Oświetlenie w salonie – czym się kierować przy jego wyborze?

Salon to miejsce chyba najtrudniejsze pod względem doboru odpowiedniego oświetlenia. Radzimy, jak wybrać oświetlenie do salonu
  • Oświetlenie w salonie

    Mebin

Salon pełni rolę pokoju do relaksu, spotkań z rodziną i przyjaciółmi, niekiedy jadalni oraz sali zabaw. Wymaga zatem doboru różnorodnych źródeł światła, tak jak odmienne są w nim strefy.

Warto wiedziećJakie źródła światła wybrać, by płacić mniej za energię 

Światło w salonie powinno pełnić trzy ważne role:

  • rozświetlać wnętrze,
  • doświetlać poszczególne strefy niezależnie od reszty wnętrza,
  • budować nastrój i dekorować, np. za pomocą kinkietu umieszczonego nad obrazem.

Oświetlenie główne

Główne światło oświetlające cały salon powinno być dość mocne. Możemy wybrać między lampą, żyrandolem, plafonem albo oświetleniem sufitowym. Pamiętajmy, że plafon sprawdzi się lepiej w niskich pomieszczeniach, a zdobiony żyrandol w wysokich i dużych. Klosz nie powinien być umieszczony niżej niż dwa metry nad podłogą. Jeśli nasz pokój dzienny nie jest wielki, najlepiej umieścić centralne oświetlenie na środku sufitu. Gdy nasz salon jednak jest bardzo duży lub ma nietypowy kształt, warto umieścić dwa lub trzy główne źródła światła.

Często stosowane jest oświetlenie sufitowe ze względu na neutralność oraz podwójne zastosowanie – światła głównego oraz doświetlenia poszczególnych stref. Należy jednak wiedzieć, że taki wybór powinien zostać podjęty jeszcze na etapie budowlanym, gdyż w późniejszym czasie, gdy wszystko jest już gotowe, wymaga to znacznie więcej pracy i sporego remontu. Takie żarówki jest również dużo ciężej zmienić i niezbędna jest wysoka drabina, sięgająca sufitu. W przeciwieństwie jednak do innych lamp, brak tutaj widocznych kabli. Zaletą owego rozwiązania jest także ponadczasowość i pasowanie do praktycznie każdego stylu.

Żarówki a nasze samopoczucie

Często kupujemy żarówkę pierwszą z brzegu lub sięgamy po znaną „60". Warto, jednak wiedzieć co oznaczają poszczególne symbole na opakowaniach, by nasze przebywanie w danym wnętrzu było jeszcze milsze. Bardzo ważne zwrócenie jest uwagi na temperaturę barwową oraz wskaźnik oddawania kolorów. Ta pierwsza odpowiada za pobudzenie lub relaks, dlatego w salonie najlepiej sprawdzi się światło żółte, ciepłe, ponieważ pozwoli na regenerację i relaks.

Przeczytaj poradnik: Wybieramy barwę światła do sypialni, kuchni, gabinetu 

Ciepłą barwę dają żarówki poniżej 3300 K, światło neutralne do 5300 K, a zimne – powyżej 5300 K. Wskaźnik oddawania kolorów oznaczony symbolem Ra odpowiada za odtwarzania kolorów oświetlanych przedmiotów. Maksymalna wartość wynosi 100. Im wyżej, tym bliżej realiom. W domowych warunkach 80 jest wystarczająca.

LEDy w salonie?

Najczęściej kupując oświetlenie kierujemy się ceną. Jednakże kalkulując w dłuższej perspektywie zużycie żarówek i diod LED, okazuje się, że te drugie są dużo bardziej opłacalne. Co prawda na początku zapłacimy zamiast kilku złotych aż ponad 100–150 złotych, ale zaoszczędzimy ok. 80% energii. Ponadto LED starczy nam nawet na 15 lat, a nie pół roku jak miało to miejsce w przypadku żarówek. Jednakże nie we wszystkich pomieszczeniach używanie oświetlenia LED jest opłacalne. Co ciekawe, częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność, dlatego zaleca się ich stosowanie w miejscach często używanych, jak właśnie salon.

Gdzie świecić?

Aby salon był miejscem przytulnym, ale także funkcjonalnym dla każdego członka rodziny, należy każdą ze stref odpowiednio doświetlić. Jeśli chcemy optycznie poszerzyć nasze wnętrze, zaleca się zastowanie kinkietów nad obrazami. Trik ten doda także miejscu elegancji. Przy kanapie powinna znaleźć się wysoka lampa podłogowa, która pozwoli nam na czytanie książek. Ponieważ oglądanie telewizji przy zgaszonym świetle nie wpływa dobrze na oczy, warto zamontować nad odbiornikiem listwę z diodami LED. Z kolei w części jadalnej konieczna jest lampa nad stołem, która doda strefie wyjątkowej atmosfery. 

Autor: Nina Romanek
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

"Co ciekawe, częste włączanie i wyłączanie skraca ich żywotność, dlatego zaleca się ich stosowanie w miejscach często używanych, jak właśnie salon."
Co za bzdury. Nie znasz tematu nie pisz.
Nemo, 04.05.2017, 14:55
Witam gdzie dostanę lampę z tego zdjecia ?
Izabela Piersa, 01.03.2020, 09:18