ściany lub wnęki wystarczy taśma o standardowej jasności.

  mk
 • Półki z taśmami LED

  Wklejone w różne zakamarki taśmy LED wprowadzą do wnętrza nastrojowe światło.

  jmt
 • Oświetlenie LED w kuchni

  Oprócz taśm LED, wykorzystać można także takie nowoczesne rozwiązania, jak wieńce LED, czy półki.

  Soled.pl
 • Oświetlenie LED w salonie

  Przy subtelnym niezbyt ostrym świetle zdecydowanie przyjemniej ogląda się telewizję.

  Soled.pl
 • Taśma LED w fudze

  Świetliste smugi na podłodze? Dlaczego by nie! Szczególnie, że w rzeczywistości dla fachowca do żadna filozofia.

  Soled.pl
 • Taśma LED nad łóżkiem

  Proste rozwiązanie dla amatorów wieczornego czytania w łóżku - zamiast lampki nocnej.

  jmt

Wykorzystując elastyczną taśmę LED z łatwością umieścimy źródło światła nawet tam, gdzie wydaje się to niemożliwe.

 Dowiedz sięJak wybrać lampy LED, by płacić mniej za prąd 

Taśmy LED w sypialni – nastrój dobrze zbudowany

Odprężająca i relaksująca atmosfera po męczącym dniu, intymny nastrój na wieczory we dwoje... Tak, budowa nastroju w sypialni to chyba najważniejsze dla higieny psychicznej zadanie.
Sypialniane oświetlenie to nie tylko główne górne źródło, ale też, a może przede wszystkim podręczna lampka nocna przydatna przy czytaniu lub gdy w środku nocy trzeba wstać z łóżka bądź poszukać jakiegoś drobiazgu na nocnej szafce. Do tego przydałoby się też jakieś nastrojowe światełko na długie nocne rozmowy i nie tylko. We wszystkich tych rolach sprawdzić się mogą taśmy LED. Jako dodatkowe górne źródło światła np. w załamaniach sufitu podwieszanego użyć można specjalnych superjasnych taśm, które dostarczą sporo światła. Rolę nocnej lampki może odegrać taśma umieszczona nad łóżkiem, zaś koncepcji na umieszczenie dodatkowych światełek będzie tyle, ile płaszczyzn i zakamarków w pokoju. Można więc przykleić taśmę do ściany za wezgłowiem łóżka, na podłodze, podkleić do łóżka, górnych lub dolnych krawędzi półek w sypialni... Przyda się też doświetlenie wnętrza szafy, dzięki czemu w zimowe poranki nie trzeba będzie zapalać od razu jasnej lampy, by wyjąć koszulę, czy spodnie.

Praktyczne rozwiązanie
Kto lubi wstawać z nagrzanego łóżka, by zgasić lub zapalić światło? Chyba nikt. Planując instalację elektryczną w sypialni, warto umieścić dodatkowe wyłączniki przy łóżku lub nad nim. Wygodne jest też sterowanie oświetleniem LED za pomocą pilota, dzięki któremu można natężenie światła zwiększyć, zmniejszyć lub np. przełączyć kolor.

 Przeczytaj również: Dobieramy oświetlenie do sypialni

Taśmy LED na schodach – stopnie dobrze doświetlone

Świecące taśmy przykleić można do ściany, sufitu, nad stopniami. Najładniejszym chyba jednak – najbardziej też przy tym praktycznym rozwiązaniem jest podklejenie taśmą spodniej krawędzi stopni. Szczególnie połączenie tej mini-instalacji z czujnikiem ruchu stanie się rozwiązaniem ekonomicznym i wygodnym. By zabezpieczyć taśmę, każdorazowo warto ukryć ją w specjalnym profilu LED. Dostępne są profile drewnopodobne, które łatwo dopasować do stylu drewnianych schodów. Takie rozwiązanie sprawdzi się również w niekoniecznie bardzo nowoczesnych aranżacjach.

Taśmy LED w kuchni – doświetlone blaty robocze

Siekanie w drobną kosteczkę cebulki na sos, czy całej sterty warzyw na sałatkę jarzynową wiąże się nie tylko z nadwerężeniem wzroku, ale i niemałym ryzykiem dla palców. Nie chcąc więc zastanawiać się kto z gości znajdzie w swej porcji paznokieć, zdecydowanie lepiej zadbać o odpowiednie, jasne oświetlenie. Tutaj zdecydowanie nie wystarczy górne źródło światła. Ważne jest intensywne i równomierne doświetlenie przede wszystkim powierzchni blatów roboczych. Można zamontować halogenki (które skutecznie podwyższą rachunek za energię elektryczną) albo punktowe jasne oświetlenie ledowe. Z tym jednak jest trochę zabawy. Jeśli nad blatem wiszą szafki, podklejenie do nich od spodu taśmy LED będzie rozwiązaniem najprostszym i najtańszym.

 To samo narzędzie pozwoli nam również osiągnąć efekt delikatnego podświetlenia i podkreślenia niektórych elementów aranżacji. Taśmy można przykleić od wewnątrz do szyb szafek, na krawędzi półek, czy przy podłodze. Takie rozwiązania wprowadzą intymny nastrój szczególnie w kuchni otwartej na salon. Tutaj również należy pamiętać o zastosowaniu profili osłonowych.

Inne modne rozwiązania
Popularne i modne ostatnio wieńce LED to szklane spody z podświetleniem LED pozwalające na oświetlenie nie tylko blatu roboczego, ale i wnętrza szafek. Można też kupić gotowe podświetlane półki, lustra i stoły z podświetlanymi blatami.

Przeczytaj: Oświetlenie podszafkowe

Taśmy LED w łazience – jasno lub nastrojowo

Oprócz górnego źródła światła, w łazience przydatne jest też oświetlenie lustra i miejsc, w których najczęściej wykonuje się zabiegi pielęgnacyjne. Nie zawsze jednak wykonuje się w łazience zadania wymagające precyzji jak makijaż, golenie, czy depilacja. Czasem przyda się nastrojowe, przyciemnione oświetlenie, które wzmocni efekt odprężającej kąpieli. Tutaj, podobnie jak w innych pomieszczeniach taśmy można przyklejać w załamaniach ścian i zabudowanego sufitu, na krawędziach półek, czy wokół lustra. Inny będzie jednak rodzaj dobranej taśmy: musi ona być wodoszczelna, wodoodporna z odpowiednio dobranym wodoszczelnym sterownikiem. Niebanalnym rozwiązaniem jest zamontowanie taśm LED w obudowie ze specjalnego profilu LED, między płytkami na ścianie lub podłodze. 


Świecąca fuga
Taka świecąca fuga da niesamowity efekt świetlistej smugi, podkreślając szczególnie wnętrza nowoczesne.fot. LARS 

Taśmy LED w pomieszczeniach rzadko będą w stanie zastąpić całkowicie inne źródła światła, ale zbudowany dzięki nim nastrój z pewnością umili długie wieczory zbliżającej się jesieni. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie na chwilę, bo żywotność dobrej jakości diod LED przewyższa inne rozwiązania. Taśmy łatwo przykleić w trudno dostępnych miejscach, w których nie byłoby szans na oświetlenie punktowe. Można też układać z nich wzory.

 Warto przeczytać: Dobre i złe ledówki

Autor: Joanna Turakiewicz
Współpraca: Anna Jesionowska, Soled
0komentarzy