Oświetlenie mieszkania: dla zdrowia i dobrego samopoczucia

Odpowiednio zaprojektowane i wykonane oświetlenie zapewnia zdrowy i komfortowy tryb życia domownikom.
 • Oświetlenie sypialni

  Prawidłowo dobrane oświetlenie sypialni jest niezbędne dla przyjemnego wieczornego wypoczynku oraz niczym niezakłóconej porannej pobudki.

  archiwum
 • Oświetlenie wnętrz

  Lampa stołowa w strefie wypooczynkowej

  clarita
 • Lampka stołowa w sypialni

  Światło służące do wieczornego czytania w łóżku nie powinno pochodzić z metalowej lampki biurkowej, ponieważ nie wprowadza atmosfery wyciszenia, a wręcz przeciwnie może nie pozwoli nam zapomnieć o pracy.

  clarita

Światło pełni w życiu człowieka bardzo ważną rolę. Bez niego nie da się normalnie funkcjonować. Dlatego prawidłowe oświetlenie mieszkania ma tak bardzo duże znaczenie. Trzeba pamiętać, że to od światła zależy nasz nastrój oraz zdolność do pracy i efektywnego wypoczynku.

Kiedy wybieramy rodzaj oświetlenia mieszkania powinniśmy wziąć pod uwagę upodobania oraz tryb życia poszczególnych domowników. Należy uwzględnić, że jedni czują się lepiej w pomieszczeniach bardzo jasnych, inni natomiast wolą półmrok i delikatne światło lampki. Innego oświetlenia wymagają też osoby spędzające długie godziny przy biurku, a innego oglądające wieczorami telewizję. Poza tym ważne jest nie tylko funkcjonalne oświetlenie pomieszczeń, ale także całościowy efekt, uzyskany dzięki doborowi różnych lamp.

Oświetlenie to również dekoracja domu

Poza wymienionymi już funkcjami, światło stanowi także ważny element dekoracyjny. Pomaga tworzyć przestrzeń i nadaje jej charakter, ukazuje walory poszczególnych wnętrz, ożywia kolory, a czasem może nawet optycznie powiększyć pomieszczenie. Dlatego w mieszkaniu powinna panować harmonia pomiędzy różnymi rodzajami oświetlenia. Oznacza to, że w każdym pomieszczeniu powinno znajdować się kilka źródeł światła.

Obowiązkowe jest oczywiście tak zwane oświetlenie ogólne. Dzięki temu, kiedy zapadnie zmrok, możemy wykonywać wiele czynności, które zazwyczaj wykonywane są podczas dnia. Jednak tylko jedna górna lampa to stanowczo za mało. Pokój dzienny powinien być wyposażony także w dodatkowe punkty świetlne: kinkiety, lampę stojącą przydającą się do czytania, oświetlenie halogenowe skierowane np. na obrazy wiszące na ścianie.

Rady praktyczne dotyczące oświetlenia

Należy pamiętać, że bardzo jasne i sztuczne światło pobudza do pracy i koncentracji. Przyciemnione natomiast sprzyja wypoczynkowi i leniuchowaniu. Poza tym, im więcej źródeł światła, tym większa jest możliwość kształtowania przestrzeni.

Ważne jest też umieszczenie włączników światła w odpowiednim miejscu. Bardzo praktyczne jest umieszczenie głównego włącznika przy drzwiach wejściowych. Wówczas, gdy wychodzimy z domu, jednym pstryknięciem gasimy światło we wszystkich pomieszczeniach. 

Przydatne są oprawy z regulacją natężenia światła (z tzw. ściemniaczem), dzięki którym jasne światło ogólne można jednym ruchem ręki zmienić na kameralne i nastrojowe. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: echodnia.eu, Beata Rygiel
0komentarzy

Polecamy