Oświetlenie w domu. Jakie lampy, w jakim pomieszczeniu

Sypialnia światła górnego nie potrzebuje. Jasno oświetlone powinny być za to kuchnia, przestrzeń przed lustrem w łazience i biurko ucznia. Najpopularniejszym rodzajem źródła światła są obecnie ledy.
 • Lampy w aranżacji wnętrza

  Proste kształty - to obecnie obowiązując trend we wzornictwie opraw oświetleniowych.

  ze zbiorów elstilo
 • Lampy stojące

  Dobór opraw zależy od gustu, stylizacji wnętrz i zasobności portfeli.

  ze zbiorów estilo
 • Orygimnalna lampa

  Kształty lamp wcale nie muszą być proste.

  ze zbiorów estilo
 • Oświetlenie glamour w sypialni

  Strzałem w dziesiątkę w sypialni urządzonej w stylu glamour będą lampki nocne charakteryzujące się bogatym wzornictwem i ornamentyką.

  Sigma
 • Oświetlenie przedpokoju

  Wybór oświetlenia do przedpokoju jest ważny dla całej aranżacji wnętrza. Nierzadko przedpokój w mieszkaniu jest ciasny i nie ma dostępu do światła dziennego. Szukając odpowiedniej lampy, warto wziąć pod uwagę wielkość przedpokoju oraz podstawową funkcję, jaką ma spełniać.

  Sigma
 • Oświtlenie w pokoju dziecka nie musi być nudne

  Światło buduje w pokoju malucha atmosferę spokoju i przytulności, a dodatkowo pomaga uporać się z dziecięcym lękiem przed ciemnością. Dlatego warto wybrać takie oświetlenie, żeby nasza pociecha polubiła swój pokój i poczuła się w nim dobrze. A oświetlenie w pokoju dziecka nie musi być nudne.

  Sigma
 • Oświetlenie łazienki w lofcie

  Lustro w łazience możemy oświetlić stosując lampy wiszące. Rozwiązanie to wygląda oryginalnie w wysokiej, loftowej łazience.

  Ceramstic

Tak jak zmienia się moda na meble, dywany, podłogi, tak też moda obowiązuje w rodzaju i sposobach rozmieszczenia oświetlenia pomieszczeń. Okazuje się, że światło może w domu pełnić rożne role – głównie użytkowe ale także dekoracyjne, a dobór rodzaju oprawy oświetleniowej nie jest bez znaczenia.

Dowiedz się: Jak oszczędzać energię elektryczną w mieszkaniu 

Najważniejsza zasada doboru oświetlenia w domu

Zastosowana oprawa musi dawać odpowiednią ilość światła, np:

 • do czytania – 300 luksów,
 • do czynności bardziej precyzyjnych (szycie, rysowanie) – 750 luksów,
 • do oglądania telewizji, odpoczynku – od kilkunastu do kilkudziesięciu luksów.

To oznacza, że powinniśmy zastosować różne rodzaje oświetlenia (żyrandole, kinkiety, plafony, lampki na biurko, lampy podłogowe, lampy sufitowe, lampki podświetlające) w różnych miejscach w pomieszczeniach.  

Jakie oprawy oświetleniowe, w którym pomieszczeniu

Sypialnia – nie potrzebuje intensywnego górnego światła, bo nie wykonujemy w niej czynności, które wymagałyby takiego oświetlenia. Do odpoczynku i układania się do snu ważne są natomiast kinkiety czy lampki nocne przy łóżku. Istotne jest, aby było to światło kierowane, aby jego strumień nie oświetlał całego pomieszczenia i np. nie przeszkadzał partnerowi spać, podczas gdy druga osoba np. czyta książkę. w sypialni dobrze sprawdzają się halogeny w suficie nakierowane na ściany lub na boki czy inny rodzaj oświetlenia sufitowego bardziej służący celom ozdobnym - np. wyeksponowaniu światłem ozdobnej ściany w pomieszczeniu.

Jadalnia, pokój dzienny – wymagają różnego rodzaju oświetlenia. Nad stołem w jadalni można umieścić lampę wiszącą lub modne obecnie lampy typu wędka – zamocowane na długim pałąku, w niektórych przypadkach regulowanym. Taka sama lampa może też oświetlać miejsce odpoczynku (kanapy i fotele).
– Ponieważ projekty współczesnych mieszkań zakładają tworzenie dużych otwartych przestrzeni, projektanci oświetlenia proponują różnego rodzaju oprawy z jednej rodziny, tak aby można je było dobrać do części takich otwartych pomieszczeń, pełniących jednak różne funkcje – mówi Joanna Kochel z salonu oświetlenia Elstilo w Opolu. – Na przykład kinkiety do holu, lampa wisząca do części jadalnej i lampa stojąca w takim samym stylu do części wypoczynkowej.

Pokój dzienny wymaga światła górnego. Źle spisują się w nim na przykład halogeny wokół podwieszanego sufitu, bowiem nie dają one wystarczającego strumienia światła, a zużywają sporo energii.

Zobacz również: Żarówki żarowe czy energooszczędne

Kuchnia – to jedno z pomieszczeń domowych, w którym oświetlenie odgrywa znaczącą rolę, a punkty powinny być umieszczone w różnych jego częściach.

Na pewno światło górne jest w kuchni niewystarczające, bowiem zabudowa umieszczona wzdłuż ścian sprawia, że wykonując czynności na blacie kuchennym stoimy tyłem do światła. Konieczne jest zatem oświetlenie podszafkowe do doświetlenia blatów, np. halogenami umocowanymi pod szafkami (ten rodzaj montażu odchodzi do lamusa) lub zamocowanymi na ścianie. Nie sprawdza się w tym przypadku oświetlenie zamocowane na górze szafek wiszących – pełni raczej funkcje ozdobne niż użytkowe.

Modne obecnie są listwy ledowe, które można mocować pod szafkami. Wprawny stolarz potrafi wyfrezować miejsce na nie w meblach i zamaskować je. Można też je umieścić w ścianie.

W nowocześnie zaaranżowanych kuchniach z tzw. wyspami, które pełnią funkcję roboczą, ważne jest doświetlenie właśnie tych wysp światłem od góry – np. zwisającymi lampami. Chyba że na wyspie umieszczona jest płyta kuchenna, a nad nią okap, który zwykle ma własne źródło światła.

Jeśli w kuchni mamy zamontowany także blat barowy, konieczne jest doświetlenie tego miejsca lampą wiszącą. Takie lampy nad blatem barowym czy wyspą mogą pełnić w kuchni dodatkowe funkcje ozdobne.

Przedpokój, korytarz – w tym pomieszczeniu sprawdzają się kinkiety i oświetlenie sufitowe. Dobrze oświetlone powinny być miejsce przed lustrem, gdzie sprawdzamy nasz wygląd przed wyjściem z domu. Przedpokój to także dobre miejsce do zamontowania listw ledowych np. jako podświetlenie wnęk. Taki efektownie wyglądający, ale też ekonomiczny rodzaj oświetlenia sprawia, że możemy światło palić przez całą noc, np. w korytarzu, przez który przechodzimy do łazienki. To szczególnie praktyczne rozwiązanie w sytuacji, gdy mamy w domu małe dzieci lub gości, którzy nie znają dobrze topografii domu czy mieszkania.

Łazienka – wymaga dobrze doświetlonej przestrzeni przy lustrze, gdzie kobiety zwykle wykonują makijaż. Niektóre lustra mają własne światło, jeśli nie to możemy zainstalować oprawy liniowe nad całym lustrem. Modne obecnie są także lampy zwisające przy lustrze. W łazience sprawdza się też oświetlenie mocowane w suficie oraz wspomniane listy ledowe, np. pod wanną, które pełnią wówczas i funkcje ozdobne i możemy wykorzystywać użytkowo - dziecko w nocy może bezpiecznie skorzystać samo z toalety.   

Pokój dziecięcy – wymaga światła górnego, ale także lampki na stół (dla dziecka w wieku szkolnym) i światła przytłumionego (np. zapalanego na noc, kiedy dziecko boi się spać w całkowitych ciemnościach), czy kinkietu, lampki nocnej (wykorzystywanego przy usypianiu, gdy np. czytamy maluchowi książki lub starsze dziecko czyta samo).

Przeczytaj poradnik: Oświetlenie w pokoju dziecięcym

Współczesne rozwiązania stosowane w oświetleniu mieszkania czy domu pozwalają na sterowanie światłem, np. z pilota czy przez zainstalowanie detektorów ruchu (np. zbliżając się do drzwi światło zapala się samo). Istnieją "inteligentne" oprawy, które jasność swojego świecenia dostosowują do ilości panującego oświetlenia dziennego. Na rynku dostępne są także np. lampki na biurko, w których możemy regulować nie tylko natężenie światła, ale także jego barwę. 

Eksperci radzą

Joanna Kochel, salon oświetlenia Estilo Opole

– Tam, gdzie jest to możliwe, stosujmy oświetlenie energooszczędne. Nie sprawdza się ono w pomieszczeniach, gdzie często włączamy i gasimy światło, np. w łazience czy przedpokoju, ale w pozostałych pomieszczeniach daje duże korzyści ekonomiczne. Współczesne wzornictwo w zakresie opraw oświetleniowych daje projektantom i właścicielom wnętrz duże pole do popisu: lampy różnego rodzaju (wiszące, stojące, lampki na biurko czy nocne), kinkiety, plafony, listwy. Wydaje się, że obecnie nieco do lamusa odchodzą stylizowane kryształowe żyrandole, a dominują formy proste: świetlówki o prostych kanciastych kształtach, w podobnym stylu lampy stojące, czy loftowe lampy stojące na trzech nogach. Modne są także tzw. wędki – czyli lampy na długich wygiętych wysięgnikach, które sprawdzają się np. nad stolikami kawowymi, w części wypoczynkowej salonu czy nad stołami w jadalni. Część z nich ma regulowane ramiona, więc wysokość i zasięg można dopasować do indywidualnych potrzeb. Do części wypoczynkowej dostępne są także duże lampy w formie stolików kawowych, których wnętrze jest oświetlone. Pełnią równocześnie funkcje ozdobną i użytkową. Projektanci dbają także o najmłodszych – proponują np. lampki montowane do ścian w kształcie zwierząt, małe lampki,w których zmieniają się kolory światła, sprawiając, że dziecko nie boi się ciemności, gdy obudzi się w nocy, dopasowane kształtami i motywami lampy wiszące i lampki nocne.

Agata Chomiak, projektant wnętrz, Fabryk-Art Dylaki

– Zanim zaczniemy wybierać konkretne lampy, już na etapie budowania zastanówmy się, gdzie chcemy mieć źródła światła. To wymaga zaplanowania, gdzie, co będzie stało, żeby móc doprowadzić tam przewody elektryczne, ulokować kontakty i włączniki. Może być tak, że w jednym pomieszczeniu zdecydujemy się na trzy różne źródła światła. Dobór opraw oświetleniowych w dużej mierze zależy od gustu, stylistyki wnętrza, funkcji, jakie ma spełniać dane źródło światła i zasobności portfela. Ogromny wybór mamy także w rodzaju oświetlenia. Obecnie wielkim powodzeniem cieszą się ledy. W łazience lepiej stosować światło chłodne, bo ciepłe może sprawiać, że makijaż w nim zrobiony, będzie źle wyglądał w świetle naturalnym. Nad stolikiem kawowym nie zalecam lamp wiszących - staną się one problemem w sytuacji, gdy zmienimy nieco ustawienie mebli albo będziemy chcieli zrobić na jakiś czas pustą przestrzeń w miejscu stolika. Przy takim stoliku sprawdzą się za to lampy na wysięgnikach.  

Polecamy: Nowoczesne lampy wiszące do salonu (zdjęcia)

Autor: Edyta Hanszke
81komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (81)

Jeśli chodzi o ledy, to ten sklep ma sporą ofertę, jest z czego wybrać
http://www.salonled.pl/pl/
Aśka, 17.01.2014, 21:59
;fymj;, 18.01.2014, 18:25
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
It's really a cool and helpful piece of info.
I am glad that you shared this useful info with us. Please stay us up to date like this.
Thank you for sharing. My site :: www (weheartit.com)
NN, 27.10.2018, 12:06
Komentarz został usunięty.
Jeśli chodzi o LEDy to widziałem spory wybór tu: https://el12.pl/zarowki-ledowe-reflektorowe,k886. Cenowo też wyglądają w porządku.
Mikołaj, 08.05.2018, 09:58
WOW just what I was searching for. Came here by searching for quest bars cheap (tinyurl.com)
CY, 21.11.2019, 19:14
Na stronie: https://klusdesign.pl/ można znaleźć całkiem ciekawe oprawy LED.
Asia, 24.05.2018, 13:09
Super! My blog post www (http://pytamy.pl)
NR, 01.04.2019, 02:28
Komentarz został usunięty.
My spouse and I stumbled over here different web address
and thought I should check things out. I like what I see so now i am following
you. Look forward to looking into your web page for a second time. My blog ... minecraft
IK, 23.04.2019, 22:23
I am in fact thankful to the owner of this web page who has shared this wonderful article at at this time. My web page - gamefly free trial
GL, 22.05.2019, 22:19
A ja polecam lampy wiszące z tego sklepu: https://www.soluzlighting.com/pl/lampy-wiszace-14
Poniatowski, 04.10.2019, 14:40
https://www.soluzlighting.com/pl/lampy-wiszace-14
Poniatowski, 04.10.2019, 14:41
Hi! I know this is sort of off-topic however I had to ask.
Does running a well-established blog like yours take a large amount plenty of fish dating site work? I am completely new to running a blog however I do write
in my diary on a daily basis. I'd like to start a blog so I can share my experience and views online.
Please let me know if you have any suggestions or tips for brand new aspiring bloggers.
Thankyou!
FY, 11.11.2019, 23:27
Greetings from Los angeles! I'm bored at work so I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.
I love the information you provide here and can't wait to take a look when I get home.
I'm shocked at how fast your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI,
just 3G .. Anyways, fantastic site! adreamoftrains web hosting service best web hosting 2020
XM, 07.08.2020, 23:11
What's up, yeah this paragraph is actually good and I have learned lot of things from it concerning blogging.
thanks. adreamoftrains best hosting
web hosting sites
RF, 08.08.2020, 00:00
Thank you for the good writeup. It in fact was
a amusement account it. Look advanced to far added agreeable from you!
However, how could we communicate? adreamoftrains web hosting service web hosting sites
LJ, 08.08.2020, 00:27
wonderful submit, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector do not understand this.
You should continue your writing. I'm sure, you have a great readers' base already!
adreamoftrains content hosting webhosting
UG, 08.08.2020, 00:36
If some one desires to be updated with most up-to-date technologies therefore he
must be visit this site and be up to date daily. adreamoftrains web hosting
best web hosting sites
RS, 08.08.2020, 00:43
At this time it appears like Drupal is the preferred blogging platform available
right now. (from what I've read) Is that what you're using on your blog?
adreamoftrains best hosting
best web hosting company
TR, 08.08.2020, 00:55
This is my first time go to see at here and i am actually happy to read everthing at
one place. My web-site: web hosting reviews
KP, 09.08.2020, 08:06
I love it whenever people come together and share views.
Great site, continue the good work! My web page ... web hosting services
UP, 09.08.2020, 08:10
It's in fact very complex in this active life to listen news on TV, so
I only use the web hosting service
for that purpose, and get the hottest news.
AS, 09.08.2020, 08:11
It's very effortless to find out any topic on net as compared to textbooks, as I found this article at this web hosting providers page.
BW, 09.08.2020, 08:12
Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of the images
aren't loading correctly. I'm not sure why but
I think its a linking issue. I've tried it in two different web hosting service browsers and both show the
same outcome.
XX, 12.08.2020, 01:14
Today, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested
to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is
now broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but I
had to share it with someone! My homepage best web hosting sites
NM, 12.08.2020, 01:18
Hi to every one, the contents existing at this best web hosting sites site are genuinely remarkable for people
experience, well, keep up the good work fellows.
WK, 12.08.2020, 01:18
I am actually thankful to the holder of this web hosting sites page
who has shared this wonderful article at at this time.
OC, 12.08.2020, 01:19
W dzisiejszych czasach ciężko jest wydać na produkt który gwarantuje nam dobrą jakość. Zanim kupiliśmy lampy do naszego wymarzonego domu skupiliśmy się na wielu producentach. Docelowo kupiliśmy lampy firmy Maxlight w sklepie internetowym www.lampy123.pl . Szybki przelew i za kilka dni lampy były u nas.
Polecam te produkty cena może nie jest niska ale przynajmniej wiemy za co płacimy. Nadal będę polecała ten sklep.
Monika Polan, 23.10.2019, 22:26
Pod uwagę przy wyborze oświetlenia można też wziąć lampy Pająk. Są teraz bardzo modne. Mogą mieć dowolną ilość kabli i dowolną ich długość. Jasnym jest, że lampa musi swoim stylem pasować do pomieszczenia, w którym ma być zamontowana.
4Fundesign.com, 11.11.2019, 22:08
I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the nice quality writing, it's rare to
see a great blog like this one today. My blog; plenty of fish dating site
OS, 12.11.2019, 12:23
sildenafil 20mg online prescription buy cheap sildenafil citrate buy sildenafil 200mg
Jswebuige, 26.11.2020, 11:24
history essay question college essays 2015 homework help physics
DvscOxype, 28.11.2020, 16:09
writing term papers for money college essay citation help writing college scholarship essays
FqfBumma, 28.11.2020, 17:22
accounting assignment help online helen keller research paper college autobiographical essay
KwgdMing, 29.11.2020, 00:29
do my apa citation college essays written research paper walmart
FtghBumma, 29.11.2020, 03:23
pay for custom dissertation writing a conclusion for a research paper interactive presentation
FgsOxype, 29.11.2020, 09:25
amazing college essays write an essay writing a college level persuasive essay
FnsbBumma, 29.11.2020, 11:18
college papers write an expository essay dissertation write
FgsOxype, 29.11.2020, 12:01
literature research papers writing a narrative essay in mla format college essay on friendship
DvscOxype, 29.11.2020, 16:53
essay quizlet essay writing criteria career research paper
FsfBumma, 30.11.2020, 06:31
social science dissertation writing articles for money online college paper help
FqfBumma, 30.11.2020, 09:34
mathematics research proposal essay helper pay computer science dissertation
KwgdMing, 30.11.2020, 16:29