Oświetlenie pokoju dziecięcego: jak je zaplanować

Odpowiednio dobrane oświetlenie powinno zapewniać naszym dzieciom komfort w czasie zabawy, wypoczynku i nauce. Planowanie należy rozpocząć od określenia liczby punktów świetlnych i miejsca ich instalacji.
 • Dyżurny księżyc jako oświetlenie dekoracyjne w pokoju dziecka

  Oświetlenie dekoracyjne w pokoju dziecka bardzo często pomaga zasnąć dziecku, które boi się ciemności.

  ewk

Podstawowe kryteria prawidłowego doboru oświetlenia, to:

 • zapewnienie odpowiedniej ilości i barwy światła,
 • funkcjonalność,
 • bezpieczeństwo użytkownika, czyli w tym przypadku dziecka,
 • energooszczędność,
 • uwzględnienie wieku dziecka.

Światło w pokoju dziecka powinno być jak najbardziej zbliżone barwą do światła dziennego.
Najlepiej umieścić ściemniacz w obwodzie lampy głównej, który w zależności od potrzeb pomoże dobrać odpowiednie natężenie światła.

Dla wygody naszej i naszej pociechy, dobrze jest zainstalować trzy rodzaje oświetlenia:

 • oświetlenie ogólne, 
 • oświetlenie miejscowe,
 • oświetlenie dekoracyjne.

W pokoju kilkuletniego i mniejszego dziecka należy unikać lamp stojących, które mogą stanowić zagrożenie. Trzeba też zadbać, aby oprawy oświetleniowe w pokoju mniejszych dzieci były umieszczone
poza ich zasięgiem, dodatkowo były trwałe, solidnie przymocowane i nie nagrzewały się.

Najlepiej w pokoju dziecka stosować energooszczędne źródła światła, ze względu na długi czas świecenia. Pomijając to, że dzieci (szczególnie młodsze) rzadko za sobą gaszą światło, często w ich pokojach lampki świecą się całą noc.

Oświetlenie ogólne (górne)

Podstawowym rodzajem oświetlenia powinna być lampa górna. Powinna ona dawać jasne, ciepłe światło i równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. W takim otoczeniu, które odpowiednio podkreśla kolory i kształty dziecko nie będzie wytężało wzroku.

Oświetlenie miejscowe (biurkowe, punktowe)

Bardzo ważny jest również dobór lampy biurkowej dla dziecka. Szczególnie istotne jest wówczas prawidłowe umieszczenie jej na biurku czy stoliku. Lampę należy ustawić tak, aby światło padało pod odpowiednim kątem na miejsce nauki czy zabawy, po lewej stronie dla dziecka praworęcznego, a po prawej dla leworęcznego.

Oświetlenia nocne (dekoracyjne, dyżurne)

Oświetlenie nocne, jest szczególnie przydatne w pokoju małych dzieci. Pomaga nie tylko zasnąć naszym maluszkom, dając poczucie bezpieczeństwa, ale i rodzicom, przy czytaniu bajek czy w czasie nocnych zabiegów pielęgnacyjnych. Lampka dyżurna powinna być umieszczona obok łóżka dziecka i dawać
światło przytłumione „miękkie" o barwie ciepłej.

Dodatkowe wymagania

Przy planowaniu oświetlenia nie możemy zapominać o prawidłowym rozplanowaniu całej instalacji elektrycznej. Odpowiednia liczba gniazd pozwoli w przyszłości podłączyć potrzebny sprzęt
(komputer, drukarka, telewizor, wieża itp.) bez konieczności używania przedłużaczy.

Oczywiście, kiedy dziecko jest małe należy gniazda odpowiednio zabezpieczyć przesłonami lub zaślepić specjalnymi wtyczkami.

Dla wygody małych użytkowników można też pomyśleć o montażu włączników światła na wysokości nieco niższej od standardowej (110–130 cm). Dobrym rozwiązaniem są też oprawy dotykowe lampek,
które dziecko samo może zapalić i zgasić. Pomoże to dziecku swobodnie poruszać się w porze nocnej.

Gdy uporamy się już z funkcjonalnością oświetlenia w pokoju dziecka, czas pomyśleć o jego
aspekcie estetycznym. Oświetlenie należy zgrać z pozostałymi elementami wyposażenia pokoju dziecięcego, takimi jak meble, wykończenie podłogi i kolorystyka ścian. Dzięki temu zapewnimy dziecku dobre samopoczucie i zadbamy o jego prawidłowy rozwój. Musimy pamiętać, że źle dobrane oświetlenia może mieć niekorzystny wpływ na wzrok dziecka i jego nastroje. 

Autor: ewk
0komentarzy